Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:34 08.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Aтилea]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано01.05.12 18:23



Колко бири имаш още, да знам колко да внимавам с безкрайностите :-)
Карай, не внимавай

На мен вече ми се отвори глътка, така че още доста... безкрайности ще мога да понеса

Мечта --

Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Герисъм]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано01.05.12 18:32



Да, и аз за определен времеви разрез говоря. Може би ме обърква терминологията, но ако е така, някак си не ми изглежда крайна!



Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Герисъм]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано01.05.12 18:33



Понятието кривина в началният момент, когато няма пространство, което да е носител на свойството кривина, също няма голям смисъл, т.е. да се говори за безкрайна кривина е някаква инерция в мисленето, но не отразява точно нещата. Т.е. пак се опитваме да даваме определени физически характеристики на сингуларността, която не се характеризира с такива.

Ми ето какво казва Стивън Хокинг:

"За да предскажем как е започнала Вселената, се нуждаем от закони, които са в сила за началото на времето. Ако класическата обща теория на относителността е коректна, то теоремите за сингулярност, които двамата с Пенроуз доказахме, показват, че началото на времето трябва да е точка с безкрайна плътност и безкрайна кривина на пространство-времето."

А ето и казаното от Габриеле Венециано:

"Стандартната космология, базираща се на теорията на относителността на Алберт Айнщайн, твърди, че преди около 10 милиарда години Вселената е била само математическа точка. Като такава не само че имала размери, равни на 0, но и физическите й величини като температура, плътност на енергията, налягане и произлизащото от това изкривяване на космическото време били безкрайни."

И кво сега? Аз като един простодушен човечец чета и вервам ли, вервам...

Наздраве и на теб



Мечта --

Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Шпaгa]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано01.05.12 18:39



Така е най-лесно да се каже, но не е коректно (строго погледнато). Доколкото знам има примери на сингулярно пространство-време където всичките тези неща като кривини и т.н. са крайни т.е. няма безкрайности.



Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Шпaгa]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.05.12 18:42



Благодаря за наздравето, реципрочно :)

Хората се опитват да опишат сингуларност, но ако забелязваш, никъде дори те не твърдят, че масата (като характеристика за количеството материя) в тази точка е била безкрайност.

Аз съм скептически настроен и към другите величини дето те споменават, като температура (трябва да има някакво движение за да има температура, въпросът който възниква свързан с такова движение е къде) например.

Човек е 80% вода. Ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.


Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: harish_chandra]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано01.05.12 18:45



Така е най-лесно да се каже, но не е коректно (строго погледнато). Доколкото знам има примери на сингулярно пространство-време където всичките тези неща като кривини и т.н. са крайни т.е. няма безкрайности.

Да, в Струнните теории успяват да избегнат безкрайностите.

Но щом не е коректно да се каже така, знае ли някой каква е дефиницията за сингулярност? Гери е по дефинициите, нека той да ни светне



Мечта --

Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Aтилea]  
Автор PИБAPЯT (Психопат)
Публикувано01.05.12 18:53



Скоростта на светлината не зависи от скоростта на излъчващото я тяло.

Край. Точка. Това е смисълът на втория постулат.


Значи ли това , че постулатът на СТО , за независимост на скоростта на светлината от движението на нейният източник , измервана от статичен приемник , важи и за случай на движещ се приемник ?

Другото, за което ти, и не само ти, а и още много хора си мислят, че става дума там, е нямало изобщо как да се установи по онова време. Говорим за 1905 година.

Кое е това другото ?, не се сещам за какво става на въпрос в контекста на статията ? за вариращата скорост на светлината в пространствовремето , представена от колесин ? в ОТО е така , но пък нали колесин отрича и ОТО , недоразумение се получи





Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Шпaгa]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано01.05.12 18:58



Това което обикновен се разбира под сингулярност е определен тип непълнота. Без да давам точна дефиниция, може да си го представяш така. Мировата линия на произволен обект може да се параматризира със собственото време (при нулева маса с друг параматър). Този параметър може, в някой случаи, да има произволно малки и поризволно големи стойности т.е. да се изменя от минус безкрайност до плюс безкраност (две бири). Но има и ситуации при които това не е така, тогава имаме сингулярност. Това също строго погледнато не е добре написано, но може би дава представа?



Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Герисъм]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано01.05.12 19:00



Има ли значение?



Тема Re: Едината теория за вселената на Рангел Колесин [re: Шпaгa]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.05.12 19:03



Ами аз мога само да повторя това дето са казали добре в Уикипедията:

"гравитационна сингуларност — област на пространство-времето, през която не може да се продължи геодезическа линия. Често в нея кривината на пространствено-времевият континуум е безкрайност, или метриката притежава други патологически свойства., не допускащи физическа интерпретация (например космологическа сингуларност - състоянието на Вселената в началният момент на Големият взрив, характеризиращо се с безкрайна плътност и температура на веществото)."

Човек е 80% вода. Ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.



Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.