Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:18 15.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Вредител, ти ми харесвашнови [re: laplandetza]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано06.08.13 19:57



Уважавам такъв тон. Аз не мога никога да стигна до момент, когато ще твърдя - аз научих КМ или... еди кое си...

А може ли да си признае някой тук, доколко оценява, че няма неясноти относно електро-магнитните явления, прилагайки онова, което знае за КМ, към тях?

А има ли поне един, който да знае - дали сме свидетелин на поне едно електро-магнитно явление (в настоящия момент, а не - хипотетично), което не се предсказват от КМ и следователно не може да се случва?

Не говоря за другия век, а за нас, които сме тук.



Тема Re: Вредител, ти ми харесвашнови [re: Bpeдитeл]  
Автор laplandetza (минаващ)
Публикувано06.08.13 20:03



Предполагам няма такъв който да няма много неясноти в КМ


За другото ти питане аз ще замълча, нямам компетенция, нито способност, други ще кажат



Тема Re: Вредител, ти ми харесвашнови [re: laplandetza]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано06.08.13 20:08



Не казах неясноти в КМ, а знаейки КМ - оставащи неясноти в явленията. Отражение, например.



Тема Re: ЕМВ - фотон или непрекъсната вълна ?нови [re: Bpeдитeл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.08.13 20:38



Виж сега, с ускорителите правят съвсем други неща, които няма да ти харесат ако им вникнеш в детайлите, щото там е намесена квантовата механика дето не можела на две магарета сено да раздели

Дай да не набъркваме ускорителите - там може да проличат свойствата на физическият вакуум, който няма нищо общо с етера - т.н. светоносната среда по дефиниция. Това че има някаква полева материя в пространството не е достатъчно, за да я наречем "етер" и да нарочим ускорителите, че я изследвали. Не се въздигай че казваш неща дето не са верни. Става?

Колкото за твоята представа за етера, аз вече я доведох до логически абсурд в голямата тема, и не виждам какво има да я премятаме повече като "аргумент". Пък ти набеждавай опонентите си за смехурковци

Per warez ad scientiam

Тема Re: Вредител, ти ми харесвашнови [re: Bpeдитeл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.08.13 20:48



"Аз не мога никога да стигна до момент, когато ще твърдя - аз научих КМ или... еди кое си... "

Ми никой не иска да я научиш КМ, искаме просто да се запознаеш в най-нужният минимум, за да знаеш за какво иде реч, а не да набеждаваш по собствените си представи за нещата, че КМ не можел аеди какво си. Нужен ти е един минимум, за да може да участваш смислено в такива теми.


"А има ли поне един, който да знае - дали сме свидетелин на поне едно електро-магнитно явление (в настоящия момент, а не - хипотетично), което не се предсказват от КМ и следователно не може да се случва? "

Ако се появи такова, това ще е революция и ще гръмне по всички научни списания и форуми. Така че такава революция все още няма. КМ дава основите, от там нататък конкретните явления се обясняват чрез нейните средства - засега много добре, макар и не толкова очевидно и просто както сме свикнали от класическата физика. Основната трудност се базира от моделите на взаимодействието на много квантови обекти - но вече знаеш, в границата на нарастване на тяхното количество апаратът на КМ статистически се опростява в класическата вълнова теория - която, както също знаеш, има много неща които не може да обясни, именно поради това огрубяване

. Не сме свидетели засега.

Per warez ad scientiam

Тема Re: ЕМВ - фотон или непрекъсната вълна ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано06.08.13 21:40



А, бе, ... сополанко! Откъде изникна в теб това самоубеждение, че ще ме оценяваш. Не аз те квалифицирам. С наглостта си сам си намери подходящото обръщение към теб.

Откъде ти дойде самочусвтвието, че ехидно да ми пишеш литературни есета за магарешките мисли в теб!?

А убеждението, че си убедил някого с твърдения, какъв съм аз, без дума за аргумент относно конкретността на която и да е тема - отражение, интерференция, ненасоченост на явлението излъчване, разсейване на Комптън, отрицателна рефракция... За поне едно!

Чудя се, колко още модераторът може да толерира тук да се разискват участниците, само за да участва някой с пускане на пост?! Кога ще започнем да прилагаме правила?!

Ако искаш да ми кажеш нещо на мен, има лични кутии, защо занимаваш останалите с това, какво ти мислиш за мен? Не ми отговаряй отново!! Аз нямам обща тема с теб!! Неблагодарен и нагъл, лишен от собствена мисъл!!

Редактирано от Bpeдитeл на 06.08.13 21:41.



Тема Re: НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ .нови [re: бaй Пeтkoв]  
Автор бай иван (член)
Публикувано06.08.13 21:48



Камък хвърлен във водата създава вълни.Така е и с разните частици - електрони,фотони ,неутрино, позитрони и т.н.Веднъж задвижени те попадат в супата от сродни частици и създават вълна.На това мисля че се дължи интерференцията.Макар и една частица изстреляна веднъж тя създава вълна понеже не попада в идеален вакум,а в мъгла от частици със сходни размери.Не знам колко съм прав но това обяснява факта че монохроматичната светлина не се разсейва./лазерите/Изстрелваните със строга последователност частици,/стабилна честота/,създават кръгово сгъстяване и разреждане на частиците по пътя на лъча.Всяко следващо сгъстяване съвпада с вече образувано сгъстяване по траекторията,което не позволява разсейването на потока.



Тема Re: НАБЛЮДЕНИЕ,АНАЛИЗ, СЪЖДЕНИЕ УМОЗАКЛЮЧЕНИЕ ПРОВЕРКАнови [re: бaй Пeтkoв]  
Автор бай иван (член)
Публикувано06.08.13 21:54



+1



Тема Re: Едно доуточнениенови [re: бай иван]  
Автор РИБАРЯ (съмнителен)
Публикувано06.08.13 22:27



Камък хвърлен във водата създава вълни.Така е и с разните частици - електрони,фотони ,неутрино, позитрони и т.н.Веднъж задвижени те попадат в супата от сродни частици и създават вълна.На това мисля че се дължи интерференцията.Макар и една частица изстреляна веднъж тя създава вълна понеже не попада в идеален вакум,а в мъгла от частици със сходни размери.Не знам колко съм прав но това обяснява факта че монохроматичната светлина не се разсейва./лазерите/Изстрелваните със строга последователност частици,/стабилна честота/,създават кръгово сгъстяване и разреждане на частиците по пътя на лъча.Всяко следващо сгъстяване съвпада с вече образувано сгъстяване по траекторията,което не позволява разсейването на потока.

Аз разбирам от поста ти , че ти смяташ светлината като поток от фотони частици които цопват в супа от среда от по ситни от тях частици , подобно на камък във вода, и се създават вълни , които вълни са едната част на свойствата на ЕМВ , другите свойства изградени върху корпускулярността се базират на частичковите свойства на фотона . Тоест фотона е частица , а вълновата му проява не е негова същност .



Тема Re: ЕМВ - фотон или непрекъсната вълна ?нови [re: Bpeдитeл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.08.13 22:31



"А, бе, ... сополанко! Откъде изникна в теб това самоубеждение, че ще ме оценяваш. Не аз те квалифицирам. "

Всичките ми оценки са обективни - на база твърденията, какво не можела да обясни КМ според твоите липсващи представи за нея. А останалото си е твоя субективна интерпретация какво съм аз бил оценявал щото ти не си се бил така оценявал и т.н. неща, с които не се занимавам. Светът не се върти около тебе, и нямам за цел никого да убеждавам какъв си - всеки може да прочете и да си направи сам оценката. Аз просто изказвам на глас очевадното - че обсъждаш наука, за която си нямаш грам от понятие.

Да, и особеното малодушно поведение - като задам съвсем конкретен изясняващ въпрос, или извадя разобличаващ аргумент - като този за примера с еднаквата скорост на вълните в етера относно различните наблюдатели - млъкваш и се скриваш, дано забравя за какво ставало дума. Ми кажи че не знаеш, или не си сигурен, или че съм прав, или се аргументирай за противното - но такова системно поведение за мен е симптом.

Обсъждаме обща тема, нищо не искам да ти кажа в личната кутия. Просто спазвай правилата, и се аргументивай вместо да се жалваш че те оценявали щото ти чупели аргументите и ти сочели грешките. Ми то за това е тука форума, да се изясняват нещата. Опитвай се да разбереш и гледната точка на другите, а не да караш като с капаци.


P.S. Всичко изброено от тебе се обяснява от КМ - тя обяснява дори от къде се вземат и с каква числена стойност трябва да бъдат коефициентите, с които твоята наука си изчислява рефракцията и ко. Но в тази посока наистина нямаме обща тема с теб, коловозът е твърде дълбок явно.

Per warez ad scientiam



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.