Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:28 03.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Затъмнение с МТОнови [re: Маркишки]  
Автор bobo ()
Публикувано04.07.00 17:51



Ако някой иска може да погледне тук: http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Station/8222/Eclipse_Borislav.html Тези снимки са правени също с МТО, и въпреки че беше сложено на статив за телескоп наистина от ударите на огледалото са се получили понякога вибрации и двоен образ. (МТО-то е на по-далечния дървен статив и е опаковано във фолио, затова се вижда като бял правоъгълник). Снимките са та Fuji 200, и май сгреших. Аз по принцип снимам (въобще) на Коника, евтин филм, но няма нужда да се изхвърляме, защото на фотото трудно докарват свестни цветове. Всичките ми снимки (въобще) ги копирам на машина Gretag, там няма канал за Коника, но хората си вършат работата. И пипат с бели ръкавици (буквално). Отплеснах се... Ставаше дума за МТО-то. Аз когато трябва да снимам с него прилагам допотопна техника - слагам на В и отварям капака отпред. Както едно време. Така няма вибрации.

Тема Затъмнение с МТОнови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано05.07.00 10:57



Така правя и аз, дори изчаквам между самото отваряне и оттеглянето на капака в страни, че не знаеш какво ще стане. Коника VX100 е доста добре балансиран филм, или поне е достатъчно 'дуракоустойчив" при посредствената обработка, която се практикува във повечето фотоателиета. Хареса ми идеята за увиването в станиол. И аз получих двойни изображения на затъмнението, но ги коригирах макло с Adobe Photoshop. При опит да отворя твоят сайт се получава грешката "Не може да бъде намерен IP адресът на сървъра www.geocities.com". Провери дали там всичко е наред.

Тема Затъмнение с МТОнови [re: Маркишки]  
Автор bobo ()
Публикувано05.07.00 17:06



Да де има и подробности по снимането. Съжалявам, че не си могъл да отвориш страницата. Сега пак пробвах- върви. Опитай пак. Това е една от страниците на Московския астроклуб, просто имам там познат (всъщност човека, от когото имам огледалото, за което е ставало дума), който ме помоли да напиша някаква "замечателна" история. На тяхната страница има някои неща, погледни го. Има интересен раздел "Объявления", там също е интересно и може да се придобие представа какви са цените в Русия. http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Station/8222/index.html Ако някои се интересува от руски сайтове - да каже.

Тема Затъмнение с МТОнови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано06.07.00 10:17



Браво! Отворих ти сайта и го харесах много - и фотографиите и разказа. Някой от графиките не ми излязоха - провери дали съвпадат главни/малки букви от имената на файловете им с описаните в html-файла имена, с които се викат. В тези фотографии които видях на забелязах дефектите за които говориш. Интересна ми е първата фотография /с наслаганите изображения/ - ти ли си я снимал?

Тема Затъмнение с МТОнови [re: Маркишки]  
Автор bobo ()
Публикувано06.07.00 17:09



Благодаря. За сайта не мога нищо да направя, защото той си е руски и руснаците се оправят с него (и при мен понякога стават странни нища). Аз просто бях пратил на моя човек поща и той я е сложил в статията. За първата снимка - тя е почти оригинал. Понеже за нея бях рязал парче лента, което залепих на прозорчето на апарата, вероятно при манипулациите нещо съм я огънал и после като я проявих беше доста разноцветна. Но и така се хареса на хората - шаренията се оказа атрактивна. Е, с фотошопа я пооправих, т.е. почерних излишните цветове. А иначе, тъй като беше залепена при презареждане на кадрите лентата не се движеше. На прозрачка си бях отпечатал правоъгълник с диагонал и местата на слънцата, който "прилепих" на матовото стъкло на апарата. През визьора лесно се намира мястото на съответната фаза, без да е необходимо да фиксирам апарата неподвижен, както се прави обикновено. Понеже правих два такива кадъра, мисля че този е с руски юпитер 135/3,5 с извадена последната леща, за да се увеличи фокусното (и развали качеството:)) и с филтър от black polimer. Апарата - естествено зенит, отварян и преправян сто пъти. За другия път ще внимавам повече.

Тема Затъмнение с МТОнови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано07.07.00 13:24



Идеята ти за диагоналния ориентир на визьора е хитра - хареса ми. За дефектите по сайта - може и да са на местна почва. Тук в Шумен сме друга България! Ако фотографиите са по-големи като килобайти, се зареждат бавно и ако точно тогава падне трафика - няма никой! Прави ми впечатление, че контраста на лимба в пълната фаза е доста добър. С МТО-то ли са снимани?

Тема Само двамата ли...нови [re: Маркишки]  
Автор bobo ()
Публикувано07.07.00 17:18



Всички големи слънца са правени с МТО. Та, думата ми беше само двамата ли ще си говорим? И на мен понякога ми е интересно да чета нечии диалози, например в "авиация". Ама не е излишно и някой друг да каже нещо. Нали? Хайде бе, хора!

Тема Само двамата ли...нови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано12.07.00 09:19



Е, мълчах, мълчах ама няма никой. Пък може и да са на море ...

Тема Явно пак сме само двамата...нови [re: Маркишки]  
Автор Маркишки ()
Публикувано14.07.00 09:37



Бобо, пиши ако знаеш нещо за тази камера за наблюдение на спътници, която била във Варненската обсерв. Знаеш ли горе-долу какви й са параметрите като оптика или др.? Преди 4 години гледах някакъв филм за астролюбители в Америка, където показаха една камера за спътници с лещов обектив, с апертура някъде към 50см! При това собственикът й се е сдобил с нея след като са я бракували! Защо ли в България някой не бракува такава машина :)))) ...че и да ми се падне на мен :))))

Тема За камератанови [re: Маркишки]  
Автор bobo ()
Публикувано14.07.00 17:34



Това за камерата го имам като информация (май) от една публикация на директора на обсерваторията Иван Иванов, която той ми беше предоставил да ползвам. Виждал съм я само на снимка от изрезки от вестници за откриването на обсерваторията през 1900-и коя година беше:))) Не помня дали съм я виждал на оригинална снимка. За съжаление я нямам сканирана за да ти я пратя, но едва ли от вестниците щеше да излезе нещо. Може би трябва да попитам, но не зная дали някой ще знае чак такива подробности. Ще питам, но ще минат няколко дни; знаеш, че сега няма обсерватория и трябва да уцеля някой знаещ, може би Митко Славов. Но по спомени камерата си беше компактна, сложена на един невисок пилон. Сега като погледнах сайта ми пише, че камерата е НАФА 36/25. К'во ли ще значи това? Я диаметър, я фокус... Май и 50 мм няма, какво да говорим за 50 см. Колкото до бракуването - не зная дали в България ще се случи скоро някой да бракува подобно нещо. Ами с какво ще го заменят? Няма да е силно ако кажа, че по нашите обсерватории бракуваните техники са голяма част от инвентара. Ще се радам ако някой ме обори, веднага ще се предам:))) А пък и сега ползвам бракуван статив за телескоп, от едно училище. Ако знаеш руските Большой школьной рефрактор. От него. С червяк и всичко. Само дето я няма лещата.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.