Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:41 17.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Каква спореде вас е формата на вселената.нови  
Автор Dreamkeeper (непознат )
Публикувано07.10.14 15:56



Каква е според вас форманата на вселената ? Има много теории , описващи различни варианти , но предполагам всеки си има свой собсвена идея и теория. Тук май не липсват такива. Става дума затова : http://en.wikipedia.org/wiki/Shape_of_the_universe , като съм чел и гледал още няколко варианта.



Тема Re: Каква спореде вас е формата на вселената.нови [re: Dreamkeeper]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано07.10.14 17:33



Както се вижда от статията данните за сега(а може и винаги) не могат еднозначно да определят каква е формата на вселената. Ако е валиден космологичният принцип, вселената е хомогена и изотропна, тогава има три варианта. За съжаление наблюденията покзават, че кривната е или точно нула или много близко до нула и следователно не може да се различни, кои от трите варианта е. Кривина нула прави някои сметки по лесни и е предпочитания вариант. Положителна кривина е също предпочитан вариант от други физици. Май, че хиперболичният случай е най-малко предпочитан, но пък математически е може би най-интересен. Ако вселената е само локално изотропна, тогава има много(безкрайно много) други варианти. Лично аз нямам предпочитан вариант.

п.п. Моли се Петков да не погледне тази тема и да почне с неговите мъгливи представи и неразбирания. Ще има пак да се чуди "ама как е възможно това.."



Тема "ФОРМА" Е НЕПРИЛОЖИМО ПОНЯТИЕ ЗА ВСЕЛЕНАТА!нови [re: Dreamkeeper]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано07.10.14 17:47



Здравей Dreamkeeper ,


цитат:
Каква е според вас форманата на вселената ? Има много теории , описващи различни варианти , но предполагам всеки си има свой собсвена идея и теория. Тук май не липсват такива. Става дума затова : http://en.wikipedia.org/wiki/Shape_of_the_universe , като съм чел и гледал още няколко варианта.

край на цитата.


Лаконично казано ФОРМА е неприложимо понятие за вселената .. Ето защо мисля така :
1. Ако допуснем, че вселената има безкрайно пространство то става напълно безсмисленно да говорим за форма не безкрайността .. да говорим за кръгла или квадратна или сферична или елипсоидна безкрайност е меко казано нелепо..
2. Ако допуснем че вселената има краен обем то тя трябва да е самозатворена (да не е ограничена от външно пространство.. В такъв случай след кто вселената няма външно пространство то тя няма и обвиваща повърхност .. Но каква ще е тая форма която няма никаква повърхност .. безсмисленно е да говорим за форма без повърхност .. И в този случай понятието форма е неприложимо за вселената ..
Така мисля аз за вселената и нейното пространство което по всичко личи е самозатворено .. имаме налице вселена с краен обем и материя , но безначална и безкрайна във времето..





Редактирано от _petkov_-126478 на 07.10.14 18:44.



Тема АЗ ПАК СЪМ ТУКА !.. НЯМА СПОКОЙСТВИЕ ЗА ЗОМБИТАТАнови [re: harish_chandra]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано07.10.14 18:09



Мараба Хариш !.. :)


цитат:
Както се вижда от статията данните за сега(а може и винаги) не могат еднозначно да определят каква е формата на вселената. Ако е валиден космологичният принцип, вселената е хомогена и изотропна, тогава има три варианта. За съжаление наблюденията покзават, че кривната е или точно нула или много близко до нула и следователно не може да се различни, кои от трите варианта е. Кривина нула прави някои сметки по лесни и е предпочитания вариант. Положителна кривина е също предпочитан вариант от други физици. Май, че хиперболичният случай е най-малко предпочитан, но пък математически е може би най-интересен. Ако вселената е само локално изотропна, тогава има много(безкрайно много) други варианти. Лично аз нямам предпочитан вариант.

п.п. Моли се Петков да не погледне тази тема и да почне с неговите мъгливи представи и неразбирания. Ще има пак да се чуди "ама как е възможно това.."


край на цитата.



От първия път позна !.. бай Петков (Пемаро) пак е тука !.. тука е за страх и ужас на зомбитата дето баучат че вселената била безкрайна ама се е била образувала преди има-нема 20 милиарда години та затуйкъна още светлината от другия край на безкрайноста

не е сколасала да се дотътри и затуй небето е черно .. Ама па не е ясно що с течение на времето не се появяват нови и по нови наблюдаеми обекти на небото .. хихихихи..
А отговорът ми на въпросът по отношение на формата на вселената е че вселената не е с формата на фъстък .. Ето защо :

..






Тема Re: Каква спореде вас е формата на вселената.нови [re: Dreamkeeper]  
Автор laplandetza (пристрастен)
Публикувано07.10.14 18:41



Вселената по мои предположения , няма форма, това е като да питаш за формата на свободен електрон , или дори фотон.
Не е безкрайна, но не е нещо с ясен край и форма.
Друго, пространство и време няма за космическия мащаб, това което ние имаме за пространство е тримерно , такава е просто този вид свобода на движение, надтримерни-многомерни модели са комбинация от две или повече <движения>.
Вселената не е нашият Космос, тя е много по-разнообразна.
За официалната , утвърдена позиция, Хариша знае и други специалисти.



Тема ИЗЦЕПКАТА НА ЗОМБИТАТАнови [re: laplandetza]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано07.10.14 19:32



Здтавей laplandetza ,


цитат:

Вселената по мои предположения , няма форма, това е като да питаш за формата на свободен електрон , или дори фотон.
Не е безкрайна, но не е нещо с ясен край и форма.
Друго, пространство и време няма за космическия мащаб, това което ние имаме за пространство е тримерно , такава е просто този вид свобода на движение, надтримерни-многомерни модели са комбинация от две или повече <движения>.
Вселената не е нашият Космос, тя е много по-разнообразна.
край на цитата.


Може би си прав , че вселената едва ли е само наблюдаемия космос.. може би е нещо много по голямо и по величественно..

Но що се късае за Хариш и Гери в интерес на истината трябва да упоменем че те се изцепиха като заявиха че вселената притежава безкрайно количество галактики но поради това че дедо Господ е създал безкрайното количество галактики преди има-нема 20 милиарда години и затова светлината видите ли не била достигнала до земята от ония галактики дето били на повече от 20 милиарда светлинни години.. ама рано или късно ще достигне и небето ще става все по светло с годините докато накрая стане по ярко и от слънцето .. Но какво да се очаква от зомбита ?.. от зомбитата най много могат да се очакват такива изцепки от родът на това че скоростта на светлината била видите ли константна спрямо всеки инерциален наблюдател ама па не е ясно защо двама насрещно движещи се инерциални наблюдатели наблюдават избухването на сръхнова звезда едновременно .. Абе да им се неначудиш на шашавизмите на тия зомбита .. Само казана за сапун ще ги оправи !..







Тема ЗОМБИТАТА ПОДВИХА ОПАШКИ И БЕГАХА!! :)нови [re: _petkov_-126478]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано15.10.14 22:31



Само да допълня, че както предвиждах след заглявушването зомбитата ще се изпокрият из храсталака - така и стана !!!!.. Все едно съм им гледал на боб!..
Сегикъна като се уплашиха от аргументите се изпокриха оти са си глътнали езиците айнщанистчетата .. хихихихи ..







Тема Re: ЗОМБИТАТА ПОДВИХА ОПАШКИ И БЕГАХА!! :)нови [re: _petkov_-126478]  
Автор multiplikator (ентусиаст)
Публикувано16.10.14 20:32



Петко, я нарисувай и пусни в твоят сайт, карикатура на зомбито герисъм, ама пиши там и че това е герисъм от дирбегето





Тема ГЕРИ МИ ПОМОГНА ДА ИЗГРАДЯ ХСВнови [re: multiplikator]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано17.10.14 09:00



Здравей multiplikator ,


цитат:
Петко, я нарисувай и пусни в твоят сайт, карикатура на зомбито герисъм, ама пиши там и че това е герисъм от дирбегето

край на цитата.


Не може по няколко причини :

1. Всички зомбита си приличат .. като клонинги са !


2. Гери през годините опонирайки ми спомогна да открия и отстраня бъговете във ХИПОТЕЗАТА ЗА СПОДВИЖНИТЕ ВАКУУМИ , с това си действие Гери е достоен да се счита за съавтор на ХСВ
3.От Гери научих че падналите не трябва да ги ритаме !.. Сега зомбитата се струполиха (паднаха) и да ги издирваме из храстите и да ги ритаме хич не е хуманно..





Тема Re: Каква спореде вас е формата на вселената.нови [re: Dreamkeeper]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.10.14 09:30



не знам каква е, но моя предпочитан вариант е 5д тороид. това е най-простия вариант, нулева кривина, еднаква обиколка по всяка посока, няма граници. граничните условия са гадно нещо.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.