Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:38 28.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Вселената на Де Ситернови  
АвторБаш тъпанара (Нерегистриран)
Публикувано02.11.00 21:12



Здравейте на всички!
Виждам, че тук се е създал доста интересен клуб, участниците в които не са съвсем боси в проблемите с които се занимават.Затова реших да се включа и аз в него.Надявам се че ще приемете и един тъпанар в него...еи така за повдигане на самочувствието.Имам един въпрос, който глозга съзнанието ми от около 2 години.Става въпрос за модела на Де Ситер.Сега!Самият модел описва празна Вселена в, която нама каквато и да е материя с пространствена плътност.От друга страна в него съществува мощно гравитационно поле, предизвикващто разсеиване на небесните тела / ако такива се породят по някакви причини/ - това може да се покаже много лесно като се разгледат геодезичните линиии в/у модела.И така.Имаме наличие на начален абсолютен вакуум + мощно гравитационно поле.Но това са идеални предпоставки за възникване на двоики виртуални частици / частица-античастица.И така съгласно принципа за неопределеност в един момент е възможно да се породи такава двоика и в този модел.При нормални обстоятелства тези частици веднага щяха да анихилират, но тук самото гравитационно поле, имащо разсеивателна способност, може да откъсне патрньорите от двоиката.Така в един момент във Вселената на Де Ситер ще се появи материя, което от своя страна ще доведе до изменения в линеиният елемент с който се описва хиперповърхнината.Така се оказва, че самият модел, сам предсказва гибелта си, т.е. От гледна точка на квантовата механика пространство-времето на Де Ситер е неустоичиво като свят с непроменяща се метрика.
КАКВО МИСЛИТЕ ВИЕ ПО ВЪПРОСА?



Тема Първо си смени НИКА!!!......... [re: Баш тъпанара]  
АвторДух (Нерегистриран)
Публикувано03.11.00 19:41



След това ще ти кажа ,че в това има доза смислена неопределеност.Да направим примерен модел на нашата вселена е все едно да създадем модел да дадена определеност.Но Вселената за сега остава твърде неясна и хармонизиранонепредсказуема(макар Учените да са на друго мнение)По този въпрос ще намериш съмишленици ако разкриеш по достъпен начин въпросната теория на Де Ситер..Ако все пак това което казваш е най-опростено казано....то проблемат явно е в мен.



Тема Отг: За Духнови [re: Дух]  
АвторБаш тъпанара (Нерегистриран)
Публикувано03.11.00 20:49



Разбира се, че за сега Вселената е твърде неясна за да създаден абсолютно точен модел.Ето защо тези модели се базират на геометрично разглеждани хиперповърхнини, към които обаче е приложено у-нието на полето.Ето в какво се състои / с прости думи/ същността на принципа.Да вземем модела на Де Ситер: Сигурен съм, че всички тук са наясно че в началото на века са преобладавали мненията за статичност на Вселената.Ето защо тогава са решавали у-нията използваики презумцията за неподвижност на самото пространство-време./Едва по-късно Хъбъл открива разбягването на галактиките/.И така...решаваики тогава у-нията Де Ситер също счита че Вселената е неподвижна / тя не се разширява нито свива - тогава никои не е знаел нищо за това/.Изхождаики също така от условията за сферична симетрия на пространство-времето след решаване на у-нията се достига до хиперповърхнина с определен линеен елемент / това е метриката на съответното пространство-време/.Ето така се достигат моделите на Вселената днес.Още по-просто:Имаме едно у-ние, което свързва
масата и енергията във Вселената с неината геометрия /т.е начина на изкривяване/.След това се задват определени условие а те са:
1.Необходимост от сферична симетрия на Модела - това е така за да може всяка точка от модела / хиперповърхнината/ да бъде център.
2.Условия за статичност или динамична Вселена
3.Разпределение на материята и енергията във Вселената,т.е колко е налягането и импулса на материята / за да се достигне до тензора на енергията Tij стоящ от дясната страна на у-нията/

(1) Rij+(1/2)gij=Tij+constgij
const- ламда члена

4.Някои допълнителни изисквания наложено в СТО и ОТО
И така имаики предвид тези условия се решава у-нието (1) при което се достигат определени хиперповърхнини,т.е модели на Вселени



Тема Отг: Още малко...нови [re: Дух]  
АвторБаш тъпанара (Нерегистриран)
Публикувано03.11.00 21:12



Разбира се някои от вас могат да кажат: "Защо се занимавате с този модел щом е създаден по неправилни предположения." Е все пак, не е съвсем напразно неговото създаване, тъи като се оказва че модела на Де Ситер описва достатъчно точно инфлационното разширение в първите няколко мига след Големият Взрив,при сечения на хиперповърхнината с равнините t=const.
Дух, имам два въпроса към теб:
1.Хармонизирано непредсказуема Вселена = Вселена с детерминирен хаос?
2.Не търся съмишленици, а хора умеещи да мислят.Не търся единомислието а спора...или хаиде да не стигаме до краиности...търс



Тема Отг: Първо си смени НИКА!!!.........нови [re: Дух]  
АвторБаш тъпанара (Нерегистриран)
Публикувано03.11.00 21:32



Може би някои от вас ще кажат : "Защо се занимавате с този модел щом той е създаден с погрешното предпологение за статичност".Е, той не е съвсем безполозен.Оказва се, че модела описва достатъчно добре инфлационното разширение в първите няколко мига след Големият Взрив, при сечения на хиперповърхнините / в случая 4-параметрични сфери в потопени в 5-мерно пространство на Минковски/ с равнините t=const.
Дух, имам два въпроса към теб.
1.Хареса ми определението хармонизирано-непредсказуема.Въпроса ми е - Хармонизирано-непредсказуемата Вселена=Вселена с детерминиран хаос?
2.Не търся съмишленици, а достатъчно интелегентни хора /по-интелигентни от мен де/ с които може да се проведе една смислена дискусия.не трябва непременно да мислим еднакво, а да поговорим за нештата които ни вълнуват.Има още хиляди неща, които ми се струват като проблеми в теориите.Ето защо търся хора с които да ги споделя и да чуя мнението им.Готов/и/ ли си /сте/?Има ли нещо което не можеш/можете/да си обясниш /обясните/ и да търсиш /търсите/ нечия идея.Е...ще се радвам да помогна, но очаквам същото и от вас.
3.Дразни ли те ника ми?Прекалено просташки ли ти се струва за хората в този клуб?Е...всичко е относително, както е казал...знаеш кой.Дори и проастотията.Е?Ще ме приемете ли дори и с този ник?





Тема To e ясно,че лично аз ще те приема.....но....не тинови [re: Баш тъпанара]  
АвторДух (Нерегистриран)
Публикувано03.11.00 21:40



Не ти отива.
Звучи неточно....:-))))
По този въпрос наистина може да се говори много..сега съм скапан...от писане къде ли не...з това оставям нещата за по нататък.
Иначе съм съгласен донякъде с теб.Аз също съм прост и несхватлив но не го коментирам пред никой.
Успех и до скоро.



Тема Отг: Още малко...нови [re: Баш тъпанара]  
АвторДух (Нерегистриран)
Публикувано03.11.00 21:43



Имаш ли ICQ



Тема Отг: To e ясно,че лично аз ще те приема.....но....не тинови [re: Дух]  
АвторБаш тъпанара (Нерегистриран)
Публикувано04.11.00 12:23



Вече го изкоментира...пред мен :)))
Благодаря за пожеланията.Ще се "чуем"



Тема Отг: To e ясно,че лично аз ще те приема.....но....не тинови [re: Баш тъпанара]  
АвторДух (Нерегистриран)
Публикувано05.11.00 20:07



Ok



Тема Отг: Вселената на Де Ситернови [re: Баш тъпанара]  
АвторDrug Vasko (Нерегистриран)
Публикувано17.11.00 23:16



Баш Тъпанарино, няма ли нещо ново около принципа за неопределеност ? Нещо по-определено за възникването на частици ? Теории по въпроса за същността на явлението ?

По твоя въпрос :
Имам един важен според моите разбирания въпрос :
Защо гравитационното поле се приема за разсейващо ? Просто му сменяме знака за да видим какво ще стане ли ?
Какво ще кажеш тогава да сменим знака и на енергията на фотона ?
Не знам дали заслужавам да ти отговоря, тъй като съм далеч от твоето математическо и теоретично ниво, но според мен вселена по измислени от нас правила би могла да ни убеди в каквото си пожелаем.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.