Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:14 11.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: Aбcoлют]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано06.11.11 13:13



изненадах се колко качествени снимки са можели да правят в края на 19 и началото на 20 век

Мисля, че за онези снимки е била нужна по-дълга експонация. Спомни си кадри от филми за онези времена, където се канят да снимат група хора - карат ги да замръзнат, докато снимката "стане".

Искам да кажа, че когато по-дълга експонация е възможна, снимките си стават.

При филмите е нямало време за по-дълга експонация явно...



Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: Aтилea]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано06.11.11 13:53



Мисля, че за онези снимки е била нужна по-дълга експонация. Спомни си кадри от филми за онези времена, където се канят да снимат група хора - карат ги да замръзнат, докато снимката "стане".

Искам да кажа, че когато по-дълга експонация е възможна, снимките си стават.

При филмите е нямало време за по-дълга експонация явно...


Да права си, фотографа ги кара да замръзнат, маха капачката от обектива, след няколко секунди отново я поставя и казва готово, а филмите са с 24 кадъра в секунда, което ще рече 0,04 секунди за експониране, без да броим времето нужно за преместване на лентата с един кадър и отваряне и затваряне на блендата. А май са снимали с 20 кадъра/сек. и сега като ги пуснат на 24 изглеждат забързани.



А за тази снимка:

За какво спорите, аз мисля че звездите са истински (не са горещи пиксели) виждам ги като я увелича, но мисля че не е снимана от Земята, а от ниска орбита, много добре се вижда как свети атмосферата (разсейва светлината), значи е снимано над атмосферата.



Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: Aбcoлют]  
Автор Hяkoй, koйтo ce шляe (тревно зелен)
Публикувано06.11.11 14:01



Е ти намери с какво да правиш сравнения. Целулоидната кинолента съдържа едва няколко сантиметров фрейм, а фотоплаките за фотография, особено тези за астрономически цели са много по-големи. За качеството на емулсията няма да говорим



М+З=ВЛ


Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: Aбcoлют]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано06.11.11 14:47



Вчера покрай ровенето прочетох, че първата звезда от 8ма величина е била заснета след 137 минути експозиция.





Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: croesus]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано06.11.11 15:51



Вчера покрай ровенето прочетох, че първата звезда от 8ма величина е била заснета след 137 минути експозиция.

Но това е невъзможно с неподвижна камера поради въртенето на Земята, трябва камерата да се завърта по посока на часовниковата стрелка на един оборот за 24 около ос успоредна с оста на въртене на Земята, за да стои звездата неподвижна пред обектива. Всъжност не е трудно да се осъществи дори в домашни условия, жалко само че цифровия ми фотоапарат няма продължителна експозиция, цифрови боклуци, май никога няма да достигнат качеството на класическите фотоапарати с лента.



Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: Aбcoлют]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано06.11.11 16:04



Aбcoлют, не се излагай - няма значение откъде е снимана снимката - това са си чиста проба горещи пиксели (допълвам се - или шум). Ако искаш питай в някой фотографски форум или някой фотограф. Няма начин на снимка с добре експонирана Луна да има добре експонирани звезди - направи справка за разликата в звездните величини и разликата в необходимото време за експонация. По същата причина на снимките направени от "Аполо" от Луната няма звезди. Няма такива ярко червени или ярко сини звезди. Няма начин ръбът на Луната да е размазан (незовисимо от причината), а "звездите" да са точки и т.н. Щом за такива елементарни неща се налагат обяснения какви теории сте тръгнали да оборвате?!?

Редактирано от bObbO на 06.11.11 16:15.



Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: bObbO]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано06.11.11 17:08



Няма начин на снимка с добре експонирана Луна да има добре експонирани звезди
хехе :-) Доста си прав, но пак не абсолютно :-)

Аз, както съм абсолютен аматьор с любителски фотоапарат, имам

с Луна и звезди, снимани от балкона ми в София. :-)

И все пак като цяло съм съгласна с теб. Светлината от звездите, докато мине през атмосферата се разсейва немалко. Но може би при снимка в Космоса може да се постигне заветната цел: И Луната, и звездите в един кадър :-)

Макар че на коментираната снимка целта е още по-амбициозна - не стига Луна и звезди, ами и осветените от Слънцето горни слоеве на Земната атмосфера...



Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: Aтилea]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано06.11.11 17:20



Хехе, и аз имам подобна серия снимки от съединението на Юпитер и Венера с Луната, беше много красиво.

ПП Пуснах нещо в другата тема.

Редактирано от bObbO на 06.11.11 17:22.



Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: Aбcoлют]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано06.11.11 17:56



За пръв път е правено през 1884 в домашни условия и се съмнявам, че телескопа е въртян според часовника.
Всъщност именно линията, която ще опише звезда от 8ма величина по снимката, ще е доказателство, че тя съществува, вместо да е дефект на плаката.





Тема Re: Светлината няма тегло - продължениенови [re: bObbO]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано06.11.11 18:58



Aбcoлют, не се излагай - няма значение откъде е снимана снимката - това са си чиста проба горещи пиксели (допълвам се - или шум). Ако искаш питай в някой фотографски форум или някой фотограф. Няма начин на снимка с добре експонирана Луна да има добре експонирани звезди - направи справка за разликата в звездните величини и разликата в необходимото време за експонация. По същата причина на снимките направени от "Аполо" от Луната няма звезди. Няма такива ярко червени или ярко сини звезди. Няма начин ръбът на Луната да е размазан (незовисимо от причината), а "звездите" да са точки и т.н. Щом за такива елементарни неща се налагат обяснения какви теории сте тръгнали да оборвате?!?

Ами като съпоставим разликата в звездната величина, на Луната и на горещите пиксели биха могли да са звезди (а нарочно ли са начертани ония светли линии под тях, за да ни подскажат че са пиксели), само че онова огромно НЛО няма как да е нито звезда, нито горещ пиксел, на третата снимка от Луната малко по-горе вдясно, тази:




А за снимките направени от Луната от Аполо нали понеже не са излезли хубави ги подменили с други направени на Земята, и че заради тая фалшификация някои отричат че американците са стъпвали на Луната.

Редактирано от Aбcoлют на 06.11.11 19:09.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.