Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:34 28.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема НАО Рожен ... некои размисли ....нови  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано12.11.12 19:42



Някои предварителни уточнения- физик съм, но не астроном.
Прави ми впечатление, че почна да става традиция всяка година да се вдига шум, че НАО Рожен няма пари и ще затвори.
Въпроси към запознатите, понеже започвам да имам чувството, че се разиграва един и същи сценарий
1. Действително ли НАО е пред затваряне или просто се използва, за да измъкне БАН някакви пари?
2. От създаването на НАО Рожен до сега са минали 30 години- някога правена ли е оценка или каква е вашата оценка- оправдало ли се е изграждането на НАО Рожен като научни резултати (все пак НАО не е народна обсерватория и следва да са се постигнали сериозни резултати с оглед на сериозната инвестиция)
3. Минали са 30 години- в момента едва ли НАО е това, което е била. Въпроса към запознатите- продължава ли НАО да е актуална (в смисъл да може да постига научни резултати с тази апаратура)?
Идеята ми е- имаше опити да се вземат много пари за реконструкция на реактора в БАН с мотива колко е ценен, при положение че той все пак е безнадеждно морално остарял и няма как да постигне никакви сериозни резултати.
На много места по света я карат прагматично и примерно в САЩ въобще не се притесниха да си закрият ускорителя, след като той се изчерпа и беше ясно, че няма да доведе в бъдеще до значителни резултати.
Питам се- случаят на НАО такъв ли е или не е такъв, защото ако се окаже че е такъв дали пък е толкова страшно евентуалното закриване? Т.е. оправдано ли е съхраняването или не? Има ли бъдеще?
4. Почвам да се чудя- за НАО са дадени доста средства, а ако едно време бяха дадени вместо за голяма обсерватория, за изграждане на сериозен планетариум в София и още народни обсерватории- т.е. за повишаване на научната култура на ученици и възрастни, а не за непременно гонене на научни резултати (каквито за съжаление бг физиците така или иначе не сме постигнали кой знае какви) дали пък нямаше да е по добре?
5. Ако е толкова важно оцеляването на НАО (възможно е да е важно) защо БАН в крайна сметка НЕ Я ФИНАНСИРА ПО ДЯВОЛИТЕ!!! Защо в такъв случай продължават да си финансират всякакви съмнителни хуманитарни и т.н. институтчета а не нея??? Май не е виновно правителството ...



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано12.11.12 23:09



Браво за поста нека някой да каже какво е свършено открито в полза на народа защото тези пари са народни, за мен една Бойкова пътека било то и некачествена ми върши по добра работа от колкото БГ учен в лаборатория на Франкенщайн. Какво свършиха за 30 години и какви народни пари изхарчиха? Ако са такива капацитети ненадминати защо работят за 300 лв. заплата?
Тъп народ сме.

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Редактирано от Timo на 12.11.12 23:09.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано13.11.12 17:11







Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано13.11.12 22:34







Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано14.11.12 01:05



Много глупаво мнение ...
Не мога да разбера защо в БАН има незнамсиколко хуманитарни института, ако до сега не успяха за няколко години един малко по-различен сценарий да измислят, ами всяка година се играят едни и същи сценки ....
Автора принципно не бърка по отношение на това, че икономистите са една доста особена проба темерути и тъпанари, ама все пак и той прекалява с патоса. БАН все пак не е социална служба и е редно да вземат да се научат как се разпределя бюджет ...



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 10:10



Не мога да разбера защо в БАН има незнамсиколко хуманитарни института...

...БАН все пак не е социална служба и е редно да вземат да се научат как се разпределя бюджет ...


Може да се осведомиш

колко са хуманитарните институти. Ако влезеш в сайтовете може да видиш и колко са големи. Щото май не си много наясно. Също и със съотношението на парите в институтите и в централното управление.

За мен не прекалява с патоса, но човекът е хуманитар, няма как да го харесат всички. Твоята идея ти за планетариума, в който да ходят дечицата, е патетична и глупава. Дечицата искат истински неща за големи - истински луди астрономи в истинска обсерватория, само да знаят, че я има някъде, пък нека да е остаряла.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано14.11.12 11:17



Знам колко са хуманитарните институти- може да не са кой знае какви консуматори на бюджет, и все пак винаги ми е било чудно кое налага съществуването на примерно икономически институт при наличие на 1. цял университет, 2.цял факултет в СУ, катедри на други места, още два цели университета посветени на икономиката ...
И то капка по капка става вир.
А идеята ми, че народна обсерватория с модерен планетариум ще има ефект си я отстоявам- най-много заинтересувани от науката и специално от астрономията идват точно от градовете с народна обсерватория с планетариум- ярък пример е Варна.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 12:22



Не виждам нищо чудно - това са съвсем различни звена, които могат да имат различна политика, акценти и т.н. Добре, че не каза, че има и в НБУ. В БАН може да е ниско нивото, но е най-доброто, сравнимо със СУ евентуално. Да не отварям приказка какъв мрак е навсякъде.:(

Не знам какво е народна обсерватория, но планетариум е пълна скука. Обсерватория в София има в Борисовата градина, към СУ, но за съжаление не мисля да има някаква дейност - научна или образователна. За Варна да каже Бобо. И като се запалят децата, после къде да отидат на наблюдения, стаж, работа?

Сега в новините тече как Бат Бойко намерил работа на астрономите, която не е астрономическа, че БАН не можел. Ужаст. Ако имало опасност да пропуснат някой взрив или астероид, веднага щял да даде още пари. Цялата история е жалка и смешна, но нали творчеството се подкрепяло от всякакви несгоди.:(



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.11.12 13:55



Колкото и да го чета, все не разбирам какво казва. Въпросите на Баш майстора са съвсем резонни и би трябвало някой да знае повече и да даде информация.

В крайна сметка, ако с обсерваторията вече (независимо дали някога е било различно) не се прави наука, то няма прични да бъде финансирана като научно съоражение. Трябва да се затвори или да се променят функциите и. Но ако се прави достатъчно наука за да има смисъл да се финансира, тогава съответния въпрос на Баш майстора остава, защо не се дават пари там вместо на други места.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.11.12 13:58



Този линк случайно ли тенденциозно го избра!!! Пишеш тук може да се осведомиш за хуманитарните институти, пък даваш линк към нехуманитарни институти!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.