Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:32 18.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Орбита на Луната?нови  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано09.06.13 16:52



Здравейте!
Още в началото да споделя: Нямам никакво понятие от астрономия!
Искам да попитам: Каква е орбитата на Луната около Земята? Защо в различно време виждаме Луната на различни места от небосвода? Каква е закономерността за това?
Ще се радвам, ако някой се съгласи да отговори на тъпите ми въпроси!
Благодаря!



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Fordesc]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано12.06.13 12:50



Ми те тези неща се учат в училище, ти на колко години си ?
Най-добре си купи учебник или изтегли научно-популярен филм. Какво сега тук да пишем и да се разпитваме.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Fordesc]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано12.06.13 18:44



Луната се върти около Земята по почти кръгова орбита и прави един оборот за около месец. Нека да приемем, че това са 30 дни - тогава всеки следващ ден луната ще е мръднала на 1/30 част от окръжността на орбитата й. След още един ден - още толкова и т.н., а след месец ще е видимо (почти) на същото място на небето, където е била преди месец - 30 х 1/30 от окръжността.

Всичко това е доста приблизително, пиша го просто за ориентация. И ако наистина чукнеш в гугъл "движение на луната", "орбита на луната" и подобни ще излезе тон информация, която е безсмислено да се преписва тук. А и ще научиш нещата много по-бързо.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: bObbO]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано14.06.13 01:03



Абе, 28 са дните на лунния месец ... чудно защо някои земни организми се водят по този цикъл ...



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Fordesc]  
Автор Accolade (ratus libratus)
Публикувано14.06.13 13:06



> Защо в различно време виждаме Луната на различни места от небосвода?

Орбитата на луната около земята е кръгообразна.

Земята се върти денонощно около себе си със лек наклон на оста спрямо еклиптиката (равнината в която Земята орбитира слънцето) и тъй като Луната обикаля около земята по-бавно, от гледната точка на човек на Земята ще се види как тя "ходи" из небето наляво-надясно... Същата е причината слънцето да не изгрява винаги от една и съща точка през годината.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Well]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано16.06.13 20:38



Вероятно мога да съм Ви баща... По мое време тези неща не се учеха в училище. Обърнах се към този клуб и съм благодарен на всички, които ми отговориха коректно и любезно. За съжаление Вие не сте сред тях. Въпрос на първите седем... Благодаря Ви, че не обявихте и тарифа за отделеното Ви време (колкото и безполезно да е било!)
Бъдете здрав!
P.S. Дано никой не си мисли, че клубовете са нещо лично. В цял свят, когато човек има проблем се обръща за помощ (и получава!) точно от клубовете по интереси. Тук някои се мислят за богоизбрани - жалко!



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Fordesc]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано16.06.13 21:15



Ми такива въпроси задават децата:

"Здравейте!
Още в началото да споделя: Нямам никакво понятие от астрономия!
Искам да попитам: Каква е орбитата на Луната около Земята? Защо в различно време виждаме Луната на различни места от небосвода? Каква е закономерността за това?
Ще се радвам, ако някой се съгласи да отговори на тъпите ми въпроси!
Благодаря!"


И аз си помислих, че си дете!





Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Fordesc]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано17.06.13 13:19



Тези неща не са се учели в училище ? Че кога е било това...



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Well]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано17.06.13 21:05



Да, за нещата които пита Fordesc се учат в училище.
На мен ми прави впечатление едно нещо, сега половината видима част на Луната е осветена и би трябвало да може да определиш посоката в която се намира Слънцето по осветената част на Луната, но не е така, когато Слънцето залязваше трябваше границата между осветената и неосветена част на Луната да е вертикална, но не беше, тя беше наклонена сякаш Слънцето е около 20 градуса над хоризонта (всъщност винаги е така, отдавна съм го забелязал), това оптическа илюзия ли е и на какво се дължи.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: тapaтaнчo]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано18.06.13 11:14



Нарисувай си на един лист един хоризонт и движението на Слънцето и Луната по небето - през деня и през нощта. Веднага ще ти светне, защо терминатора на Луната е наклонен при залез.

А даже и без да рисуваш може да съобразиш, че когато Слънцето е на хоризонта, а Луната на високо - слънчевите лъчи към Луната са наклонени, а терминатора е перпендикулярен на тях, съответно пак наклонен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.