Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:20 02.07.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема НАО Рожен ... некои размисли ....  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано12.11.12 19:42



Някои предварителни уточнения- физик съм, но не астроном.
Прави ми впечатление, че почна да става традиция всяка година да се вдига шум, че НАО Рожен няма пари и ще затвори.
Въпроси към запознатите, понеже започвам да имам чувството, че се разиграва един и същи сценарий
1. Действително ли НАО е пред затваряне или просто се използва, за да измъкне БАН някакви пари?
2. От създаването на НАО Рожен до сега са минали 30 години- някога правена ли е оценка или каква е вашата оценка- оправдало ли се е изграждането на НАО Рожен като научни резултати (все пак НАО не е народна обсерватория и следва да са се постигнали сериозни резултати с оглед на сериозната инвестиция)
3. Минали са 30 години- в момента едва ли НАО е това, което е била. Въпроса към запознатите- продължава ли НАО да е актуална (в смисъл да може да постига научни резултати с тази апаратура)?
Идеята ми е- имаше опити да се вземат много пари за реконструкция на реактора в БАН с мотива колко е ценен, при положение че той все пак е безнадеждно морално остарял и няма как да постигне никакви сериозни резултати.
На много места по света я карат прагматично и примерно в САЩ въобще не се притесниха да си закрият ускорителя, след като той се изчерпа и беше ясно, че няма да доведе в бъдеще до значителни резултати.
Питам се- случаят на НАО такъв ли е или не е такъв, защото ако се окаже че е такъв дали пък е толкова страшно евентуалното закриване? Т.е. оправдано ли е съхраняването или не? Има ли бъдеще?
4. Почвам да се чудя- за НАО са дадени доста средства, а ако едно време бяха дадени вместо за голяма обсерватория, за изграждане на сериозен планетариум в София и още народни обсерватории- т.е. за повишаване на научната култура на ученици и възрастни, а не за непременно гонене на научни резултати (каквито за съжаление бг физиците така или иначе не сме постигнали кой знае какви) дали пък нямаше да е по добре?
5. Ако е толкова важно оцеляването на НАО (възможно е да е важно) защо БАН в крайна сметка НЕ Я ФИНАНСИРА ПО ДЯВОЛИТЕ!!! Защо в такъв случай продължават да си финансират всякакви съмнителни хуманитарни и т.н. институтчета а не нея??? Май не е виновно правителството ...



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано12.11.12 23:09



Браво за поста нека някой да каже какво е свършено открито в полза на народа защото тези пари са народни, за мен една Бойкова пътека било то и некачествена ми върши по добра работа от колкото БГ учен в лаборатория на Франкенщайн. Какво свършиха за 30 години и какви народни пари изхарчиха? Ако са такива капацитети ненадминати защо работят за 300 лв. заплата?
Тъп народ сме.

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Редактирано от Timo на 12.11.12 23:09.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано13.11.12 17:11







Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано13.11.12 22:34







Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано14.11.12 01:05



Много глупаво мнение ...
Не мога да разбера защо в БАН има незнамсиколко хуманитарни института, ако до сега не успяха за няколко години един малко по-различен сценарий да измислят, ами всяка година се играят едни и същи сценки ....
Автора принципно не бърка по отношение на това, че икономистите са една доста особена проба темерути и тъпанари, ама все пак и той прекалява с патоса. БАН все пак не е социална служба и е редно да вземат да се научат как се разпределя бюджет ...



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 10:10



Не мога да разбера защо в БАН има незнамсиколко хуманитарни института...

...БАН все пак не е социална служба и е редно да вземат да се научат как се разпределя бюджет ...


Може да се осведомиш

колко са хуманитарните институти. Ако влезеш в сайтовете може да видиш и колко са големи. Щото май не си много наясно. Също и със съотношението на парите в институтите и в централното управление.

За мен не прекалява с патоса, но човекът е хуманитар, няма как да го харесат всички. Твоята идея ти за планетариума, в който да ходят дечицата, е патетична и глупава. Дечицата искат истински неща за големи - истински луди астрономи в истинска обсерватория, само да знаят, че я има някъде, пък нека да е остаряла.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано14.11.12 11:17



Знам колко са хуманитарните институти- може да не са кой знае какви консуматори на бюджет, и все пак винаги ми е било чудно кое налага съществуването на примерно икономически институт при наличие на 1. цял университет, 2.цял факултет в СУ, катедри на други места, още два цели университета посветени на икономиката ...
И то капка по капка става вир.
А идеята ми, че народна обсерватория с модерен планетариум ще има ефект си я отстоявам- най-много заинтересувани от науката и специално от астрономията идват точно от градовете с народна обсерватория с планетариум- ярък пример е Варна.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 12:22



Не виждам нищо чудно - това са съвсем различни звена, които могат да имат различна политика, акценти и т.н. Добре, че не каза, че има и в НБУ. В БАН може да е ниско нивото, но е най-доброто, сравнимо със СУ евентуално. Да не отварям приказка какъв мрак е навсякъде.:(

Не знам какво е народна обсерватория, но планетариум е пълна скука. Обсерватория в София има в Борисовата градина, към СУ, но за съжаление не мисля да има някаква дейност - научна или образователна. За Варна да каже Бобо. И като се запалят децата, после къде да отидат на наблюдения, стаж, работа?

Сега в новините тече как Бат Бойко намерил работа на астрономите, която не е астрономическа, че БАН не можел. Ужаст. Ако имало опасност да пропуснат някой взрив или астероид, веднага щял да даде още пари. Цялата история е жалка и смешна, но нали творчеството се подкрепяло от всякакви несгоди.:(



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.11.12 13:55



Колкото и да го чета, все не разбирам какво казва. Въпросите на Баш майстора са съвсем резонни и би трябвало някой да знае повече и да даде информация.

В крайна сметка, ако с обсерваторията вече (независимо дали някога е било различно) не се прави наука, то няма прични да бъде финансирана като научно съоражение. Трябва да се затвори или да се променят функциите и. Но ако се прави достатъчно наука за да има смисъл да се финансира, тогава съответния въпрос на Баш майстора остава, защо не се дават пари там вместо на други места.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.11.12 13:58



Този линк случайно ли тенденциозно го избра!!! Пишеш тук може да се осведомиш за хуманитарните институти, пък даваш линк към нехуманитарни институти!!!



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 14:12



Колкото и да го чета, все не разбирам какво казва.

Наистина? Казва, че не всичко е пари, ами и звезди. Но ти и това няма да разбереш. То е поетично.

Въпросите на Баш майстора са съвсем резонни и би трябвало някой да знае повече и да даде информация.

Не казвам, че не са резонни. Не мога да им отговоря точно поради липса на информация. Затова отговарям с картинки и поезия.

В крайна сметка, ако с обсерваторията вече (независимо дали някога е било различно) не се прави наука, то няма прични да бъде финансирана като научно съоражение. Трябва да се затвори или да се променят функциите и.

Е, прави се наука, колкото в СУ се преподава физика на студенти, които не знаят да съберат две и две (аз минавам приемния изпит). Но ти твърдеше, че не може да остане факултета с трима студенти или да се закрие. По същата причина и НАО (Н е за национална), не трябва да се закрива. Може да се дадат повече, мноооого пари, за да стане по-добра.

Но ако се прави достатъчно наука за да има смисъл да се финансира, тогава съответния въпрос на Баш майстора остава, защо не се дават пари там вместо на други места.

Е, някаква наука все се прави, едва ли е достатъчна за тия, дето искат Нобелови награди на българи. И защо трябва да се закрият хуманитарните институти, за да отидат парите за астрономия? За да зареват после те колко са важни? Да си играем на йерархии? Това е леко недостойно. Между другото това вече е пята песен. На същия сайт на БАН, на който ти не можеш да се ориентираш, има и доклад от международно "обследване" на институтите, някои хуманитарни са доста добре оценени.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 14:15



Разбира се, че тенденциозно. Излишно беше да питаш, чак толкова удивително ли ти се видя!



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.11.12 14:32



В отговор на:


Наистина? Казва, че не всичко е пари, ами и звезди. Но ти и това няма да разбереш. То е поетично.



Не видях нищо подобно. А ти можеш ли да водиш нормален разговор и да проявиш нормално отношение към събеседника, без високомерно и снизходително да ми казваш какво мога и какво не мога да разбирам!
В отговор на:


Не казвам, че не са резонни. Не мога да им отговоря точно поради липса на информация. Затова отговарям с картинки и поезия.



...
В отговор на:


Е, прави се наука, колкото в СУ се преподава физика на студенти, които не знаят да съберат две и две (аз минавам приемния изпит). Но ти твърдеше, че не може да остане факултета с трима студенти или да се закрие. По същата причина и НАО (Н е за национална), не трябва да се закрива. Може да се дадат повече, мноооого пари, за да стане по-добра.



Това са различни неща. Никой не говори за закриването на секцията по астрономия, астрофизика или тама каквато е на БАН. Става дума за това дали конкретен инструмент е полезен за използване и как.
В отговор на:


Е, някаква наука все се прави, едва ли е достатъчна за тия, дето искат Нобелови награди на българи. И защо трябва да се закрият хуманитарните институти, за да отидат парите за астрономия? За да зареват после те колко са важни? Да си играем на йерархии? Това е леко недостойно. Между другото това вече е пята песен.



Ако имаш информация дай, сега само предлагаш някакви догатки, че се правело наука.
В отговор на:


На същия сайт на БАН, на който ти не можеш да се ориентираш, има и доклад от международно "обследване" на институтите, някои хуманитарни са доста добре оценени.



Ето пак лични нападки. Ти даде линка, нали? Даде го за да видм хуманитерните звена, нали? Е той не праща там, нали? Тогава за какво подяволите се цупиш!



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 14:45



"А ти можеш ли да водиш нормален разговор и да проявиш нормално отношение към събеседника, без високомерно и снизходително да ми казваш какво мога и какво не мога да разбирам!"

Ужасно. Това е точно описание на твоето поведение!

"Става дума за това дали конкретен инструмент е полезен за използване и как."

Ето от същия сайт малко информация - разбира се, избрала съм тенденциозно частта за силните страни:

http://www.bas.bg/fce/001/0149/files/Panel_Report_1.pdf

54 стр.

Strengths:
The facilities of the NAO-Rozhen have been upgraded. Some new
observational facilities have been designed and implemented. Further
improvements are planned, and the dynamism of some staff members in this
respect is appreciated
A programme to make NAO-Rozhen an international centre for education in
astronomy of South-East European students has been developed
The outreach activities of IA are of major importance and are most welcome.
Their intensification would be of great societal importance.


Очевидно се ценят и образователните програми на обсерваторията.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано14.11.12 15:55



В отговор на:

Не виждам нищо чудно - това са съвсем различни звена, които могат да имат различна политика, акценти и т.н.



Да- някои имат други акценти- да приютяват бившите съветници на Първанов и разни политически трупове ...
В отговор на:

Добре, че не каза, че има и в НБУ.



За НБУ нищо не мога да кажа, понеже не са ми познати. Преди време имах някакви предразсъдъци- по всичко личи обаче, че в някои области дърпат доста бързо нагоре и вече бих се въздържал да им давам оценки, които не са базирани на факти.
В отговор на:

Не знам какво е народна обсерватория, но планетариум е пълна скука.



Често са в комплект- не е задължително народната обсерватория да има такъв но е добре да го има. За София даже има проект за изграждане на такъв център- функциите на една НАОП не са да провежда научни изследвания (въпреки, че никой не спира хората там да имат такива и има примери как служители на такива са ставали доценти в последствие)- основната функция им е да стават центрове за разпространение на научни знания в съответните градове.
В отговор на:

И като се запалят децата, после къде да отидат на наблюдения, стаж, работа?



Така или иначе 99% от участниците в астроклубовете към тези НАОП (аз самият едно време бях) после стават други- физици, биолози, икономисти (има и един бивш министър дето беше в астроклуб) и т.н. Това са си центрове за рационално мислене.

А защо споменах, че има много хуманитарни, социални и т.н. институти в БАН- ами защото ако са най-най поне можеха да измислят набор от по-разнообразни и ефектни сценарии за манипулация и съответно привличане на пари ...



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано14.11.12 16:00



В отговор на:

Е, прави се наука, колкото в СУ се преподава физика на студенти, които не знаят да съберат две и две (аз минавам приемния изпит). Но ти твърдеше, че не може да остане факултета с трима студенти или да се закрие. По същата причина и НАО (Н е за национална), не трябва да се закрива. Може да се дадат повече, мноооого пари, за да стане по-добра



Аз в никакъв случай не съм привърженик на закриване- тя дори само за музей да става, пак трябва да се подържа като такъв. Ако вече функциите й са предимно добри за образователни цели и БАН не я стопанисва добре (не й осигурява финансиране) ами да я прехвърлят на СУ-ФзФ тогава ... може пък да се справят по-добре.
В отговор на:

На същия сайт на БАН, на който ти не можеш да се ориентираш, има и доклад от международно "обследване" на институтите, някои хуманитарни са доста добре оценени.



Аз самият имам някакво участие в подготовката на материали за този одит и срещата с одиторите, та да ти дам един съвет- не го взимай прекалено присърце



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 16:59



Не взимам одита на БАН присърце, обаче той за това е направен - някой да даде външна оценка, да не е на Първанов, БКП, ДСц и т.н. Поне позитивното трябва да се приеме.

За НБУ - интересно кои са тия области, а фактите са ни повече, ни по-малко изданията им, имат някакъв Годишник.

Радвам се, че не смяташ, че НАО трябва да се закрива. Легенди, митове, манипулации, БАН, наука - Бат Бойко все пак им има страха.

"ами да я прехвърлят на СУ-ФзФ тогава "

Една от легендите е как някой иска имотите на БАН. Та внимавай, да не излезе, че СУ иска обсерваторията.;)





Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор chupac (минаващ)
Публикувано14.11.12 17:43




доста озадачен останах.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: chupac]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано14.11.12 17:54



Аз съм втрещен- как точно астрономите ще се занимават с нещо, което има каквато и да било връзка с министерство на земеделието или това на околната среда. Хипотези
1.Ще бъдат накарани да се занимават с несвойствени им дейности- лошо- ще се занимават с това, което е работа на някой друг институт.
2.Ще се занимават с псевдонаука
3.Всъщност с нищо няма да се ангажират- просто са намерили начин да им дадат пари без да обиждат Дянков.

"София. Дейностите, които ще извършваме през следващите месеци, ще ни отклонят от тези, които са пряко свързани с астрономията, и можем да пропуснем някой астероид, който след десетина години ще удари земята. Това каза след срещата в Министерски съвет доц. д-р Таню Бонев, директор на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, предаде репортер на Агенция „Фокус”.

Aбе не че се заяждам, ама то май по отношение на откриване на астероиди някои любители май са с доста повече открити, пък и точно откриването на астероиди някак си не го виждам като подходящо за научен приоритет ...

Редактирано от БaшMaйcтopa на 14.11.12 17:56.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: chupac]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано14.11.12 17:54



Това е съкратена версия, малко повече за пазарлъка



Per warez ad scientiam

Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: Гepиcъм]  
Автор chupac (минаващ)
Публикувано14.11.12 18:06



ахаа, ясно какво значело "Мигар и след десет години да се взриви, ядреният синтез трябва да се контролира. ".
тъкмо се зарадвах, че ще е нещо свързано с белене.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: Гepиcъм]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 18:52





От коментарите: Ако питате Дянков: ако има Хабъл за какво ни е Рожен, ако има американици за какво са българите? Ако питате мене: ако има българи за какво ни е Дянков?



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.11.12 18:55



Нямам нищо общо със звездобройците и най малко разбирам от това но искам някой да ме убеди защо са ценни и защо от данъците които плащам ще отиват за тях?
Представям си ги учените на по лек режим от охранителна фирма, просто ходят на работа и зяпат тръба през която нищо не виждат.

Колкото и да се ъпгрейтва това си е морално остаряла техника и като техник и аз да добавя нещичко, каква е тази техника където неможела да се спре и после много трудно можела да се пусне? Ала бала по български защо не му направиха комисия за достоверност на твърдението. Пак някой сдухан комунист си търси заплата без работа. Нека и докладите им да са на български и да са прозрачни разходи и приходи от така наречени проекти. Ама и тези Гербаджий и от тях нищо не става само медийни звезди като Бекепарците.
Като са толкова умни на Рожен защо работят без пари а хленчат? Аз съм на мнение че кръвният център е много по важен от звездоброеца макар че и за там съм скептичен.!-> чух исказване на шефа на кръвният център за приходите да им се оставяли, какви приходи от какво?

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор chupac (минаващ)
Публикувано14.11.12 18:55



откровено казано не видях нито един отговор, който мога да дам.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: chupac]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 18:57



Трябва да има възможност за друг отговор, да.

Интересно, какво отговаряте?



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор chupac (минаващ)
Публикувано14.11.12 19:02



стандартното - че ми трябват повече данни - за организацията, финансирането и резултатите, за да имам каквото и да е мнение.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: Timo]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 19:08



Имало около 80 милионера в България, но няма кой да финансира звездобройци от тях. Жалко, тогава взимат по малко от данъците. Предполагам, че от Вашия данък конкретно отиват 2 стотинки за тази цел.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: chupac]  
Автор нaив (тя)
Публикувано14.11.12 19:15



Нямам отношение? Независимо от причините.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.11.12 19:18



И 2 стотинки да са искам да знам къде и за какво се харчат!!!
Искам да знам защо полицайте на Нанков си нанкат по време на работа след като на 12 часа им се полагат 30 минутно кафенце както искам да знам и какво правят с униформи по кафенетата.
Трябва прозрачност. Бюджетните копои трябва да дават отчет и да им се обявят публично заплатите особенно тези в НЕК а не да казват този е парашутист онзи също е пуснат отгоре!

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор chupac (chupacabron)
Публикувано14.11.12 19:23



аа, в случая ли - още не съм гласувал - както казах - не ми харесва нито един отговор, включително и нямам отношение.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: Timo]  
Автор chupac (chupacabron)
Публикувано14.11.12 19:32



офф, мой, объркал си клуба.
политика, свят е долният линк в менюто.

Редактирано от chupac на 14.11.12 19:32.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано15.11.12 15:42



Трите телескопа на НАО, както и коронграфът са напълно актуални и с тях се извършват наблюдения и по международни проекти.

Само дето не става, както някои си представят - "ще даваме телескопно време под наем и ще печелим пари". Директно пари от наука много рядко могат да се изкарат, а обсерваторията не е бакалия





Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано15.11.12 18:42



Ето това вече е конкретен отговор- е добре е, че се чува, че вършат работа за получаване на научни резултати.
Това, че с отдаване на време ще се печелят пари е ясно, че е фантастика и приказки за незапознати.
И все пак не е лошо ИА следващият път да вдигне шум и за поведението на общото събрание, а не директора да се излага по подобен начин.

Редактирано от БaшMaйcтopa на 15.11.12 18:43.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано16.11.12 13:55



Това дава отговор на един от въпросите. Радвам се, че са актуални и се прави наука. И това е достатъно да се търсят средства.

Онтосно второто, човек трябва да няма абсолютно никаква представа какво е наука, за да очаква да работи на пазарни принципи. Даже американците го осъзнават. А защо някои очакват да се изкарат пари от телескопите е отделен проблем.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано16.11.12 14:26



"Ето това вече е конкретен отговор"

Какво е конкретното?



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано16.11.12 14:53



Конкретното е, че някой се ангажира да даде информация (предполагаме, че е запознат), че с тези телескопи се правят изследвания, като част от международни проекти (логично игнорирам тия на фонд научни изследвания). Все пак като става дума за проекти по рамковите програми, това е някаква гаранция, че става дума за научна апаратура, която може да дава резултати.
За мен това е конкретна информация.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано16.11.12 14:58



Международни проекти още не е проект по рамкова програма. Те може да са изтичащи и техниката да е остаряла. Да са двустранни със Занзибар или Македония. Това е доста общо.

Предполагането за запознатост също е доста произволно.

Но то и въпросът е зададен във форум. Предполагам, че на сайта на обсерваторията пише проектите, по които работят - най-лесното е да се погледне, ако такъв конкретен отговор си търсил.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано16.11.12 15:25



Сайта на НАО и ИА малко трудно може да е източник на информация- като гледам в близкото минало не е обновяван ...



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано16.11.12 15:44



За съжаление да, не е много сигурно откога е информацията. Изглежда проектите са

.

Но някъде из връзките попаднах на това, сигурно не случайно сложено обяснение защо обсерваторията не може да се издържа от външни проекти:

Институтът по астрономия с Национална астрономическа обсерватория разполага с извънбюджетни проектни средства от Европейски и национални програми, но те не могат да се използват за финансирането на разходи за електроенергия, за ремонтни дейности и обновяване на базовата инфраструктура на телескопите в НАО, тъй като според условията и договорите по тези програми това са недопустими разходи. Недопустими разходи по тези програми са и заплатите по трудови договори на служителите и учените от института.
Липсата на средства за издръжка и развитие на инфраструктурата на ИА с НАО е предпоставка за неефективното усвояване на средствата предвидени в проектите с Европейско и национално финансиране и възпрепятства тяхното изпълнение.


Точно така е, а по оперативните програми само дето управниците подписват договори и цитират някакви милиони - те не могат да се усвоят, защото институтите трябва да извършат дейностите първо със собствени средства, каквито нямат, а след това те да се възстановят. В резултат свършват всичко без заплащане.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано16.11.12 16:36



Това е най-големият проблем на цялата академия. Популяризацията още се счита за мръсна дума, а без да обясниш на достъпен език на хората какво правиш, трудно някой ще те подкрепи.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано23.11.12 00:18



Мда, тия от НАО Рожен направо са много зле. Ето съвременната наука как се прави:

Става въпрос за фирмите "Спейс рисърч" ООД и "Булкюб" ЕООД, които ще получат 480 000 лв. за "изследване на поляризацията на зодиакалната светлина и Млечния път чрез наносателит и транслиране на данните до наземна станция".

Описаното е достойно за перото на гениален хуморист, но реалността е много повече от всякаква измислица!





Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано23.11.12 00:31



Мда, направо потрес...

Per warez ad scientiam


Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор chupac (chupacabron)
Публикувано23.11.12 12:34



бе както казаха в съседен клуб - браво на юнаците. щом другите не са се задействали ПРЕДИ раздаването на тези пари - значи не ги заслужават.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор Hяkoй, koйтo ce шляe (тревно зелен)
Публикувано23.11.12 13:28



Е не.
Просто не.
Кажи ми че, не е истина.
Плийз.

Отивам да се метна от покрива....



М+З=ВЛ


Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано23.11.12 14:14



Зейфод ще се окаже прав, някои 'университети' са за горене.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: harish_chandra]  
Автор chupac (chupacabron)
Публикувано23.11.12 14:20



за да е по-кратък списъкът - дай да изясним кои не са.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано24.11.12 20:53



И защо" тия от НАО Рожен" да са зле?
Този проект са одобрили от "фонд научни изследвания" като са отхвърлили всички други астрономически проекти.
Кой на кого е човек вече във фонда, не е моя работа да коментирам.





Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано24.11.12 21:55



СПЕЙС РИСЪРЧ БУЛКЮБ ЕООД. 336 000. 480000. ДОЦ. ВАЛЕРИ КОСТАДИНОВ ГОЛЕВ

И каква е врътката???

Фирма Спейс Рисърч е на някой си Хорхе Америков Нейков (???????????)

А иначе какво да се чудим- шефа на фонда стана доктор на науките с нула публикации и нула цитата (щото скопус и т.н. не откриват нищо).

Редактирано от БaшMaйcтopa на 25.11.12 00:36.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано24.11.12 23:25



Какъв е тоя линк, та така разтегна!

Работата е доста грозна, а и май няма добри и лоши, ами всички са от сиви до черни. На същия тоя проект със зодиакалната светлина ръководител е

.



Редактирано от bObbO на 08.12.12 15:45.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано25.11.12 02:19




Игнатиййй, що не си одиш при мумиите....



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано25.11.12 03:23



Сергозострис сигурно ще го махнат, ама сигурно вече не му и дреме- проектите са спечелени от когото трябва.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: нaив]  
Автор chupac (chupacabron)
Публикувано25.11.12 13:57



ми както казах - ашколсун на момчетата. в това време в рожен ще стоят на заплати от по 300 кинта.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано03.12.12 12:16



Я, колко "забавно":





Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано07.12.12 11:56



Това е съвсем прясно:



Списанието е с импакт фактор 1.012

Миналата година астрономи от Шуменския университет при наблюдения в в НАО бяха открили нов клас джуджета (за звезди говорим, не за дядо Мраз)
Не помня в кое списание беше статията, а и не ми се рови.
Та оборудването на обсерваторията си е добро и дълго още ще е полезно, ако дянков не го продаде за скрап.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано07.12.12 15:48



Добре- щом получават резултати и ги публикуват е добре.
(импакт фактора колко бил, аз го игнорирам- у нас тия импакт фактори се фетишизират прекалено- писна ми в рецензии да чета кой колко му бил импакт фактора на публикациите- импакт фактора е показател само за списанието, а не за съответната публикация и е крайно време направо да се забрани да се взима в предвид в рецензии всякакви, ма това е дълга тема. Понеже съм извън страната в момента, тук където съм никой не ти гледа импакт факторите на списанията, аз примерно предпочитам да не е висок, ама списанието да е с оупън аксес и да публикува без пари- а сега че импакта му бил нисък ... то така или иначе основно хората четат в архив.орг)



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано07.12.12 17:26



Ами то това е един от проблемите. Повечето хора не са и чували за научните списания, ако поискат да прочетат такова се натъкват на трудния достъп.

Но да има импакт фактор, а даже и нулев (за които не знаят, 0 също е импакт фактор, списанието е с импакт фактор, бил той и нулев) е критерий за отсяване на жълтенията.

Не би било лошо да има някакъв аналог на импакт фактора и за научно популярните списания, за да има по-голяма тежест публикуваното в сериозните.



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано07.12.12 18:21



В отговор на:

списанието е с импакт фактор, бил той и нулев) е критерий за отсяване на жълтенията.



Абе и това не е критерий ама айде. Ето един пример
това списание си има импакт фактор 0.559 и се е качвало и до 1

Обаче я какво има в последния брой
това се води "research article" ....
И не е първата подобна щуротия в това списание ...



Тема Re: НАО Рожен ... некои размисли ....нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано07.12.12 18:29



Уви, талаш има навсякъде.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.