Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:04 09.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Fordesc]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано18.06.13 15:29



В отговор на:

По мое време тези неща не се учеха в училище.



Че кое ли е било това време?
Щото по мое се учеха. За 70-те години на 20-и век говоря.
А знам, че и тези преди мене също ги учеха.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано18.06.13 17:10



Определено се учеха 70-те години и 80-те години. Бегъл поглед ми подсказва че и сега би трябвало да се учат някъде още от 7-ми клас.


Май някой е бягал от часовете.




Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: bObbO]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано18.06.13 18:03



Нарисувай си на един лист един хоризонт и движението на Слънцето и Луната по небето - през деня и през нощта. Веднага ще ти светне, защо терминатора на Луната е наклонен при залез.

А даже и без да рисуваш може да съобразиш, че когато Слънцето е на хоризонта, а Луната на високо - слънчевите лъчи към Луната са наклонени, а терминатора е перпендикулярен на тях, съответно пак наклонен.


Само че наклонът на терминатора е на обратно, сякаш слънцето е по-високо, абе никога ли не си поглеждал Луната при залез, дори и малко след залез осветената част на Луната е извъртяна малко по-нагоре (а трябва да е надолу), погледни днес като залязва Слънцето.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: тapaтaнчo]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано18.06.13 19:29



Ами ако Луната е в последна четвърт, или между последна четвърт и новолуние тя е "пред" Слънцето и когато залява сутрин на запад Слънцето може вече да е изгряло. Така осветената част на Луната ще е на изток и ще гледа Слънцето, ще прилича на буквата "С".

Ако пък Луната е между новолуние и първа четвърт, примерно, тя е "след" Слънцето и когато Слънцето залязва осветената част ще гледа на запад, ще прилича на буквата "Э".

Въпросът беше "...когато Слънцето залязваше трябваше границата между осветената и неосветена част на Луната да е вертикална, но не беше, тя беше наклонена..."

Освен ако нещо не съм разбрал въпроса.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Fordesc]  
Автор lenticularis (новак)
Публикувано19.06.13 00:07



Fordesc,
май въпросът ти нещо ги затрудни астрономите тук


че ти докараха вода от девет кладенци, само и само да не ти обяснят с 2 изречения каквото питаш (нали било просто)

"Защо в различно време виждаме Луната на различни места от небосвода?"
т.е. питаш, защо Луната всеки ден изгрява по различно време..?
и как се обяснява с орбитата й?



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: lenticularis]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано19.06.13 10:24



В отговор на:

Fordesc,
май въпросът ти нещо ги затрудни астрономите тук
че ти докараха вода от девет кладенци, само и само да не ти обяснят с 2 изречения каквото питаш (нали било просто)

"Защо в различно време виждаме Луната на различни места от небосвода?"
т.е. питаш, защо Луната всеки ден изгрява по различно време..?
и как се обяснява с орбитата й?






Я да го копи-пейстна, че някой може да не умеят да отварят и линкове:

"Луната се върти около Земята по почти кръгова орбита и прави един оборот за около месец. Нека да приемем, че това са 30 дни - тогава всеки следващ ден луната ще е мръднала на 1/30 част от окръжността на орбитата й. След още един ден - още толкова и т.н., а след месец ще е видимо (почти) на същото място на небето, където е била преди месец - 30 х 1/30 от окръжността.

Всичко това е доста приблизително, пиша го просто за ориентация. И ако наистина чукнеш в гугъл "движение на луната", "орбита на луната" и подобни ще излезе тон информация, която е безсмислено да се преписва тук. А и ще научиш нещата много по-бързо."


Според мен проблема не е в обяснението, а в разбирането, едно 12-годишно дете веднага ще го разбере (а вероятно вече го знае), но на едно 4-годишно дете ще му е трудно, ще трябва да му се обяснява допълнително и значението на много думи от поста на bobbo, "орбита", "оборот", "месец"(това bobbo го е обяснил 30 дни), "1/30 част", "гугъл", за последното ще трябва да го научите да чете и пише и работи на компютър!!!

Май не само Fordesc се затруднява в разбирането на тези "сложни неща"!!!
Все пак аз си мисля, че за деца над 12-годишна възраст това са лесни за разбиране неща!!!

Редактирано от тapaтaнчo на 19.06.13 10:25.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: bObbO]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано19.06.13 10:53



Въпросът беше "...когато Слънцето залязваше трябваше границата между осветената и неосветена част на Луната да е вертикална, но не беше, тя беше наклонена..."

Хубу, наклонена трябва да е, но наклонът е на обратно!!! Луната е високо, осветената и част значи трябва да сочи надолу към хоризонта, където се намира Слънцето, но тя сочи нагоре!!! И това не е някаква рядко случваща се илюзия, винаги е така, погледни довечера Луната.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: тapaтaнчo]  
Автор lenticularis (новак)
Публикувано19.06.13 15:10



ами, не е така, не е 30 дена
а как, в каква посока и защо, а и по колко "всеки следващ ден луната ще е мръднала по небосвода?"
е това питаше човека
ама много сложно да се обясни...



Редактирано от lenticularis на 19.06.13 15:11.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: lenticularis]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано19.06.13 21:46



ами, не е така, не е 30 дена
а как, в каква посока и защо, а и по колко "всеки следващ ден луната ще е мръднала по небосвода?"
е това питаше човека
ама много сложно да се обясни...


Ми закръглил го е на 30 дена, на деца обяснява какво искаш.
Изгряването от изток и залязване на запад се дължи на въртенето на Земята (сега да не искаш да обяснявам как така се върти Земята

), спрямо звездите Луната се движи от запад на изток, причината за това е, че движението на Луната по орбитата и е в посока обратна на часовниковата стрелка (ако приемем север за горе). Като знаеш за колко време обикаля около Земята можеш да сметнеш за един ден с колко се премества, затова и го е закръглил bobbo, 1/30 от 360 градуса прави 6 градуса, ама 4-годишните деца не могат да смятат.

Е виж е по-подробно.
Има сидеричен месец, синодичен, тропически, аномалистичен и драконов месец, сега пък да не кажеш толкова подробности не ме интересуват.
Ако не разбираш нещо питай, но ако ти липсват първите 7 години не можем ти помогна.



Тема Re: Орбита на Луната?нови [re: Fordesc]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано19.06.13 22:34



Аз съм лаик като теб.Но ще се опитам да споделя моите скромни знания.

Каква е орбитата на Луната около Земята?
Орбитата на Луната както ти казаха "образно казано" не е кръг ,а елипса около земята

Защо в различно време виждаме Луната на различни места от небосвода?
Както ти казаха Луната образно казано се завърта около земята за 30 дни или по сокро 28 дни (това е дълга тема ;))))Сега си предтстави ,че Луната обикаля около земята за един месец.Ами нормално е тя да се е преместила с малко ако я гледаме днес и утре вечер.Няма как да се намира на същото място защото тя се движи .
Каква е закономерността за това?
Закономерноста е в общи лини,че луната "Изгява" посока Изток и залязва посока Запад като слънцето.При пълнолуние горе долу съвпада с началото и края на месец +- 10 дни или по скоро 5-6 дена.
Когато "Сърпа" е като буква"С" луната нараства от средата на месеца до пълнолуние.После се обръща на обратно "С" на обратно.И така всеки месец.
п.с. Лунният календар отчита времето много по-добре от колкото съвремения Григориянски.Календара на маите е бил Лунен.На траките или прабългарите също!;)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.