Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:38 17.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Кометата ISON избухна!нови  
Автор Atilea (старо куче)
Публикувано16.11.13 18:10



Определяната като астрономическата атракция на века комета C/2012 S1 (ISON) внезапно избухна на 14 ноември и повиши блясъка си близо 16 пъти в рамките само на 48 часа. Това беше изненада за астрономите поради факта, че в последно време кометата увеличаваше яркостта си много бавно, съобщи bTV.

Повишаването на яркостта беше потвърдено и от астрономите в обсерваторията La Silla (Чили), които измериха рязко увеличаване на отделянето на водни молекули, което продължава и в момента. Според тяхната прогноза яркостта на небесното тяло, предизвикана вследствие на избухването, ще продължи да расте и достигне пика си едва в следващите дни.

Все още не е ясно на какво се дължи този феномен, но най-вероятно става въпрос за отчупване на малък фрагмент на повърхността, който е довел до откриването на нова област от „свеж” лед. Астрономите обаче са категорични, че не става дума за цялостно разрушаване на ядрото на кометата. Избухването се случва само 14 дни преди кометата бързо да достигне предвидения максимум на блясъка си, който по първоначални данни беше предвидено да е равен на дори този на Луната.

В последните месеци, обаче се наблюдаваше доста по-бавно повишаване на активността й, което породи скептицизъм в астрономите. Поведението на тези небесни тела е трудно предвидимо и е факт, че в момента кометата има блясък, надминаващ и най-смелите прогнози. Как обаче избухването ще се отрази на цялостното повишаване и максимума на яркостта, е трудно да се каже от сега.
Под въпрос е и дали тялото няма да се разпадне при сближението си до Слънцето където температурите ще достигат 2 700 градуса, а ядрото ще бъде под силно гравитационно взаимодействие.

В резултат на избухването кометата е вече видима с просто око от България, но най-лесно може да бъде забелязана с помощта на бинокъл в близост до звездата Спика, от съзвездието Дева, рано сутрин около и малко преди 6 ч.

Ако се осъществят благоприятните за наблюдателите сценарии, кометата може да стане видима добре дори през деня, а рано вечер и сутрин да ни предостави незабравима, за последните десетки и дори стотици години, гледка покривайки с опашката си повече от половината небе.



Клипче по темата:


Снимки от последните нощи и информация как да намерите кометата на небето:


Горните 2 снимки са от 3 и 8 ноември, а долните 2 - от 13 и 14 ноември:

Редактирано от Atilea на 16.11.13 19:51.



Тема Re: Кометата ISON избухна!нови [re: Atilea]  
Автор Atilea (старо куче)
Публикувано18.11.13 21:06



Details:

Through 10x30 IS binoculars, I could see Comet ISONs tail rising several minutes before the bright head popped up over the horizon. The bright star Spica helped guide me to the comets rising point. This is a 10-second exposure with a Nikon D700 DSLR camera, set at ISO 6400, and a 300mm Nikkor lens at F11, taken at 5:25am MST on 11/18/13 from Stagecoach, Colorado, USA.







Тема Re: Кометата ISON избухна!нови [re: Atilea]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано18.11.13 21:59



Преди да избухне казваха, че щяла да съперничи на Луната по яркост, а сега като избухна значи трябва да е още по-ярка, а аз нищо не съм забелязал, изобщо вижда ли се с невъоръжено око.



Тема Re: Кометата ISON избухна!нови [re: kyx4o]  
Автор Atilea (старо куче)
Публикувано18.11.13 23:53



Toва се очаква да се случи през декември, след като мине покрай Слънцето (на 28 ноември)... е, ако не се разпадне заради твърде опасното приближаване до него.



Тема Re: 18 и 19.11 са наблюдавани 2 комети до Меркурий [re: Atilea]  
Автор lenticularis (член)
Публикувано19.11.13 16:55



ISON и Encke са наблюдавани близо до Меркурий





снимка на кометата Ison на 17.11. от Австрия:






Редактирано от lenticularis на 19.11.13 18:01.



Тема Re: Кометата ISON избухна!нови [re: Atilea]  
Автор Atilea (старо куче)
Публикувано20.11.13 07:16



Благодаря за линковете!

Ето още нещо ново:



Един или няколко големи фрагмента вероятно са се отделили в последните няколко дни от ядрото на кометата ISON.

Именно с това се обяснява появата на крилоподобни структури в нейната опашка и рязкото нарастване на яркостта, смятат немски астрономи.

Малко по-рано във вторник руският астроном Генадий Борисов от Кримската астрофизическа обсерватория съобщи пред РИА Новости, че кометата, на която веднага след откриването беше предричана рекордна яркост, достойна дори да засенчи тази на пълната Луна, е била достъпна за наблюдения с невъоръжено око само няколко дни. Тъй като сега тя се доближава до Слънцето, почти няма шансове да бъде видяна.

Според думите на учения преди няколко дни яркостта на ISON е нараснала до пета звездна величина, което е с единица по-ярко от най-слабите звезди, достъпни за невъоръжено око. Дали кометата ще стане наистина най-ярката за столетието, предстои да разберем, след като тя премине перихелия си.

Прогнозите засега не се оправдават – яркостта на кометата е нараствала много бавно, а някои учени решиха, че тя вече е започнала да се разрушава и може да изчезне, преди да достигне най-близката си до Слънцето точка.

На 7 ноември обаче яркостта на кометата неочаквано рязко е нараснала, някои наблюдатели заявиха за внезапно нарастване на активността на нейното ядро.

Учените от немския Институт за изследване на Слънчевата система и обсерваторията на университета „Лудвиг Максимилиан” в Мюнхен са провели серия наблюдения на кометата на 14 и 16 ноември и смятат, че са открили причината за изблика на нейната яркост.

На снимките астрономите видели две подобни на крила структури, които се простират от двете страни на кометата. „Такива образувания обикновено възникват, след като отделни фрагменти се откъснат от ядрото”, обяснява Херман Бонхарт от Института по Слънчевата система.

Както и ядрото на кометата, нейните фрагменти изпускат струи газ и прах. Когато те се срещнат с изхвърлените от ядрото, се формира граничен слой, подобен на крила. „Нашите изчисления сочат, че ISON е загубила само един или най-много няколко фрагмента. Но както показва опитът, кометите, които губят един фрагмент, са склонни да повторят този опит”, казват учените.

По-нататъшната съдба на кометата е неизвестна. След седмица, на 28 ноември, тя трябва да премине перихелия и нейната яркост да достигне своя максимум. Не е изключено обаче ISON да се разруши.






Тема Re: Кометата ISON избухна!нови [re: Atilea]  
Автор WOLVERlNE (KANO)
Публикувано21.11.13 14:23



здравейте, а в крайна сметка, кога ще може да се види с просто око, говореше се за 20-24 ноември...



Тема Re: Кометата ISON избухна!нови [re: WOLVERlNE]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано21.11.13 14:48



тя си се вижда, ама с просто око се вижда като звезда. Кога (и дали) ще видим и опашка без бинокъл - божа работа.
Иначе сутрин преди изгрев на изток.



Тема Re: Кометата ISON избухна!нови [re: bozho-109952]  
Автор WOLVERlNE (KANO)
Публикувано21.11.13 16:20



благодаря ти

защото обещаваха яркости, дълги опашки, ала бала
не съм разбирач, а фен на подобни феномени.
Бях малък и не видях халеевата, хейлбоп ли ква беше, много ме израдва, и сега исках и тази красота да видя



Тема Re: Кометата ISON избухна!нови [re: Atilea]  
Автор Atilea (старо куче)
Публикувано21.11.13 22:10



Това ще ви хареса :-)






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.