Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:02 26.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Скоростта на светлината.нови  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано09.11.12 21:13



Аз искам да попитам Гери, дали може да направи "разбор" на релативистката формула за събиране на скорости.

Markup


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано09.11.12 23:39



Какъв е точно проблемът? Как се получава, или кое какво означава в нея? Или нещо трето?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Гepиcъм]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано10.11.12 00:02



А бе, Гери, защо във всички клубове не позволяваш, да се дискутира мисълта, че електромагнитната Вълна (с над нулева честота) се разпространява в среда?

Какво ти влиза в работа на теб, че някои хора, размишляват над тази мисъл и я развиват със заключения, като опитът би могъл да компрометира някое от тези заключения?

Защо не оставиш, някой да докаже, че е прав, или да докаже, че не е?

Изумен съм от българската черта, да се спори, като вместо аргумент се отваря дискусия относно компетентността на опонента да изказва мнение по темата, а не се дава аргумент за собственото мнение!

Какво ти влиза на теб конкретно в работа, че в друг клуб се обсъжда нещо, кото обсъждащите са напуснали твоя клуб, за да го обсъдят другаде помежду си?! Отговори ми!?



Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано10.11.12 00:04



Как се получава, и кое какво означава.

Това предполагам ще ми даде някаква представа , пак и мисля че не само на мен.

(Предполагам че знам какво ще даде формулата, но не искам да откривам топлата вода. И искам да разбера дали предположението ми има основание. )

Markup


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Bpeдитeл]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано10.11.12 00:13



Радвам се че "хвърляш по едно око" в този форум, сигурен съм че от присъствието ти , можем само да спечелим.

Markup

Редактирано от B0081 на 10.11.12 00:14.



Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Bpeдитeл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано10.11.12 00:20



"защо във всички клубове не позволяваш, да се дискутира мисълта, че електромагнитната Вълна (с над нулева честота) се разпространява в среда? "

Защото първо, светлината не е електромагнитна вълна, освен в първо приближение, второ, защото като не-вълна не и е нужна среда, и трето, няма абсолютно никакви факти и доказателства за наличието на среда, спомагаща за разпространението на светлината.

Демек направил си едновременно две допускания, за да ме упрекваш.

А да не позволявам? Объркал си се, просто съобщавам факти, и обяснявам защо всички досегашни теории за някаква среда не работят - не защото има някаква официална гледна точка, а защото има факти. Без факти всяка среда и др. тинтири-минтири са преливане от пусто в празно.


"Защо не оставиш, някой да докаже, че е прав, или да докаже, че не е? "

Ами да доказва, аз само показвам къде се дъни. Ако някъде се дъни - срещу фактите естествено - какво има да продължава да доказва?

За да доказваш каквото и да е, добре е първо да познаваш добре фактологията. Всички гаражни теории тука страдат от нейното непознаване.


"Изумен съм от българската черта, да се спори, като вместо аргумент се отваря дискусия относно компетентността на опонента "

Обикновено опонента отваря тая дискусия, като му съобщиш някой и друг факт дето го цака. Но трябва да събереш повечко опит за да стигнеш до правилните изводи.


"Какво ти влиза на теб конкретно в работа, че в друг клуб се обсъжда нещо,"

Какво ти влиза на тебе в работата че и аз обсъждам в такъв клуб?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: B0081]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано10.11.12 00:36



Вместо да се караме , можем да поразсъждаваме по някои въпроси свързани със светлината.
Или вие да поразсъждавате , а аз да "следя" разсъжденията ви .

Markup

Редактирано от B0081 на 10.11.12 00:38.



Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано10.11.12 01:17



Защото първо, светлината не е електромагнитна вълна, освен в първо приближение, второ, защото като не-вълна не и е нужна среда, и трето, няма абсолютно никакви факти и доказателства за наличието на среда, спомагаща за разпространението на светлината.

Добре, да видим с какви факти разполагаме според съвремената физика :

1 Няма среда в която се разпространява светлината.
2 Светлината не е елекромагнитна вълна, освен в първо приближение (това е нещо ново за мен.)
3 Светлината не е частица , а е елементарна частица (каквото и да значи това)
4 Светлината няма маса в покой.
5 Светлината притежава свойствата на вълна и на частица.
6 Скоростта на светлината не зависи от скоростта на источника.

Има и още факти, освен това не съм споменал фактите от квантовата механика.

Пробемът на тези факти е, че за да пртежава всчките тези качества светлината трябва да е като някакъв приказен супергерой от страната на чудесата.

П.с. разбирам че имам недостиг на информация, но все пак твърде чудесно се получава.

Редактирано от B0081 на 10.11.12 01:19.



Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано10.11.12 01:20



Ами смисъла на формулата е следният.

Имаме една отправна система S с неподвижен в нея наблюдател. В тази система се наблюдава движението на друга система S' (която може да онагледиш с летящ самолет примерно). Системата S' (самолета) се движи относно системата S (наблюдателя) със скорост V. Пилота на самолета (S') изстрелва една ракета (например по посока на движението на самолета) със скорост спрямо самолета (S') равна на U. Пита се каква е скоростта на тази ракета U' спрямо неподвижният наблюдател в S.

В класическата физика имаме просто правило:
U' = U + V

В СТО фирмулата е по-сложна:
U' = (U + V)/(1 + U.V/c^2)

Как се извежда? Сравнително просто. Чрез Лоренцовите трансформации.
Идеята е следната (технологията за решаване на подобни задачи е обща, лесно се усвоява и прилага).

Координатите на едно събитие (момент и място) в S са свързани с координатите на същото събитие в S' посредством Лоренцовите трансформации:



където (x,t) са координатите на събитието в S, (x',t') са координатите на същото събитие в системата S'.

Ще си изберем две събития в S', свързани с ракетата.
Първото събитие ще бъде стартът на ракетата, второто - състоянието на ракетата след интервал време T.
Kooрдинати на първото събитие:
x'1 = x'0
t'1 = t'0 (на български - ракетата е изстреляна от координата в S' равна на x'0 в момент t'0).

Второто събитие - ракетата се движи в системата S' за интервал време T със скорост u и достига координати:
x'2 = x'0 + u.T
в момент t'2 = t'0 + T

От тук е просто - трябва да преобразуваме тези координати в координати в S, демек трябва да заместим в Лоренцовите трансформации, за да получим състоянието на ракетата в системата S (а от там и нейната скорост там). Координатите там на съответните събития са:
Първо събитие:



Второ събитие:



Тоест, казано на български език, в момент t1 ракетата ще се намира на координата x1, а в момент t2 - на координата x2. Скоростта на ракетата в S се смята лесно - преместването на ракетата разделено на интервала време за това преместване, демек

което дава точно формулата по-горе.

Тази сметка може да ти се стори изкуствена или сложна, но това е единственият логически път по който тя се прави. По този път се извежда и формулата в класическата физика (тя няма от къде другаде да дойде!), която ти дадох най-горе. Просто сметките за нея са по-прости но само технически, и се тръгва от Галилеевите трансформации. Пробвай, като минеш по същите стъпки.

Per warez ad scientiam

Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано10.11.12 01:24



Мерси, ще пробвам, ще ми отнеме известно време. После пак ще се върна на този въпрос.

Markup

Редактирано от B0081 на 10.11.12 01:24.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.