Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:37 02.07.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Времето не знае за своето съществуване  
Автор Paranoid android ()
Публикувано03.03.00 23:53



така или иначе все имаш мнение нали. Клуб "ЗВЕЗДОБРОЕЦ" приема членове за разискване на всички космични дилеми и въпроси.

Тема Времето не знае за своето съществуваненови [re: Paranoid android]  
Автор Drug Vasko ()
Публикувано04.03.00 07:22



Звездобройци, я кажете каква е скоростта на светлината, достигаща до нас от далечните Квазари ?

Тема Времето не знае за своето съществуваненови [re: Drug Vasko]  
Автор Стефан ()
Публикувано14.06.00 16:02



Излъчват ли черните дупки?

Тема Времето не знае за своето съществуваненови [re: Paranoid android]  
Автор Stojan ()
Публикувано29.06.00 15:11



Razbira se, che ne. Zashtoto njama razum i dusha.

Тема Времето не знае за своето съществуваненови [re: Paranoid android]  
Автор 7 ()
Публикувано05.07.00 23:36



само хората мислят,че времето съществува

Тема Времето не знае за своето съществуваненови [re: Paranoid android]  
Автор Маркишки ()
Публикувано06.07.00 16:28



За мен времето е продължителност на процеси - всеки процес се развива сам за себе си. Това че гоним автобуса поглеждайки часовника, означава че се интересуваме от два независими процеса - този с движението на стрелките в часовника и този с движението на автобуса. Времето не е река както мнозина мислят. Ако спрем всички процеси в дадена /изолирана/ система, то ние на практика не спираме ли времето в нея?

Тема Отг: Времето не знае за своето съществуваненови [re: Стефан]  
АвторMad Math (Нерегистриран)
Публикувано11.10.00 11:42



Abve mnogo dobyr vypros si zadal. otgovoryt, kolkoto i da e stranno, e polojitelen. Eto za6to:

Spored definiciqta 4erna dupka e mnogo masiven i kompkten obekt, 4iqto skorost na otkysvane e po-golqma ot skorostta na svetlinata. Ot druga strana, spored STO (Specialna Teoriq na Otnositelnostta) nito edin obekt, 4astica i t.n. ne moje da se dvi4i po-byrzo ot svetlinata. Ergo, ako ne6to popadne pod horizonta na sybitiqta na edna 4erna dupka, to si ostava tam voveki.

Do predi 10-ina godini tova be6e populqrnoto mnenie, kogato Stephen Hawking ne vzrivi cqlata nauka s predpolojenieto, 4e 4ernite dupki ne sa 4ak tolkova 4erni. Toj kombinira STO s Kvantovata mehanika i po-specialno s Principa na Heopredelenostta na Hajzenberg (za po-kratko PN).
Ta spored PN edna dvije6ta se 4astica nqma to4no opredelena traektoriq, a ima cql nabor ot traektorii, po koito moje da stigne ot edna to4ka do druga. Taka se polu4ava t.nar. integral ili suma po traektoriite - populqrno kazano, vsqka traektoriq moje da sy6testvuva, no s razli4na veroqtnost. O6te edno predpolojenie e, 4e ne sy6testvuva samo edna Vselena, a bezbroj mnogo takiva i te se poqvqvat v momenti, kogato trqbva da se napravi nqkakyv izbor, naprimer po koq traektoriq da trygne dadena 4astica.

I taka, vsqka 4astica se dviji ne po edna traektoriq, a po VSI4KI traektorii, no s razli4na veroqtnost, koqto, oba4e, vinagi e razli4na ot 0. Ergo, ako edna takava 4astica, popadnala v 4erna dupka, moje da poeme traektoriq, po koqto se izliza ot 4ernata dupka, t.e., tq se dviji po-byrzo ot svetlinata.

Sega, ne sym siguren do kakvo vodi tova, no naj-veroqtnata vyzmojnost e, 4e vyprosnata 4astica propytuva izvesten pyt (a moje bi trqbva da kaja izvestni 4asove :-) )nazad vyv vremeto do moment, v kojto e bila IZVYN 4ernata dupka - t.e., ppada v edna ot mnogoto Vseleni, koito sa se poqvili pri nejniq izbor na traektoriq.

Nadqvam se tova da ti pomogne, vypreki 4e be6e mnogo ob6to. Ako ne6to o6te ne ti e qsno, pitaj me.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.