Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:12 21.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Наблюдения и резултати  
Автор Маркишки ()
Публикувано31.05.00 16:29



Предлагам тук да се публикуват резултати от визуални или фотографски наблюдения, за да се придобие по-пълна представа за дейността на любителите в България /ако въобще сега има такава!/. Когато самия аз бях начинаещ, имах нужда от информация например за това, какви обекти с какви инструменти са достъпни за наблюдение и фотографиране - нещо, което може да се знае след известен опит, но и може да се научи от вече имащи такъв! Предлагам тук да публикувате и обсъждате резултати от наблюдения на променливи, метеорни потоци, комети или каквото и да е друго, стига да мислите, че това наистина ще представлява интерес. Дейността на много любители се изразява в това, да се сдобият с телескоп и след кратка еуфория да изоставят и забравят всичко. Нека изключенията да се изявят тук!

Тема Наблюдения и резултатинови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано02.06.00 09:56



Сам пак ще си говоря!!! Тия вечери при ясно време се наблюдават много добре галактики от Ловдж. кучета, Дева и Голяма Мечка, с обектив с f=300mm, f/4, при увеличение от 15x нагоре. Все пак един обектив с f=500mm при същия относ. отвор е за предпочитане. Говоря за възможностите на малките любителски инструменти. Не ми препоръчвайте да отида в ESO!

Тема Наблюдения и резултатинови [re: Маркишки]  
Автор Sin ()
Публикувано08.06.00 15:15



?

Тема Наблюдения и резултатинови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано09.06.00 12:38



??

Тема Наблюдения и резултатинови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано23.06.00 09:45



Предлагам на Вашето внимание моя личен WEB-сайт: web.dir.bg/markishki Направих го набързо и затова не е с много добър дизайн, но като за начало - толкова. Там ще намерите фотографии на различни обекти, заснети от азимутална монтировка с различни обективи. За в бъдеще смятам да го "обзаведа" още с други мои фотографии, на които повече да приляга определението "астрофотографии". Сайтът ми не е само на астро-тема. Ще намерите още две теми, които надявам се да Ви бъдат интересни.

Тема Наблюдения и резултатинови [re: Маркишки]  
Автор Гуру ()
Публикувано25.06.00 19:41



Интересна е идеята ти! Ами също скоро ще имам саит с мои снимки и ще ти кажа когато стане готов! А и искам да те питам от къде мога да си закупя някое МТО или друг дългофокусен(телеобектив)?Посетих твоя саит и ми харесаха снимиките. Успех в по-нататъшни начинания. Ако те интересуват резултати от метеорни потоци като Боотиди (имам в предвид по-неактивни, но все пак Боотидите имаха добра активност през '98 -ZHR>100) мога да ти изпратиа резултати от тазгодишните наблюдения (е след като ги извършим и обработим де!!!). Очаква се максимума да е на 28.6.2000. Ами това е за сега!

Тема AVRENнови [re: Гуру]  
Автор "X" ()
Публикувано26.06.00 12:21



Здравейте, На адрес http://explorations.cjb.net побликуваме снимки от наблюдения, резултати и др. Поради технически причини и неактивен наблюдателен период сайта не е обновяван от доста време. СКоро ще има ТОТАЛНО обновление. В момента се провеждат усилени наблюдения на Боотиди от с. Аврен (варненска област) от над 26 астронома. Имаме и гост от IMO (www.imo.net) , и представяме нови и различни софтуерни програми за обработка на наблюденията. Скоро ще бъдат достъпни на САЙТА ни. Това е за сега, ****** Колкото до БООтидите , който има някакви направени наблюдения и резултати, моля да ги прати на е-майла ни.

Тема за Гурунови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано29.06.00 12:03



Сдобих се с МТО-то по чист късмет, като го взех от дно фотоателие в Шумен на смешна цена.Човекът явно недооценяваше какво точно ми продава. Нямам засега добра екваториална монтировка с водене, затова съм публикувал фотографии заснети предимно от азимутална монтировка. Едва в последно време работя с ръчно /и доста уморително/ водене и вероятно ще имам някакви по-добри резултати. Снимах различни области в Млечния път, галактики в Ловдж. кучета, различни зв. купове и др., но не съм проявил още филма.

Тема MTOнови [re: Маркишки]  
Автор bobo ()
Публикувано30.06.00 21:47



Маркишки, как преценяваш качеството на оптиката на МТО-то за астрофотография. И аз си бях купил преди 7-8 години едно, но не съм очарован. То и много не съм снимал звезди, защото е много тежък и трудно се закача на телескопа ми. Пък и много трудно се води на ръка. Снимал съм разни луни, но не са кой-знае какво. Бях опитвал и да снимам Калиакра от нос Галата, но станаха не много остри и контрастни. Чувал съм че по-новите МТО-та и Рубинар-и имат двоен мениск, сигурно ще са по-добри. А пък като гледам списанията (S&T, Astronomy) и чужденците предлагат МТО, на астрономически цени. Пък и то си е чист телескоп.

Тема за Бобонови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано03.07.00 10:23



Тези обективи са много интересни - и за добро и за лошо! Наистина са с двоен ахроматен мениск отпред и с двойна ахроматна разсейваща леща на изхода, като леща на Барлоу (вж. схемата в сайта ми: web.dir.bg/markishki) Огледалото най-вероятно е сферично, а вторичното е всъщност метализираната централна вътрешна част на първия отрицателен мениск. Вторият е с централен отвор. Тези обективи силно се влияят от температурата - ако си на горещо, то безкрайността няма да е вече безкрайност. Заради това съм правил втора корекционна скала на милиметрова хартия. Дефекти в образа проличават при увеличения над 150x /говоря за МТО 1000А/. Хубавото на тези обективи е че за разлика от нютоните, рисуват достатъчно остро по цялата площ на кадъра - нямат забележима кома, а и хроматичната аберация е доста добре отстранена. Лошото качество на фотографиите заснети с големи телеобективи се дължи на малката дълбочина на рязко изобразеното пространство, а и на вибрациите при сработването на затвора и вдигането на огледалото. За мен тези обективи са сносни, стига да не се ползват окулярни проекции или други методи за постигане на големи увеличения с f резулт. над 2.5 - 3м. В сайта ми има няколко фотографии получени с МТО.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.