Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:50 07.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За фотографи и астрофотографинови  
Автор Маркишки ()
Публикувано23.08.00 13:45



На актуализираният ми сайт web.dir.bg/markishki съм публикувал части от една моя книжка по фотография "Техника на фотографирането", която може да представлява интерес поне за начинаещите фотографи и астрофотографи.

Тема За фотографи и астрофотографинови [re: Маркишки]  
Автор bobo ()
Публикувано23.08.00 14:01



Полезно начинание, особено когато няма да се прочете много по тази тема. Особено полезни са картинките, вместо да се обяснява с хиляда думи. Само че доста зор ще видиш с тях:))))) Тази книжка публикувана ли е в хартиен вид? И с каква програма правиш графиките? Големи са по размер (площ) но малки по килобайти.

Тема За фотографи и астрофотографинови [re: bobo]  
Автор Тони ()
Публикувано24.08.00 17:56



A да ти се намира време да дадеш някоя друга идейка, че трябва да ставам фотограф по неволя. Трябва да се снимат разни неща за един рекламен диск ама аз хабер си нямам от фотография, пък все пак няма да е лошо първо да пробвам сам, че предният път един фотограф бая пари ни одра пък снимките не бяха първа прелест.

Тема За фотографи и астрофотографинови [re: Маркишки]  
Автор Пенчо Маркишки ()
Публикувано25.08.00 10:36



проба

Тема За Тони [re: Маркишки]  
Автор Пенчо Маркишки ()
Публикувано25.08.00 10:47



А! Добре, вече става! Бях затруднен в обратната връзка към клубовете поради реконструкции в нашия сървър, но всичко се оправи. Тони, питай какво те интересува? В 1-ва глава на "Техника на фотографирането" в моя сайт са дадени примери за реципрочност на експозиция, подбиране на рязко изобразено пространство, обяснени са оптикогеометричните параметри на фотообективите и ред други неща. Това е необходимата теория. Всичко друго идва от техниката с която разполагаш и от фотоателието, където ще обработваш снимките си. Ти вероятно ще правиш репро-снимки. И за това съм писал в книгата си, но не съм го качил в сайта още.

Тема За Тонинови [re: Пенчо Маркишки]  
Автор Някой ()
Публикувано25.08.00 22:26



Ами за техниката още не знам, мисля да я взема от един познат. Ще снимам два вида "обекти", еднита са дрехи, съптвено на манекен и без манекен, а другите са предмети с правилни геометрични форми. Студио няма, ще трябва да се импровизира. Трудно ми е да избера подходящото осветление, а и времето за експониране, предполагам че не съм твърде тъп че да не се справя с фокуса, ама то ще си проличи след първата лента. Би ли ми препоръчал нещо за осветлението, цвят на светлината интензитет. По принцип съм си набедил едно пшомещение с големи прозорци, общо взето добре осветено, а има и 6 двойки луминисцентно осветление. Предполагам че предметите ще излязат добре, ама облеклото ми е зор. А, ако можеш да ми препортъчаш и каква лента да ползвам, абе много съм бос в тая област, виж да бяха жички и тем подобни нещеца......, ама не са.

Тема За Тонинови [re: Някой]  
Автор Тони ()
Публикувано25.08.00 22:31



Опппааа, тва горе бях аз, ама не погледнах с какво име съм, явно някой е ползвал преди мен тая машинка /и сигурно ми е брат, хмммм тея братя..../

Тема За Тонинови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано28.08.00 17:58



Неоновото осветление може да ти промени цветовете към виолетовото, по-добре намери нещо халогенно със спектър близък до слънчевия. Фотосветкавицата също има синкав спектър, а и осветлението при нея е челно - няма да имаш добро подчертаване на обема на фигурите чрез светлосенките. Лампата трябва да е подвижна - висчща или на стойка - както е удобно. За фон постави завеси или друг тип екрани, с цвят, който се отличава от тези на обектите, но да не е светъл. Сивото като неутрален цвят е подходящ за фон, но помисли и за тъмно червено, кафяво, тъмно синьо и др. За филма - аз ползвам Konika VX100, защото са с достатъчно добро качество /според мен/. За този тип фотографии ползвай по-нискочувствителни филми - трудно е да намериш нещо под 100ASA цветно, но поне да са 100. Добре би било фотоапарата ти да е на статив, за да си сигурен и спокоен за фокусировката и ориентацията. Другото зависи от фотоателието където ще ти ги копират. Ти можеш да направиш великолепни снимки, но след копирането да не си ги познаеш. Избери някое по-сериозно ателие, където не работят разни момиченца, които хабер си нямат от фотография и разчитат само на настройките на машината, които най вероятно не са проверявани или променяни от няколко месеца..

Тема За Тонинови [re: Маркишки]  
Автор bobo ()
Публикувано28.08.00 23:32



Откакто снимам на цветно (преди ч/б снимки си ги правих в къщи) и аз карам на коника и нямам никакви оплаквания. Може да чуеш разни други мнения, но ми се струва че е просто чесане на езици. Е, кодак може и да са по-добри, ама повечето конвенционални фотографи и ателиета снимат на евтини ленти, на които понякога даже не съм чувал имената. И снимките пак си стават. Освен това днешните технологии си казват думата. Така че не се вживявай много при избора си на лента. По-добре гледай горе-долу да е в срок и да не е седяла цял ден на слънце. Това за ателиетата е много вярно. Като обикалям сега (из Варна) - а бе на всеки ъгъл фотоателие. И от къде толкова кописти, да се чуди човек. Както казва Маркишки пробвай и си избери някое сериозно. Аз например откакто отвориха кодак-ателие във Варна само там давам за копиране. Хората буквално пипат с ръкавици (във фото Луна във Варна съм виждал как навиват лентата на ръката си, както се навива въже или канап), изпълняват всякакви капризи, ако помолиш изчистват канала откъдето минава лентата при копиране, редовно се поддържа машината и т.н. Малко по-скъпичко е, но лентата ти остава завинаги. Качеството си има цена. А, и да кажа, че това не е платена реклама:)))

Тема За Тонинови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано29.08.00 10:34



За разлика от Варна, в Шумен ателиетата на Кодак са ужасни. Не проверяват фокуса на машината си и те убеждават, че негативът не бил ясен! Показах им снимки от друго ателие, от същия негатив и така им запуших устата! Освен това най-редовно намирам отпечатъци от пръсти върху филмите си, поради което ги кисна и измивам втори път с вода у дома - това доста добре премахва отпечатъците, но трябва да се внимава. Тони, за осветление можеш да ползваш и мощни матови /бели/ лампи, същите които се слагат във фотоувеличителите. Те са с мощност до 500W и са с добър спектър. Колкото до спектрите, почти за всички продавани светоизточници пише, че техният спектър е близък до слънчевия, но аз да ти кажа, че има и такива с по-близък :))), тези лампи и халогенните, светещи с бяла или бледожълта светлина са от тях, но не и живачните, неоновите и др. подобни, Преди имаше диапозитивни филми ORWO UK 17 DIN специално разчетени за изкуствено осветление. Мнението ми за старите филми ORWO не бе много лошо. Имам добри впечатления от филма TUDOR, с който са заснети няколко от фотографиите публикувани в сайта ми, но ги няма вече в Шумен.


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.