Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:28 30.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Тема Задава се нова астрономия:)нови  
Автор Mapkишkи (новак)
Публикувано08.01.01 11:43



Като че ли не е тук мястото за обсъждане на такива теми, но ми се ще да Ви обърна внимание на новото предаване "Може би са те" по БТВ, посветено на НЛО и на др. шантави уфо теми.
В неговата последна серия - вчера в неделя, се обсъждаха познанията на някакво племе наречено Догони, за Сириус, както и познанията на египтяните за същата звезда и във всичко това се търсеше връзка с нашата Царичина дупка.
Вчера за първи път научих, че съществува и съзвездие Сириус - бях направо шашнат:))) Интересно ми стана как Сириус "B", който иначе си е звезда-бяло джудже, бе наречена ПЛАНЕТА, обикаляща около Сириус "А"! Тези подробности, както и ред други - за невероятно високата плътност и температура на веществото там, даже и учениците в 11 клас ги знаят, но не и авторите на предаването! Няма да говорим как тогава там биха могли да живеят описаните от племето Догони същества - анфибии? Да допуснем ли, че там /върху звездата/ има вода и твърда почва, сиреч условия спомогнали тези същества да се развият като такива?:)))
Другото което научих, е че Сириус е на около 6 светл. години от нас, пък си мислех че е на 9, но да не издребняваме толкова:)
Стана ми интересно и следното: как да разбираме, че Догоните са имали ”изключителни познания за Сириус”! В писмен вид ли са били те, като каменно писмо ли... интересно като какво точно са се съхранявали и предавали тези знания на поколенията им! За египтяните знаем, че Сириус е бил по-скоро ориентир за времето и сезоните, но че са знаели такива подробности за неговия спътник... Излиза че Бесел е бил много назад с материала, като е предположил за съществуването му, наблюдавайки вълнообразното движение на Сириус върху небето! А пък астрономите които след него са потвърдили и дообяснили в подробности факта... те май просто са преписали формулите от онова племе:)))
Явно авторите на предаването малко сбъркаха, като се захванаха да тълкуват по своему толкова известни факти! То да беше някоя слаба звездичка, за която почти нищо не се знае... нямаше как да ги обори човек:)

Вероятно историята познава немалко примери, когато астрономически знания са били обличани в известна мистериозност, така че необразования народ да изпитва страхопочитание към тези, които ги притежават. Очудва ме факта, че и днес се използват подобни похвати за набиране на аудитория, но явно има успех /щом и аз останах пред телевизора за да се посмея:))/

Колкото до оформлението на предаването - защо бяха тези ококорени очи, какво бе това тракане на пишеща машина и разни други тъпи светлинни ефекти... явно така се привличат повече наивни зрители:))




Тема Ммм-данови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo_anon (Нерегистриран)
Публикувано08.01.01 12:23



Завиждам ти направо, че си успял да го догледаш докрая това предаване. Аз не можах да удържа. Засилих се в началото, но издържах само първите две серии. Не стига, че като цяло почти липсват научни и даже псевдонаучни предавания по българските канали, ами дори и да се появи нещо то е безобразно. А ококорените очи и тракането на машината са ясни - как иначе ще се запълни половин час със съдържание за пет минути. И то какво съдържание! Жалко, че за тези теми се захващат хора, които не са си прочели урока. А, бе, пари да падат!

Никога няма да забравя един френски НП-филм по БНТ на тема астрономия, за който преводачите даже не си бяха отворили дори речниците, да не говорим за справка с научната лителатура по темата. А явно имаха огромна нужда, как иначе ще се получи словосъчетание като "небюлозата на кривия рак". Досетете се за какво ставаше дума.



Тема Отг: Ммм-данови [re: bobo_anon]  
Автор Pirx (новак)
Публикувано08.01.01 15:23



jurnalisticheskoto maloumie e bezkrjni kato vselenata
spravka : Proceti vestnik 24 gluposti malko sled Schumacher Levy 9 /liatoto na 1994 /
ta tuy



Тема Отг: Задава се нова астрономия:)нови [re: Mapkишkи]  
АвторKID_anon (Нерегистриран)
Публикувано18.01.01 16:21



Ei...tova e ideq...dai da nauchim neshto ot tqh...taka de, az taka ili inache neznam pochti nishto. A te moze i da mi gi obqsnqt tezi raboti i moze bi shte mi e po lesno da gi vuzpriema... To e kazano che po lesno se priema luzata ot kolkoto istinata...Primer : Vzemi Galilei. Kolko vreme sled kato sa go ubili sa prieli che govori istina :)))



Тема Отг: Задава се нова астрономия:)нови [re: KID_anon]  
Автор Mapkишkи (новак)
Публикувано19.01.01 09:24



За съжалени е си прав, глупоста и наивността лесно намират гостоприемници сред хората в наше време. Снощи гледах разни филми, в които имаше и хакери и проникване в мрежи... поне авторите да бяха се допитали до специалисти: дали може хей така човек докато седне на компютъра и да направи за минутка страхотна антивирусна програма и то с графичен интерфейс, която да изчисти "страшния вирус":))) Е, поне филмът беше игрален...



Тема Отг: Задава се нова астрономия:)нови [re: Mapkишkи]  
АвторKID_anon (Нерегистриран)
Публикувано19.01.01 10:53



Ami te vsichki filmi sus hackeri i super computri sa takiva. Ili za 2 minuti nqkoi agent hackva super moshten i secreten server na CIA ili FBI i kopira na 1 disketa shema na nqkoe super moshtno oruzie ili neshto takova shte se sluchi...obache samo zabluzdavat i bez tova neinformiranite hora s gluposti...Ne che ne e vuzmozno da se napravi, no e dosta po slozno otkolkoto si mislqt te! :()



Тема Отг: Задава се нова астрономия:) [re: KID_anon]  
АвторTони_anon (Нерегистриран)
Публикувано21.01.01 09:56



Абе за филмите какво да говорим, те се правят за развлечение, ама това предаване наистина е изнервящо, досега не съм успявал да изгледам цяла сериа, ама не се и опитвам. Иначе за Догоните е вярно, наистина са имали доста задълбочени познания за Сириус, а и са знаели това че е двойна звезда, е дали са я наричали планета или не не помня вече, но това съм го чел и то в книжка от сериозен автор, но явно някой не си е запомнил урока и е наприказвал куп глупости, ама кво ти пука, нали трябва да го гледат, та покрай него и рекламите.



Тема Отг: Задава се нова астрономия:)нови [re: Tони_anon]  
АвторKID_anon (Нерегистриран)
Публикувано22.01.01 16:01



S drugi dumi vuobshte da ne si pravq truda da go gledam, taka li? :)



Тема Отг: Задава се нова астрономия:)нови [re: Mapkишkи]  
Автор Дyx (ентусиаст)
Публикувано28.01.01 13:24



Добре е,че си забелязал подобна подробност.Можеби наистина трябва сериозно да се замислим върху несъзнателните манипулации от Телевизионния екран.Предполагам много хора следят подобен род предавания...дано не само ти си забелязал разликите в предоставената информация.Дано това все пак не е нова Астрономия.



Тема Отг: Задава се нова астрономия:)нови [re: Mapkишkи]  
АвторIntangible_anon (Нерегистриран)
Публикувано28.01.01 14:47



Това за догоните е много старо - хипотезата е на възраст повече от 20 години. Даже мисля, че датира от периода на колонизирането на Африка, но може и да греша. Не се учудвай на невежеството на журналистите, те се избират по други признаци - не по ум.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.