Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:08 02.07.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано26.04.12 23:39







Тема Re: Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови [re: Aбcoлют]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано27.04.12 04:14



Честно казано, не обърнах внимание ... Другия път ще видя ...
Ма то почти няма атмосфера, какви цветове да видиш освен червено и кафяво по време на прашната буря.
А на такива филмчета - сензацийки може ли да се вярва според теб ?



Тема Не точно... [re: Aбcoлют]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.04.12 04:55



Хората от кухнята на НАСА, които фотошопират снимките за целите на конспирацията

твърдят, че всъщност небето на Марс нормално има ръждиво-кафяв отенък. Ето една пропусната от цензурата страница :)


Това което не ни убива, ни прави по-силни (Ницше)

Тема Re: Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови [re: Well]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано28.04.12 00:40



Ааа, не е така, има си атмосфера, атмосферното налягане на Марс е 0,75% от земното, но то зависи не само от плътността на атмосферата, а и от гравитацията, която там е 37% от земната, което ще рече че атмосферата на Марс е 2% от земната.
Хайде да оставим цветовете на мира, а защо небето на Марс е толкова светло. Обърнал ли си внимание при много ясно време на Земята като погледнеш право нагоре в зенита колко тъмно (синьо) е небето, подчертал съм тъмно защото сега искам да сравним само яркостта на небетата на двете планети. При 50 пъти по-рядка атмосфера на Марс не трябва ли близо до хоризонта небето да е тъмно колкото земното в зенита, а в зенита му още по-тъмно, а сенките по-тъмни и рязко открояващи се.

А сега за сведение на глобалните затоплисти, както казах по-горе марсианската атмосфера е 50 пъти (а не 133) по-разредена от земната, но съдържаща 95% въглероден диоксид, а земната съдържа 0,038% въглероден диоксид, което ще рече в земната процентното съдържание е 2500 пъти по-малко, от което следва че макар и 50 пъти по-рядка марсианската атмосфера съдържа 50 пъти повече въглероден диоксид (като количество падащо се на единица площ от повърхността)



Тема Re: Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови [re: Aбcoлют]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано28.04.12 01:18



При 50 пъти по-рядка атмосфера на Марс не трябва ли близо до хоризонта небето да е тъмно колкото земното в зенита, а в зенита му още по-тъмно, а сенките по-тъмни и рязко открояващи се.


Доста смислено разсъждение... А да не забравяме, че там и слънчевото излъчване е по-слабо... Може би и заснетите обекти трябва да са по-тъмни, а също и небето...

Според мен проблемите идват от калибрирането - от това, кой основен фотографиран цвят на какъв трябва да отговаря. При всяко положение цветът, който тук на Земята считаме за бял, там ще е по-тъмен...



Тема Re: Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови [re: Aбcoлют]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано28.04.12 07:40



На Марс атмосферното налягане е 0,03 атмосфери, ако не съм забравил, но в този порядък. Почти вакуум в сравнение с тук. Откъде я изсмука тая глупост е е 0,75 % от земното налягане незнам, ама го забрави тоя източник.



Тема Re: Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови [re: Well]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано28.04.12 14:06



На Марс атмосферното налягане е 0,03 атмосфери, ако не съм забравил, но в този порядък. Почти вакуум в сравнение с тук. Откъде я изсмука тая глупост е е 0,75 % от земното налягане незнам, ама го забрави тоя източник.


Аз от 0,75% (133 пъти)

От други източници си спомням 120 пъти по-слабо, но мисля че те са по-стари и съответно неточни.

А ти откъде я изсмука тая глупост за 0,03 атмосфери дай линк, та това е налягане само 33 пъти по-малко от земното, като го преизчислим че се създава от доста по-слабата 0,37g гравитация на Марс се получава само 12 пъти по-разредена атмосфера, ми тя излиза почти годна за живот, само вода да има!!!

Сега погледнах в го дават Surface pressure 0.636 (0.4–0.87) kPa, значи варира в много широки граници всички данни които съм видял досега биха могли да бъдат реално измерени на Марс, но не и твоето 0,03 атмосфери, което ще рече 3 kPa, земното е 1 атмосфера или 101 kPa!!!
Това средно 0,636 kPa означава 159 пъти по-малко от земното!!!

Редактирано от Aбcoлют на 28.04.12 14:08.



Тема Re: Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови [re: Aбcoлют]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано02.05.12 14:15



Не.
Карл Сейгън обясни тоя проблем преди много време. Например в "Pale Blue Dot" може да се прочете. Има я издадена и на български мисля.

При първите снимки от Марс са видели синьо небе, но се дължало на лошо калибриране на камерата.

Иначе е, както Гери е писал.



Тема Re: Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано08.05.12 02:45



Мамка им некадърници.Лошо калибриране и ала бала.Да пратят един скапан мобилен телефон с камера от 2003 година и да направят една шибанна снимка с него.Омръзна ми да гледам жълто бели черни снимки на луната и скапани червени снимки от Марс.Снимките на Марс и Луната са тооооооооолкова скапани колко и клипчетата за НЛО в ютуба.



Тема Re: Вярно ли е че небето на Марс е синьо!нови [re: Lenor]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано08.05.12 11:33



нещата въобще не са прости

Аналогова камера ако се прати, трябва някой да върне лентата на Земята.
При цифровите проблемът е, че те трябва да се калибрират. На Земята е лесно, защото имаш по какво и имаш някаква представа, как очакваш да видиш нещата. На друга планета условията са съвсем различни.

За това вече космическите апарати носят планка с еталонни цветове, по които калибрират камерата спрямо осветлението на мястото, където са. Нали се сещаш, че и на Земята, като видиш един и същ цвят, но при различно осветление, той ти изглежда различно. Мозъкът сам наглася нещата, при малки разлики в осветлението, но на цветни снимки при лошо осветление и по-евтин апарат получаваш странни цветове.

Иначе е интересна идеята да се прати мобилен телефон, може да се получат много забавни снимки, които да дадат идеи на създателите на фантастични филми






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.