Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:24 15.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема как и с какво ..нови  
Автор начинае_щ ()
Публикувано24.04.00 15:33



се почиства огледалото на телескоп с/ма Нютон?

Тема Почиства се с...нови [re: начинае_щ]  
Автор bobo ()
Публикувано24.04.00 17:54



Поне аз, когато се е налагало съм си мил огледалата с дестилирана или преварена вода. Питейната вода от тръбопровода оставя бели варовикови следи след като огледалото изсъхне. Е може първо на чушмата, но после ги топя в дестилирана. Старая се с връхчето на салфетка да попивам големите капки една по една, като с тампон и без да разтърквам - по добре да не остават да изсъхват. Може и огледалото постепенно да се вади от водата - така остават по малко капки. Колкото и меко да ти изглежда парцалчето или памучето - не му се доверявай. По-добре карай със силна струя вода. И по-важно е с какво е покрито огледалото, а не каква ситема е телескопа. Предполагам говорим за алуминий с окисно покритие.

Тема Почиства се с...нови [re: bobo]  
Автор начинае_щ ()
Публикувано24.04.00 20:21



О.. нямам изобщо представа какво е покритието заштото телескопа сигурно е китайски (с някаква си "Bresser" оптика). Неговите огледала сигурно са много далече от истинските.

Тема Оказва се, че...нови [re: начинае_щ]  
Автор bobo ()
Публикувано25.04.00 17:57



...ако е този Bresser няма да е толкова лош. Доколкото разбирам това е нещо датско, немско или там някъде. Е, може и да си е китайско производство, но това не значи, че е зле. Още повече щом се вижда нещо през него. http://www.bresser.de/ http://www.optik-zentrum.de/bresser.html http://www.astronomy-online.com/it090002.htm А иначе как е статива, главата и т.н. Кажи няколко думи на любопитните.

Тема Оказва се, че...нови [re: bobo]  
Автор начинае_щ ()
Публикувано25.04.00 22:05



Оказва се, че... е точно като този "VENUS 76/700" : http://www.batteries.de/shop/venus.html само дето стойката му е алуминиева (доста e стабилна) и последния окуляр не е SR-6mm a e SR-4mm. Всъщност взех го скоро. От лещите не мога да се оплача, само дето са прашасали. Още не съм се решил да ги почистя и без това времето е лошо (Пловдив). Вертикалното позииониране е кофти. Цялата работа опира до шпилката и врътката за позиционирането, които са свързани чрез резба - ИМА ЛУФТ. Мислех да направя нова шпилка с по-финна резба , но ако някой има по-добра идея нека я даде. Всъщност от телескоп за 140лв едва ли трябва да очаквам нещо по-добро :(

Тема Да...нови [re: начинае_щ]  
Автор bobo ()
Публикувано26.04.00 17:53



За без пари - толкова:))) То май и аз бях гледал по Коледа нещо такова, но не съм сигурен дали е същото. Обаче доколкото можах да установя "на око" окулярите бяха пластмасови. Ако бяха истински само един от тях би струвал колкото цялата сисема. Какво смяташ за, пластмасови ли са? Имаше и окулярно увеличение. Колко е дебело стъклото на огледалото? И какъв цвят е?

Тема Да...нови [re: bobo]  
Автор начинае_щ ()
Публикувано28.04.00 02:10



За лещите на окулярите - предполагам че са пластмасови, напълно безцветни са. Последната дума я оставям на спецовете. Ако имаш идея как да ги проверя (без да ги отделям от окуляра)... За огледалото - първо трябва да го сваля!От тук ми изглежда безцветно. Но и без да го свалям знам какво е - прашасало и евтино!!! А за окулярното увеличение си прав - има - х1,5. Като го сложа пред най-малкия окуляр яркостта значително пада, но контраста си го бива, цветовете са си същите, няма разлагане на светлината и т.н. Този телескоп е точно за любители като мен - които нямат излишни доходи.

Тема Да...нови [re: начинае_щ]  
Автор Маркишки ()
Публикувано31.05.00 14:32



Избягвай почистване на оптиката ако това не е крайно необходимо - металният слой лесно се поврежда дори при работа с меки тъкани. Използвай напълно изпаряващи се вещества, като етер или чист спирт, които да не оставят петна по повърхнината. Ако оптиката е пласмасова, внимаваай да не се потдаде на въздействието на веществата.

Тема за Bresserнови [re: bobo]  
Автор Ross ()
Публикувано05.06.00 17:00



като стана дума за Bresser да се похваля и аз че имам Bresser Pluto - Нютон 114mm, F500mm... ама отскоро и съм гледал само 3-4 пъти извън София, а в София на балкона не си струва - само луната, юпитер, сатурн и M42. окулярите му са Н20мм и Н8мм, плюс Барлоу 3х. Обаче тоя Н8мм за нищо не го бива. казват че всеки инч огледало докарва до 50х увеличение т.е. за тоя телескоп до около 230х. ама дори 150х не знам дали ще стигна некога с това 500мм фокусно разстояние. наскоро бях в Германия и продавач в голям оптически магазин изрази мнение че Bresser прават добра механика, но не и най добрата оптика. е ставаше въпрос за бинокли и той ми препоръча Nikon... взех си и окуляр Doerr Plossl 25мм ама не съм го пробвал още.

Тема за Bresserнови [re: начинае_щ]  
Автор Маркишки ()
Публикувано06.06.00 10:11



Твоят прибор има едно голямо предимство - голямата светлосила. Не искай от него големи увеличения.


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.