Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:37 16.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема Re: МИ НА ВИЖ БРЕ !нови [re: _petkov_-126478]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано14.08.16 10:03



Стига си се правил на луд за пенсия.
Толкова евтини номера не минават.
Часовата разлика според географската дължина няма никакво отношение към темата за отчитането на времето и отправните системи.

Гери те пита хиляда пъти какъв е моментът, в който се е родило магарето, и ти никога няма да можеш да отговориш. А отговорът е съвсем прост, и Гери ти го даде още в началото.



Тема Re: МИ НА ВИЖ БРЕ !нови [re: _petkov_-126478]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано14.08.16 10:58



"Ако си направиш трудът да погледнеш ей тая карта ще видиш че в настоящия момент часовете са всякякви "

Може, но това са зони в различни места на една отправна система. Докато задачата е друга - за две взаимоподвижни системи. При зоните на мястото на раждането на магарето в общият случай имаме един определен час, докато при двете отправни системи по условието имаме 2 различни часа: 14 и 18.

Да, още ше питам щото до тука няма отговор. А дискусия само с приказване, без отговори, е тъпизъм. Та, знаеш ли кой е моментът, или не знаеш а само се шмутоляваш като хлебарка в тръстика? И ако знаеш кой е, посочи числовата му стойност.

Пък ако не отговаряш, само ще демонстрираш още по-крещящо невежеството си. Ти демонстрирай, да знаем че примерно гуруто бил виновен за тъпотията ти. И че толкова философщината каквато си струпал по околните теми, не е добро за здравето изобщо



Отговорът:...?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: СТИГА СИ МИ БАУЧИЛ КАТ ЗАТЛАБАСНАТ БРЕ!нови [re: _petkov_-126478]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано14.08.16 11:04



"...защото ти ме питаш накъде в момента е обърната повърхността на земята"

Не, питам те в колко часът е родено магарето, ако по часовниците на една отправна система това се е случило ов 14 часа, а по часовниците на друга - в 18 часа (и показанията са снети в точката и в момента на раждането). Демек питам те само за едно събитие, не за няколко. Пак си объркал задачите.

Знам, че е голям проблем да запомниш нещо от днес за утре, ама се напъни малко. В чест на славното минало, когато помнеше за повече от няколко часа що е път или разстояние :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: МИ НА ВИЖ !нови [re: Герисъм]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано14.08.16 11:45



Пък ако не отговаряш, само ще демонстрираш още по-крещящо невежеството си. Ти демонстрирай, да знаем че примерно гуруто бил виновен за тъпотията ти. И че толкова философщината каквато си струпал по околните теми, не е добро за здравето изобщо

Отговорът:...?


Ей тук има ... отговори

-поне стават за забавление...


"Защо потъна Атлантида
— Значи ти твърдиш, че две и две е равно на четири?
Великият жрец Крц вдигна ужасено двете си ръце нагоре и погледна за помощ към светилото Млрпрвлтцл, което кротко грееше през прозореца.
— Да, велики господарю...
Робът математик беше паднал в краката му и усърдно ближеше пода около златните му сандали.
— О, богове! — прошепна Крц, защото гласът му беше вече прехрипнал от възмущение. — Какво доживяхме, богове! Значи две и две...
Той се прекъсна и ритна роба.
— Ти искаш да обърнеш с главата надолу цялата ни вековна наука? Ти искаш да се приравниш с богопомазаните? Може би ще дойде ден, когато ще се осмелиш да твърдиш, че бялото е бяло, а не черно, когато аз пожелая така? Иди! Веднага иди и кажи там на стражата да те нареже на парчета, за да ти дойде умът в главата!

Докато робът изтича да изпълни заповедта на господаря, Крц започна да се разхожда нервно из златния салон на двореца си. Над главния град на Атлантида, който от незапомнени времена се наричаше Ф, слънцето продължаваше невъзмутимо да пече въпреки тревогите на жреца...
— Господарю, не можах да изпълня нареждането ти.
— Защо? — обърна се ядосано Крц. Робът пак се просна на земята и потърси по-прашно място.
— Ами стотникът, когото помолих да ме насече, ме попита какво съм прегрешил и аз му казах, че две и две...
— Млък! Не ми споменавай още веднъж тази ерес! Добре, господарю, няма... Казах му с какво съм замърсил свещените ти уши и той мисли, мисли, а накрая се съгласи с мене и аз...
— Хххххххфффффффпппррррр — не се сдържа жрецът и изпусна едно доста солено проклятие на староатлантски. — Веднага се върни при стотника и двамата с него идете да ви разчекнат на коне! Нека цял полк войници ви съпровожда!
— Слушам, господарю! Ами ако...
— Отивай, презряна твар! — изрева жрецът и гласът му просто издуха роба през вратата -навън. Малко поуспокоен, Крц застана до прозореца, за да види изпълнението на заповедта си. Долу, по павирания с черен и зелен мрамор двор, един полк войници поведе роба и провинилия се стотник, като ги боцкаха от време на време с бронзовите си копия по меките части.
— Така! — каза доволно жрецът и се приготви да сеусмихне. Но в този момент той видя с ужас, че робът математик казва нещо на войниците, че те се спират на средата на двора и започват да броят пръстите си...
— Ааааааа! — Крц грабна жезъла от слонова кост изапочна да удря по всички гонгове и гонгчета в кабинета си. Притичаха робите — всичките му служащи — и великият роб, който му бършеше носа, и робът — чешач на пети, и робинята, която му дъвчеше коричките...
Крц разпери ръце:
— Да се излови целият бунтарски полк долу а двора. Да се залее с три тона горяща смола, да се хвърли на лъвовете, а ако след това е останало нещо от тях, дами се доведе на разпит!
До вечерта в града се вдигна бунт. Робът математик, това презряно животно, родено кой знае от коя кучка някъде отвъд северните пустини, разправяше наляво и надясно, че две и две е равно на... о, богове! Какво кощунство! И всички започваха да си броят пръстите и да му вярват. И никой не искаше да изпълни заповедите на върховния жрец. Все повече и повече хора осъждаше Крц на смърт, все по-страшни изтезания измисляше, но дори и това не помогна.

Късно през нощта бе свикан върховният съвет на жреците в златния дворец на цар Врбрцццт IIVXIIV, нека живее и царува вечно! След като изпоцелуваха всичките пръсти на левия му крак и получиха разрешение да седнат по местата си, жреците отвориха широко уста — показваха вниманието, с което се готвят да слушат.
— О, велики между богоизбраните — обърна се царяткъм Крц. — Какво правиш ти? Ами че ти си заповядал да изпозаколят половината ми население. Не че много държа на тях, но кой ще ми плаща данъци, ако се обезлюди така градът?
— Царю! Сине на слънцето, братовчеде на небосвода и шурей на нощта! Твоите думи са музика за ушите ми, но аз не виждам как можех да постъпя другояче... Представи си, този мръсник... да ми простят боговете непристойната дума!... Та този мръсник, казах, има наглостта да твърди, че две и две е равно... о, не мога да повторя това светотатство. При това той кара хората да доказват неговата луда теория, като си броят пръстите. Опълчва се срещу нас, които знаем вековните папируси, останали от древни времена, които,гадаем по звездите и четем по карантиите на жертвените кучета. А той брои. Кой му дава право да брои? Великият Млрпрвлтцл ми е свидетел, че аз няма да се успокоя, докато не установя небесната истина и не накажа жрецохулниците!
Царят килна леко напред платинената си корона, за да може по-удобно да се почеше по тила, и рече:
— Ами то пък може и да е вярно, ба. Я да видим, а? Той се обърна към един от най-мъдрите си съветници и го повика:
— Ела, бе, как ти беше името... Я ми припомни как се броеше!
И започна царят да превива бавно един по един отрупаните си със скъпоценности пръсти, като повтаряше след мъдреца, полуизвадил език от напрежение:
— Едноооо... двееееее...
Грозен ужас като водопад се изля върху главата на великия жрец. Той отново вдигна ръце към тавана, като че ли искаше да се покатери по него, и се провикна:
— О, богове! Всичко пропада! Земята пропада! Животът пропада! Щом и великият наш цар, нека живее и царува вечно, се усъмни в дълбоките мъдрости на нашите прадеди, за какво ни е тогава да живеем? Край на науката! Край на света! Край на Атлантида!

На другия ден, около 4 часа по Гринуич, Атлантида действително потъна в морето. Защо — още не е известно."

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Редактирано от zornik2 на 14.08.16 11:46.



Тема ПОКАЗЧНИЕТО НА ЧАСОВНИЦИТЕ НЕ ЗАВИСИ ОТ ИСнови [re: Герисъм]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано14.08.16 12:20





цитат:
"...защото ти ме питаш накъде в момента е обърната повърхността на земята"

Не, питам те в колко часът е родено магарето, ако по часовниците на една отправна система това се е случило ов 14 часа, а по часовниците на друга - в 18 часа (и показанията са снети в точката и в момента на раждането). Демек питам те само за едно събитие, не за няколко. Пак си объркал задачите.

край на цитата.


Часовниците във всички ИС ще показват едно и също щом са ги сверили и синхронизирали !.. Нема причина синхронизираните и сверени часовници на инерциалните магаретата на поляната да показват различно при това положение!
Ма вдявай ги тия работи бре !
Още колко ще боксуваш около тия безсмисленни въпроси ?..





Тема Re: ПОКАЗЧНИЕТО НА ЧАСОВНИЦИТЕ НЕ ЗАВИСИ ОТ ИСнови [re: _petkov_-126478]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано14.08.16 12:55



"Часовниците във всички ИС ще показват едно и също щом са ги сверили и синхронизирали "

А гинко билобата пи ли си я? За да си спомниш, че в задачата изрично споменахме, че не са сверени часовниците между двете системи. И задачата е именно при такова условие, какъв е момента на раждане на магарето: 14 или 18 часа?

Като отговориш, ще си изясниш що е това момент и кога го има, кога го нема. За да ти просветне после какво е едновременност, а не да лееш глупости на квадратчета. Но за сега още не си прозрял смисъла на този по-прост въпрос, който ти задавам.

А ще циклим до получаване на отговор. Без този отговор няма смисъл да говорим за нещо по-сложно. За къде бързаш?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема НАЛИ НА ПОЛЯНАТА МАГАРЕТА ОБЯВИХА НОВА ЕРА БРЕ!нови [re: Герисъм]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано14.08.16 13:44





цитат:
"Ако си направиш трудът да погледнеш ей тая карта ще видиш че в настоящия момент часовете са всякякви "

Може, но това са зони в различни места на една отправна система. Докато задачата е друга - за две взаимоподвижни системи.

край на цитата.


Казах ти че няма причина часовниците в две различни ИС да не показват едно и също след като вече от опит сме установили че в една зона на поляната часовниците от същите тия ИС показват едно и също . Нема как (при положение че всички часовници във влака са сверени и синхронни и часовниците на перона са сверени и синхронни) в единия край на влака часовниците на перона и във влака да показват един и същ час а в другия край на влака часовниците във влака и тия на пераона да показват различен час !.. Обратното твърдение е глупост!..Ъхъ!





Тема ЗА КАКВИ ЧАСОВЕ МИ ГОВОРИШ ПРИ НЕСВЕРЕНИ ЧАСОВНИЦИнови [re: Герисъм]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано14.08.16 13:56





цитат:

"Часовниците във всички ИС ще показват едно и също щом са ги сверили и синхронизирали "

А гинко билобата пи ли си я? За да си спомниш, че в задачата изрично споменахме, че не са сверени часовниците между двете системи. И задачата е именно при такова условие, какъв е момента на раждане на магарето: 14 или 18 часа?
край на цитата.


Щом нямаш сверени часовници ти нямаш часовници в пространството!.. За какви показания ми говориш тугиз ? А? С часовници които не са сверени може да се измерва само времеви интервал , но не може да се определя колко време е изминало от момента на раждането на младенеца! ..Несверените часовници са хронометри а не часовници.. Ъхъ!



Тема Re: ЗА КАКВИ ЧАСОВЕ МИ ГОВОРИШ ПРИ НЕСВЕРЕНИ ЧАСОВНИЦИнови [re: _petkov_-126478]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано14.08.16 14:22



"Щом нямаш сверени часовници ти нямаш часовници в пространството!"

хаха, тази пък тъпня от къде я изтърси? Я излез на улицата и питай хората колко е часът, всеки ще погледне някакво устройство за да ти отговори. И това устройство което показва час, още в детската градина се учи, че се нарича часовник.

А в случая имаме показания на две групи часовници. ВЪв всяка група часовниците са сверени, и двете групи дават две различни стойности за момента на случване: 14 и 18 часа. Така че въпросът е: коя стойност е верната? И по-основният въпрос, можем ли да говорим за момент в случая?


"С часовници които не са сверени може да се измерва само времеви интервал , но не може да се определя колко време е изминало от момента на раждането на младенеца!"

Времето от което и да е събитие до настоящият момент също е интервал. Какво, едно голямо нищо ли пак изтърси?


Петков, ти направо изтреби хлебарките с тези простотии напоследък



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: НАЛИ НА ПОЛЯНАТА МАГАРЕТА ОБЯВИХА НОВА ЕРА БРЕ!нови [re: _petkov_-126478]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано14.08.16 14:30



"Нема как (при положение че всички часовници във влака са сверени и синхронни и часовниците на перона са сверени и синхронни) в единия край на влака часовниците на перона и във влака да показват един и същ час а в другия край на влака часовниците във влака и тия на пераона да показват различен час !"

Това твое учудване го приписвам на опит за компенсиране на липсата на експеримент с някакво тъпо фантазиране и измисляне на глупотевични обяснения. Но това няма общо с казуса за момента, който е съвсем друг и визира само едно събитие.


"Казах ти че няма причина часовниците в две различни ИС да не показват едно и също "

Има, и тя е инатът на наблюдателите на двете системи. Не щат и не щат да си сверят времената. Така че имаме условие: по часовниците в двете системи моментът е отчетен съответно 14 и 18 часа. Кое е верното количествено изражение на момента?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!



Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.