Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:08 30.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Напоследък са плъзнали коварни ментета!  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано12.02.16 19:29



Марката им е Bushnell като изобщо не е ясно дали са произведени от тази фирма или не. Външният им вид е изключително модерен, привличащ окото а дневно време при наблюдение пред магазините в които се продават изображението по сгради дневно време прави впечатление на изключително добро. Но нощно време като погледнеш звездите през такъв прибор-менте те се виждат доста затъмнени! И нещо много важно нито увеличението нито апертурата отговарят на написаното на самия монокъл. Аз си купих монокъл на Bushnell 16х52 и първо установих че диаметъра на обектива не е повече от 48 мм и второ увеличението не е повече от 9-10 пъти. Иначе дизайнът им особено на по-големият прибор менте 18х62 наистина е много добър но те не могат да имат никакво реално приложение в астрономията даже и за най-начинаещите хора.







Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано12.02.16 19:41



То и Bushnell май не е кой знае каква марка, поне в нашето направление.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: bObbO]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано12.02.16 20:09



Подозирах че Bushnell по принцип не са стока но един човек който ремонтира оръжия и бинокли в София навремето през 2005та година нещо се изказа в смисъл че Bushnell са едва ли не по-добри в биноклите отколкото руските бинокли което лично на мен ми се вижда АБСУРД. Така че човек освен да слуша мнението на специалисти като теб има и друг вариант да си пати от собствен опит и собствена глупост.

Редактирано от FILER099 на 12.02.16 20:13.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано13.02.16 02:08



Защо не го върнеш?



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: Tom_cat]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано13.02.16 04:12



Защото не желая да се излагам. Впрочем понеже вчера прегледах на няколко пъти всички обяви за бинокли и зрителни тръби в OXL(Продавалника)и ми направи впечатление че бая народ си е купил този боклук и се опитва да го разкара за някакви си 15-20 лева(той иначе струва почти 38 лева).



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано13.02.16 09:20



Според теб, ако върнеш стока в магазин се излагаш? Предпочиташ да си даваш парите за нищо? Че ти си голям будала, дай да ти продам тогава и аз нещо, няма да ми го връщаш че да не се изложиш.





Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: Tom_cat]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано13.02.16 10:03



Бинокъл съветски или руски да ти се намира?



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано13.02.16 10:45



Едва ли е менте, щеше да личи повече по изработката, отколкото по оптиката при тази цена. Диаметъра на обектива може да го обявяват чисто за лещата, а ти да мериш без закрепването - на доста инструменти така правят така или иначе.

Що се отнася до астрономията, ти сам си го казал - при тази апертура няма как да събереш кой-знае колко повече светлина, а увеличението в случая по-скоро ще пречи, отколкото ще помага. Т.е. доста безполезен уред за нощното небе, освен може би за елементарно наблюдение на Луната, но без очаквания за впечатляващи наблюдения.

Така както си го описал, на мен ми се струва, че е много добре за парите си. Обаче теб като те знам какъв си маняк на тема наблюдения, направо ти се чудя защо си го купувал - това е да си го пъхнеш в раницата да не ти тежи, но да имаш нещо под ръка в случай на елементарна нужда. Не е за астрономия и не е за ентусиасти като теб, но за четиридесетина лева ми изглежда добре, като за тия пари оптиката си се очаква да е сериозен компромис.

Не знам какво си очаквал да постигнеш, като слезеш от бинокъл за 2К до монокъл за няколко лева, ама според мен си получил каквото си платил - това и друг път сме го дъвкали преди години - за съжаление хубаво и евтино все по-рядко ще се намира.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: Alenadrow]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано13.02.16 12:26



Евтино и супер-качествено минава само при две положения:

1.некомпетенен продавач който не знае цената на прибора.

2.яко закъсал за пари на момента продавач който е склонен да направи голяма отстъпка.

В първия случай през април 1999та година един мой познат от квартала ми продаде перфектен бинокъл Carl Zeiss 8x30 или за 20 лева или за 20 долара(не помня добре) а такъв бинокъл в момента в Продавалника го мернах точно за 200 лева.

Относно онзи бинокъл на Zeiss 12x45 Conquest той имаше изключително малко загуба на светлина през оптичните си детайли следствие на което изображението му беше толкова светло че на човек му ставаше лошо даже и от къси наблюдения в облачен ден. Това беше един напълно непригоден за мен бинокъл именно поради тази причина.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор multiplikator@dir.bg (ветеран)
Публикувано13.02.16 12:36



Фильо, кажи си мнението за този телескоп, заслужава ли си човек да го притежава, в смисъл като добър инструмент за астрономични наблюдения, какво може да се види с него незабележимо с просто око по нощното небе.



SOS - помощ за релативизма

Редактирано от multiplikator@dir.bg на 13.02.16 12:37.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано13.02.16 13:25



Е, сега не говорим за късмет или за антикварна упоритост, а за достъпно производство. То иначе можеш да вземеш нещо супер качествено и с един-два лева, като преди това ги "минеш" един път през тотото или лотарията, ама на това е трудно да се разчита.



Исках да кажа, че ти си гледал с какво ли не, но на повечето хора инструмента за 40 кинта ще се стори добър за целите си. Твоите очаквания са завишени, поради факта че си попадал на далеч по-сполучливи инструменти със сходни декларирани параметри, но в рамките на тия пари мисля, че не е менте това, което си показал.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: multiplikator@dir.bg]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано13.02.16 17:04



Мога да говоря за даден телескоп или бинокъл само тогава когато имам личен опит с него. В случая такъв нямам. А и въпросът който си задал самата дефиниция какво може да се види с него незабележимо с просто око по нощното небее много широка и крие огромна относителност. По принцип това което знам от прочетено в интернет е че примерно ако искаш да наблюдаваш галактики детайлно със съответните звездни ръкави ти трябва телескоп с апертура(диаметър на огледалото или на обектива) от поне 150 мм. Този телескоп тип Нютон с диаметър на огледалото от 114 мм според мен предполагам могат да се видят доста неща по нощното небе но определено не мисля че ще е това което вие очаквате от него.

Иначе съм чувал от един приятел който е много навътре в оптиката е че някакъв човек наблюдавал малкият спътник на Марс Фобос през далекоглед ЗРТ 457 М 30-60х70. Тоест с един съветски рефрактор с апертура 70 мм при определено осветяване от Слънцето може да се наблюдава и малък астрономически обект като Фобос на разстояние от поне 80 милиона км! За сведение диаметърът на Фобос е около 26 километра...



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: Alenadrow]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано13.02.16 17:09





Този бинокъл на снимката виждаш ли го? Това е Carl Zeiss Jena 10x50 DEKAREM и това е най-добрия бинокъл в света. За сведение в момента се продава на пазарът до църквата "Александър Невски" в София за 200 лева. Този бинокъл е много по-добър от разните цайсове за по 2000-3000 лева, значи можело да се произвежда евтино и качествено.




Исках да кажа, че ти си гледал с какво ли не, но на повечето хора инструмента за 40 кинта ще се стори добър за целите си. Твоите очаквания са завишени, поради факта че си попадал на далеч по-сполучливи инструменти със сходни декларирани параметри, но в рамките на тия пари мисля, че не е менте това, което си показал.

По този абзац си по-скоро прав.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор multiplikator@dir.bg (ветеран)
Публикувано13.02.16 18:01



Мерси за информацията фильо, ще видя, може и да си купя този телескоп, аз имам един целетрон за 90 лева, но е детска работа, виждам само ясно луните кратери и толкоз. Ама пак си е нещо за невъоръжено око.



SOS - помощ за релативизма

Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: multiplikator@dir.bg]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано13.02.16 18:43



Да ти кажа конкретно от телескопите аз голям фен на максутов-касегрейн телескопите защото са много малки и компактни бурета и вадят невероятна сила. Така например един малък максутов-касегрейн зрителна тръба-телескоп на Celestron C90 MAK които тежи само 2400 грама вади много добро изображение до 90х по астрономически обекти нощно време и до 110х по наземни обекти през деня. В същото време е много малък и лесно преносим.

Може ли да ти споделя че в бъдеще аз се виждам повече като колекционер на съветски, руски и източногермански бинокли в по-голяма степен отколкото се виждам като някакъв уфолог-наблюдател на НЛО или като наблюдател на самолети-спотър. Мисля да си направя една колекция от десетина такива бинокъла от 6х30 до БПЦ 20х60.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор multiplikator@dir.bg (ветеран)
Публикувано13.02.16 18:48



тези максутов-касегрейн телескопи, съветски ли са ? стар модел ?

SOS - помощ за релативизма


Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: multiplikator@dir.bg]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано13.02.16 19:21



Максутов-касегрейн не е марка телескопи а е тип оптична система на телескоп. Оптична система на телескоп която представлява комбинация от лещи и огледала. Уникална система която по уникален начин създава от едно малко буре мощен и адски силен телескоп и при това отгоре на всичко и компактен та и мобилен!

Системата максутов-касегрейн е изобретена през август 1941ва година от съветския учен Максутов. По памет до колкото съм чел в интернет първият му телескоп е бил с диаметър на огледалото от около 70 мм. Отпред на телескопа вместо обектив има поставен мениск което представлява вдлъбната леща която събира светлината право в главното огледало вътре в телескопа и от там огледалото я пренасочва към окулярът.



Специфична особеност на този тип телескопи особено на тези с диаметър на огледалото(апертура) над 100 мм е че те трябва да свикнал с околната температура на външната среда за да станат годни за наблюдение което отнема поне 45 минути. Аз с моят Ц90 МАК на Celestron чието огледало е с апертура 90 мм не съм имал такъв проблем нито с по-малкият който беше с диаметър на огледалото от 70 мм.

Иначе има и съветски максутов-касегрейн(например легендарното МТО 1000/А или блестящият Астрорубинар) и китайски и американски тоже. Астрономите използват големи телескопи от този тип като ги инсталират на екваториални или алт-амузитални монтировки, аз тъй като наблюдавам предимно самолетите и Международната космическа станция до скоро докато имах все още два такива телескопа ги монтирах на обикновени видеостативи. Но за да монтираш един максутов-касегрейн точно на видеостатив трябва да имаш резба отдолу на телескопа а не шини защото тези по-големите максутови са само с шини за астрономическите монтировки а не за видеостатив. Най-големият известен на мен телескоп максутов-касегрейн който има резба за видеостатив е Skywatcher Skymax 102/1300.

Това е снимка на бившият ми максутов-касегрейн Ц90 МАК:



Наистина УНИКАЛЕН прибор, най-добрият оптичен прибор който някога съм притежавал но пак повтарям аз вероятно по ред лични причини вероятно ще се ориентирам предимно към бинокли и към наблюдения извън дворът ми защото от мен да знаете че всяка една наблюдателна площадка писва след няколко години висене на нея.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор multiplikator@dir.bg (ветеран)
Публикувано13.02.16 20:08



Добре фильо, доста си ерудиран по оптиката, разбрах че водещи в оптиката са фирми производители на бившото ГДР и СССР, но допреди 30 години. Сега оптиката е още по подобрена , но всичко добро е скъпо, а ти можеш ли да предложиш нещо евтино и добро ? като за аматьор като мен, увличам се по зяпане на нощно небе, много ме успокоява.



SOS - помощ за релативизма

Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: multiplikator@dir.bg]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано13.02.16 21:19



Прав си защото сега действително оптиката е още по-подобрена като значителен прогрес отбелязаха китайските оптики. Понеже питаш за нещо евтино и добро наистина има такъв вариант и това е бинокълът Konus Vue 20x80 който е може би най-добрият продукт на тази фирма. Това е бинокъл с изключително качество на изображението(стига да го купиш нов в смисъл не на старо защото старите Конуси 20х80 бяха боклуци) и струва само 110 долара. Ще ти трябва и видеостатив на Velbon модел 638 който струва около 100 долара. Това един прекрасен вариант точно за зяпане на нощното небе.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано14.02.16 09:41



Не.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор multiplikator@dir.bg (ветеран)
Публикувано14.02.16 14:23



този бинокъл Konus Vue 20x80 може ли да се закупи онлайн, чрез интернет ?

SOS - помощ за релативизма


Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: multiplikator@dir.bg]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано14.02.16 14:29



Това не знам. Но както и да го купите дали онлайн чрез интернет или от магазин ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва добре да го огледате и добре да погледнете през него преди да платите защото все пак има риск от явен или скрит дефект.

И този бинокъл който тежи 2500 грама НЕ Е ДОБРЕ да се държи на ръка защото е тежък. Трябва точно този видеостатив за който ви писах.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор multiplikator@dir.bg (ветеран)
Публикувано14.02.16 14:55



Мерси за съвета



SOS - помощ за релативизма

Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано14.02.16 16:45



Тоя Velbon за който говориш сега го погледнах в нета. Изглежда твърде хубав за мизерните 89 долара, които му искат в B&H photo video. Което не значи, че стативът е хубав. Вероятно за нищо не става, макар да пишат, че бил с флуидна глава. За пръв път чувам такава марка и мога да кажа че на стативите от хубавите марки толкова им струва само едно винтче по тях.
Ако искаш да наблюдаваш нещо далечно, трябва стабилност, трябва статива да не вибрира от всеки полъх. Макар че в един момент се стига до положение в което вибрациите по земята, които не могат да се избегнат, вече са твърде забележими и дразнещи, и тогава никакъв статив не помага.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: Tom_cat]  
Автор FILER099 (ПУТЛЕРИСТ )
Публикувано14.02.16 17:50



На този статив ползвах съвременни руски бинокли, леки бинокли с тегло до 1000 грама с увеличение до 15х но с окачване с метален детайл и трябва да кажа че не само че нямаше никакви вибрации но и при движение по подвижни цели във въздуха като самолети изобщо нямаше никакви вибрации.



Но при по-голям бинокъл като въпросният Конус 20х80 който тежи 2500 грама а и увеличава малко повече вече имаше някакви но не големи вибрации.

Извод - този видеостатив е много добър за парите си.



Тема Re: Напоследък са плъзнали коварни ментета!нови [re: FILER099]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано14.02.16 22:41



Щом е така, наистина излиза, че е много добър за парите си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.