Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:19 24.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано14.11.12 21:07



"при срещата си вълните се "погасяват" само привидно. Всъщност и вълните и енергиите им си остават в средата в която се разпространват, но не могат да бъдат отчетени, защото няма потенциална разлика, необходима за отчитането им."

Виж сега, зарежи фантасмагориите. Говорим за класическо електромагнитно поле (там вакуумът не е среда която може да акумулира енергии всякакви), при което погасяване на вълна означава липса на вълна, съответно нула като енергия. Какво пише в разни фантастични разкази и измислици, не коментираме това.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: lenticularis]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано14.11.12 21:15



Видях, че Гери е показал как се извежда релативистката формула за събиране на скорости,
но това "разбор" ли е според теб?
Аз искам физическо обяснение защо е така,
а не е като векторно събиране


Не, наистина не направи разбор, но показа пътя по който може да се направи това.

В релативистката формула , според мен, основната фзична величина е изминато разстояние за дадено време което се намира чрез скорост по време. Имаме источник , наблюдател и самата светлина.
Когато се разложи формулата , основно се получават изминати разстояния на отделните участващи в постановката.

Но аз все още не съм се занимавал с формулата, за да изкарам отделните елементи.

Markup

Редактирано от B0081 на 14.11.12 21:19.



Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано14.11.12 21:17



Виж сега, зарежи фантасмагориите. Говорим за класическо електромагнитно поле (там вакуумът не е среда която може да акумулира енергии всякакви), при което погасяване на вълна означава липса на вълна, съответно нула като енергия. Какво пише в разни фантастични разкази и измислици, не коментираме това.

Ти си говори за кл. елктром. поле, аз не ти преча.

Markup


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано14.11.12 21:18



А, да те оставя тогава да си фантазиращ. Добре.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано14.11.12 21:22



Щото в момента се опитваш реална задача да решаваш с некоректни за нея методи.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано14.11.12 21:24



А, да те оставя тогава да си фантазиращ. Добре.

Не, ако искаш можеш да кажеш защо и с кое не си съгласен.

Но да опровергаваш казаното от мен, като ме натикваш в някакви рамки не ми допада.

Markup


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано14.11.12 21:26



Щото в момента се опитваш реална задача да решаваш с некоректни за нея методи.

Хубаво, кажи кое не е коректното, и ще се съглася с теб, ако си прав.

Markup


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: B0081]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано14.11.12 21:26



а аз пък мисля, че защото пространството е изкривено, затова няма как да се събират вектори (скорости) като при евклидово пространство






Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано14.11.12 21:29



Казах вече, задачата е напълно реална, в нея участват вълни с известни свойства, които (теоретически, защото тук разсъждаваме теоретично) не взаимодействат с вакуума и той не поглъща/отразява/разсейва тяхната енергия. Тоест задачата трябва да се реши без патрерици под формата на каквато и да е среда, която участва в задачата. Така че не опровергавам, а подканям да се върнеш в правият път.

Казаното от теб си добавя някаква патерица за да "решиш" проблема. В такъв случай аз бих заложил на Вълшебната фея - тя ще реши всеки проблем безотказно :)

Виж, ако си модифицирал задачата под формата "какво ще стане ако си измислим и фантастична среда в която да се разпространяват тези вълни", нямам забележки, само поясни че това е вариантът и ще те оставя да се пързаляш по-нататък.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Скоростта на светлината.нови [re: lenticularis]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано14.11.12 21:30



а аз пък мисля, че защото пространството е изкривено, затова няма как да се събират вектори (скорости) като при евклидово пространство

Не знам, има някаква идея в това, но трябва да се развие.

Markup



Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.