Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:25 12.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Мога да видя МКС в детайли  
Автор FilerO99 (оперативник )
Публикувано10.11.13 14:39



Таблица №4 описана в книгата "На бойна орбита"(1986) относно възможностите на оптическите телескопи да засичат възможно най-малък размер обект на хикс разстояние:

-телескоп 60Х, дистанция 100км - 1м минимален размер на обекта
-телескоп 60Х, дистанция 200км - 2м минимален размер на обекта
-телескоп 60Х, дистанция 500км - 5м минимален размер на обекта
-телескоп 60Х , дистанция 1000км - 10 минимален размер на обекта

-телескоп 120Х дистанция 100км - -м минален размер на обекта
-телескоп 120Х, дистанция 200км - 0,3м минимален размер на обекта
-телескоп 120Х , дистанция 500км - 0,6м минимален размер на обекта
-телескоп 120Х , дистанция 1000км - 1,2м минимален размер на обекта

Тази снимка ясно показва възможностите на телескопа:



Оптичната система е преносим огледален телескоп:

система "Максутов-Касегрен"
d=90 mm
f=1250 mm
резолюция 1,59 ъглови секунди
най-добър разгон на увеличението 60-90х(ползвам го с варио-окуляр от 60 до 180х)
тегло на прибора 2300 грама
дължина на прибора~38 см
чете номер на автомобил на над 4000 метра
оценка на изображение на 39х-6.00
оценка на изображение на 90х-5.10
оценка на изображение на 120х-5.00
оценка на изображение на 180х-4.50
модел Celestron C90 MAK 90/1250
производител Celestron(made in China)
цена 377 лева


...



Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: FilerO99]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано10.11.13 15:25



Файле, при най-голямо сближение със Земята МКС е около 1' - една дъгова минута или малко по-малко. Това е границата на разделителната способност на окото. На теория дори и с бинокъл 5-10х би трябвало да се виждат или поне разделят детайли, формата да е различна от точка ии кръгче. Разбира се, атмосферните условия едва ли ще позволят това.



Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: bObbO]  
Автор FilerO99 (оперативник )
Публикувано10.11.13 15:28



Бобо, благодаря за информацията!

Миналата есен наблюдавах МКС през бинокъл Конус 20х80 и й видях конструкцията в детайли. Честно казано отначало като видях двойната конструкция на станцията си помислих че бинокъла има разноосност на обективите.



Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: FilerO99]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано11.11.13 08:15



Хубу, но това което си снимал е неподвижен обект, а как ще движиш Celestron-а за да държиш МКС в центъра на полезрението си, ръчно ли?! Ако е така, съмнявам се, че ще можеш да и направиш такава снимка.



Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: kyx4o]  
Автор FilerO99 (оперативник )
Публикувано11.11.13 08:57



Здравейте, Кухчо!

Тази снимка е постната от интернет и не съм я правил аз. Просто съм я пуснал аз да се видят възможностите на преносимият телескоп.

Естествено че ще движа Целестрона ръчно за да задържа МКС в центъра на зрителното поле. Откакто купих телескопа на 7ми ноември досега съм провел 5 експериментално-авиационни наблюдения и нямам никакъв проблем да прицелвам с оптичният мерник и да задържам в зрителното поле на телескопа пътнически самолети които имат даже и по-висока ъглова скорост от тази на Международната космическа станция.

За изготвянето на снимки въобще не съм компетентен и се опасявам че ми трябва много практически опит и теория.



Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: FilerO99]  
Автор Atilea (старо куче)
Публикувано12.11.13 21:30



Аз съм леко извън темата, но като ги гледам тези снимки, почвам още повече да си уважавам фотоапарата (Canon SX 500 IS). Снимките по-долу съм ги правила миналия месец.

Първата снимка е изглед от Свети Влас към Несебър, в средата на кръгчето е обектът, който е на втората снимка:



На втората снимка с максималното възможно за този апарат увеличение (X120 - 30 пъти оптичен zoom и 4 пъти цифров) съм снимала от същата позиция в Св. Влас известната дървена вятърна мелница на входа на Несебър. За съжаление хоризонтът малко ми е избягал, но снимах от ръка. Затова и най-големият ми проблем беше да успея да удържа мелницата в средата на кадъра, понеже разстоянието от Св. Влас до Несебър по права линия е малко над 6 км. При ширина на мелницата около 8 метра, това май прави 4.5 дъгови минути. Но пък въжетата са доста под 1 дъгова минута.



Третата снимка е кроп от втората, за да се видят какви детайли излизат:



Четвъртата снимка е на прелитащ самолет (мисля, че трябва да е бил полет към Истанбул на височина 5 или 9 ? км), 30 пъти оптичен зум, без цифров зум... снимано от движеща се кола по магистрала Тракия:



Та... излиза, че и фотоапаратите не са за подценяване. Въпросният фотоапарат Canon даже не е професионален, но зумът му е страхотен.



Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: Atilea]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано12.11.13 23:26



Увеличение 30х или 120х нищо не ми говори, ако става въпрос за фотография. Давай реалните фокусни разстояния при тези увеличения.
Допълнение - от цифровия зум няма никакъв смисъл, той е просто кропване и увеличаване на централната част на кадъра. Все едно да си увеличиш снимката в някоя графична програма.

Ето една МКС на фона на Слънцето, снимана на 1000мм фокусно разстояние с Канон кропка (в ъгъла е на 100%):





Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: FilerO99]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.11.13 09:50



Между другото, като те гледам колко си запален и настоятелен, както и колко пари си потрошил за инструменти, съм много учуден че не си се насочил все още към фотографията.

Доколкото знам се занимаваш с наблюдения на всякакви странни (и непонятни на пръв поглед) обекти. Фотографията там е незаменима, защото при по-спокоен анализ на една (качествена) снимка можеш да намериш обяснение какво би могло да се вижда на нея, докато в момента на наблюдението много различни фактори могат да ти попречат да оцениш трезво това, което всъщност виждаш.

Успех с новата придобивка и дано в близко бъдеще видим и снимки на заснети от теб обекти.

Иначе, както Бобо каза горе, увеличението не е решаващ фактор при наблюдение на МКС. Далеч по важно е състоянието на атмосферата. Дръж увеличението (или фокусното, ако говорим за фотография) малко и не се изкушавай - само ще направиш намирането и проследяването на обекта много трудно, а дори да го постигнеш (с много усилия) трептенето на самата атмосфера силно дразни и на практика виждаш по-малко детайли, отколкото с по-малко увеличение - т.е. вместо малък, но ясен и контрастен обект, виждаш голям, но "плаващ", размазан и с незадоволителен контраст.

При наблюдение на каквото и да е извън атмосферата, почти винаги именно тя и състоянието и е лимитиращия фактор - там са си тридесетина километра много плътен въздух, движещ се с различна скорост и посока на различните височини, плюс няколко десетки километри много по-разредени и спокойни, но все пак влияещи слоеве, и ефекта от всичко това няма как да се редуцира при визуални наблюдения с голямо увеличение.



Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: Alenadrow]  
Автор FilerO99 (оперативник )
Публикувано14.11.13 10:08



Напълно съм съгласен с абсолютно всичко написано от вас по въпроса.



Тема Re: Мога да видя МКС в детайлинови [re: bObbO]  
Автор Atilea (старо куче)
Публикувано14.11.13 18:34



Давай реалните фокусни разстояния при тези увеличения

Lens Focal length: 129 mm.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.