Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:36 28.04.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Луна и Земя синхроннови  
Автор Billbao (непознат )
Публикувано30.01.14 21:25



Има ли обяснение на какво се дължи пълния синхрон между въртенето на луната около оста и Земята



Тема Re: Луна и Земя синхроннови [re: Billbao]  
Автор Arctur (член)
Публикувано31.01.14 08:33



Триенето от приливните вълни.



Тема А ЗАЩО ЗА ЗЕМЯТА НЕ ВАЖИнови [re: Arctur]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано01.02.14 23:38





цитат:

"Луна и Земя синхрон "

Триенето от приливните вълни.
край на цитата.


А защо земята не е обърната със една и съща страна спрямо слънцето например ?





Тема Re: А ЗАЩО ЗА ЗЕМЯТА НЕ ВАЖИнови [re: _petkov_-126478]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано02.02.14 03:45



В отговор на:

цитат:

"Луна и Земя синхрон "

Триенето от приливните вълни.
край на цитата.

А защо земята не е обърната със една и съща страна спрямо слънцето например ?




Важи, как да не важи, но гравитационното поле на Луната е доста по-слабо и приливните вълни които предизвиква на Земята са по-слаби, затова околоосното въртене на Земята е все още по-бързо от въртенето на Земята и Луната около общия им масовия център, но и то се забавя. А гравитационното поле на Земята е по-силно и приливните вълни които предизвиква на Луната са забавили околоосното и въртене по-бързо и са го изравнили с въртенето около масовия център на системата земя-луна и приливните вълни там са станали неподвижни.

Но защо ти задаваш този въпрос, не вярвам че не го разбираш?!

послепис: А въпросът бил за Слънцето, ми то предизвиква по-слаби вълни на Земята отколкото Луната, въпреки по-мощното си гравитационно поле защото е по-хомогенно, разликата в интензитета на слънчевото грав, поле между обърнатата към него и обратната страна на земята е по-малка отколкото съответно разликата в на интензитета на лунното грав. поле в обърнатата към луната страна на земята и обратната и страна.

Редактирано от kyx4o на 02.02.14 03:58.



Тема Re: А ЗАЩО ЗА ЗЕМЯТА НЕ ВАЖИнови [re: _petkov_-126478]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано02.02.14 14:28



Както добре се знае, Земята забавя въртенето си и това ще се случи, след много години.
С Меркурий почти се е случило вече. Даже до към средата на 70-те се смяташе, че е като Луната, по-късно беше установено, че все пак още се върти.



Тема Re: А ЗАЩО ЗА ЗЕМЯТА НЕ ВАЖИ [re: _petkov_-126478]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.02.14 08:47



засрами се петков, каниш се да обръщаш физиката, а на този прост въпрос се чудиш.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Луна и Земя синхроннови [re: Billbao]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.02.14 08:53



аз като малък си мислех че това е нормалното състояние на орбитиране, после с учудване разбрах че орбитиращите обекти запазват абсолютната си ориентация, после пак с учудване разбрах че все пак след дълго време започват да се въртят гледайки към центъра, както съм си мислел преди.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема АЗ СЪМ НАЯСНО ПО ВЪПРОСЪТ.. ПРОСТО ЗАДАВАМ ТОН :)нови [re: zaphod]  
Автор _petkov_-126478 (рекордьор)
Публикувано03.02.14 23:51





цитат:

засрами се петков, каниш се да обръщаш физиката, а на този прост въпрос се чудиш.
край на цитата.


Няма от какво да се срамувам !.. Задаването на въпрос не винаги означава че питащия не знае отговорът .. Така ми каза едно време един мой преподавател който ми зададе въпрос на изпитът и аз му казах : "Срамота бе професоре .. срамно е за един професор като теб да не знае такива елементарни неща и да пита аз да му ги кажа .. "





Тема Re: Луна и Земя синхроннови [re: Billbao]  
Автор Billbao (непознат )
Публикувано04.02.14 21:11



Имам теория, че геометричния център на Луната не съвпада с центъра на тежестта й.



Тема Re: Луна и Земя синхроннови [re: Billbao]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано04.02.14 23:43



В отговор на:

Имам теория, че геометричния център на Луната не съвпада с центъра на тежестта й.




Имаш хипотеза, не теория, която принципно е вярна, но не това е причината за разглежданото явление.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.