Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:12 26.04.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Тема Алт-амузитални монтировки и големи максутови  
Автор FlLERO99 (отдел 7 на ФСБ)
Публикувано08.11.16 18:57



Проблемът ми се нарича апертурна треска сиреч стремеж към все по-мощни телескопи. Смятам че към 2025та година живот и здраве този Ц90 МАК който имах ако го купя до тогава отново няма да ме задоволя като мощност и увеличение. В същото време аз боравя с видеостативи а най-големият максутов който се монтира с резба е Скайучър Скамайкс 102 на 1300 който телескоп като технически данни е малко по-мощен отколкото Ц90 МАК. Към 2025та година трябва да съм преминал поне към максутов-касегрейн с диаметър на огледалото от поне 130 мм който ще вади отлично изображение до около 150х увеличение.

Става въпрос за наблюдение на самолети и затова че аз си нямам и на идея как се работи с алт-амузитална монтировка и дали с такава монтировка ще мога да управлявам ръчно примерно един максутов 130 на 2000 по самолетите на небето?Моля ако някой има опит да ме светне какви са разликите между един обикновен видеостатив и една алт-амузитална монтировка защото големите тръби максутов-касегрейн не могат да се монтират на видеостатив, нямат резба а се монтират със стеги към алт-амузитална монтировка или към екваториална такава.



Тема Re: Алт-амузитални монтировки и големи максутовинови [re: FlLERO99]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.11.16 19:24



По принцип няма нищо невъзможно и всичко е до умения и навик, но да се следи самолет с екваториална монтировка ще граничи с някакви свръхестествени умения. Идеята на екваториалната монтировка е да направи "компенсирането" на въртенето на Земята много лесно и прецизно, което не само е без никакъв смисъл при наблюдение на бързоподвижни обекти спрямо Земята обекти, но на практика го прави изключително трудна и интересна задача.

С алт-азимуталната (изписваш я непревилно като "амузитална", името идва от ALTITUDE/AZIMUTH) нямаш никакви проблеми - с тази монтировка в общи линии всичко се свежда до "естествените" понятия ляво-дясно и нагоре-надолу.

Според мен тук няма място за никакво чудене - незатегната/нефиксирана алт-азимутална монтировка с иделно балансиран инструмент е това, което ти трябва или поне това, което повече хора ползват за подобни наблюдения. Макар че до 2025 има доста време и хич не е ясно какво и с какво ще ти хрумне да наблюдаваш тогава.





Тема Re: Алт-амузитални монтировки и големи максутовинови [re: Alenadrow]  
Автор FlLERO99 (отдел 7 на ФСБ)
Публикувано08.11.16 19:32



Точно както си и мислих че с екваториалната монтировка номера няма да стане и ще трябва алт-азимутална монтировка. Благодаря за информацията!



Тема Re: Алт-амузитални монтировки и големи максутовинови [re: FlLERO99]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано08.11.16 21:14



Понеже от време на време правя опити за снимане на МКС с телескоп - екваториалната монтировка е много неудобна. Всъщност, чел съм, че за следене на спътници (и самолети) се използват, или поне са се използвали триосеви монтировки, но за твоите цели едва ли има нужда от такова улеснение. Купи си един 150 мм добсън е си готов :)



Тема Re: Алт-амузитални монтировки и големи максутовинови [re: bObbO]  
Автор FlLERO99 (отдел 7 на ФСБ)
Публикувано08.11.16 21:21



Аз добсъна просто не го харесвам, максутовият е къс на размер и ми е адски удобен поради тази причина. А видеостативът който използвах с Ц90 МАК беше Велбон модел 638 който е с флоуидна глава и комбинацията им беше добра. Особено добра е комбинацията на същия този модел видеостатив с Конус 20х80 и Целестрон 20х80 но това са бинокли и темата не е за това.

Бях хвърлил око на Целестрон Ц5 но го спряха от производство...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.