Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:01 28.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | (покажи всички)
Тема Re: Гравитационна леща.нови [re: ribarqt_]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано05.11.11 18:39



Още един път натъртвам, не два, не няколко, не дори окръжност от успоредни лъчи, а всичките независимо дали е квадратен или кръгъл снопа, всички лъчи трябва да се съберат в точка, това е фокусиране
Ми това го знам , само че проблемът беше за това че пречупването може в различните случаи да е различно спрямо центърът на лещата. При което ще има разлика и във фокуса.


Твърда леща не може да си променя фокуса, виж очната може защото променя изпъкналостта си, светлината може да се пречупва или отклонява по безброй начини, но един единствен от тях е да я фокусира, мисля че дори сферично изпъкналата леща е приближение, пречупените от периферията лъчи няма да попаднат точно във фокуса и освет това ще се дисперсират.

Теоретично е възможно гравитилеща да фокусира, например елиптична галактика с подходящо разпределение на масата в нея, но това е един от безброй варианти, можем да нагънем стъкло така че светлината минаваща през него да виждаме като кръст, но никой няма да нарече леща това стъкло, защо тогава наричат леща спирална галактика която отклонява светлината по този начин.

в Galaxy Cluster Abell 2218 аз не виждам фокусиране, има дъги които подсказват къде е масовият център, това че там е най-ярко не се дължи на фокусиране, а на това че там има огромно струпване на звезди, ако гравитилещата е причинена от свръхмасивна черна дупка центърът ще е тъмен. А тънките извити дъги са галактики намиращи се зад Абел, на теб увеличени ли ти изглеждат?! Щото на мен не увеличени, а сплескани.



Тема Re: последен опитнови [re: bObbO]  
Автор min4o mihailov (тъпак)
Публикувано05.11.11 18:43



Бобо нивото на кретенизма (петковизма) тука надмина критична маса. не смятам да пиша повече тук. гледам че и ти не си много в час. от теб разбирам че звезди при тъмно небе не се виждат.
за слънчевата леща, цветните снимки са по нови и по вярни, а онази на едингтън е лъжа, и това е казано от много учени. нови снимки не се показват защото те директно опровергават ТО. аз нямам такава снимка, и ви казвам че релативистите крият тези снимки, затова искам да покажете такава. а ти я искаш от мен. днес трябва да гъмжи навсякъде от нови снимки на слънчева леща, а то няма нито една, показват ни лъжата на едингтън от 1919. толкова.
явно не схващате за какво става въпрос, пълен петковизъм е тук. а защо черните дупки са бели, или това е все едно.



Тема Re: последен опитнови [re: min4o mihailov]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано05.11.11 18:57



Аз не мога да разбера ти не схвана ли

, които аз търсех първоначално, пък ти после се сети да искаш и от останалите.

За да се вижда гравитационна леща около Слънцето, снимката трябва да е най-малко 5000-6000 пиксела голяма, при това положение Слънцето трябва да изпълва почти целия кадър и в близост до него ще има отмествания на звезди от по 2-3-4, максимум 5 пиксела.

За мен темата за снимките е приключена. Толкоз ли нямаш представа от фотография, та не вдяваш и ти, че темата за снимките наистина е приключена? Никъде в интернет в популярен сайт няма да намериш снимка с размер 5000-6000 пиксела.

Неприятно ми е да го призная, но този спор (за снимките) завършва реми. Продължавай да упорстваш в искането за снимки и ще завърши в твой минус.



Тема Re: последен опитнови [re: min4o mihailov]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано05.11.11 19:05



Бобо... от теб разбирам че звезди при тъмно небе не се виждат.


Не съм му адвокат, но съм сигурна, че Бобо не искаше да каже това. Искаше да каже, че на снимки, където Земята се вижда осветена от Слънцето, звездите, които имат много по-ниска яркост, няма да се виждат.

Пак да те питам, ти поне малко не снимаш ли? Ако се занимаваше поне любителски с фотография, изобщо нямаше да спориш по въпроса. Звездите е виждат, но не излизат на снимки. Или ако излизат, ще са само най-най-ярките.

На снимки без слънчево затъмнение слънцето така силно осветява кадъра, че никакви звезди няма да се видят (е, освен ако не се приложат някакви специални методи за засенчване). На снимки, на които се вижда само Слънцето, звезди виждал ли си? Не, нали... и има защо...

Не искам да продължавам повече да обяснявам, да не кажеш, че обиждам интелигентността ти.



Тема Re: последен опитнови [re: min4o mihailov]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано05.11.11 19:07



Минчо, не изопачавай думите ми - казах само, че на снимката, която си показал и киято ти цитирах не се виждат звезди, а

, които са присъщи на всички цифрови приемници.



Тема Re: последен опитнови [re: bObbO]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано06.11.11 12:21



казах само, че на снимката, която си показал и киято ти цитирах не се виждат звезди, а горещи пиксели, които са присъщи на всички цифрови приемници.

Хм, горещите пиксели са присъщи не на всички цифрови приемници, а на повредените.

Караш ме да се чудя дали някога си си купувал нов дигитален фотоапарат. Ако си го правил, веднага ли откри горещи пиксели? Вероятността това да се случи далеч не е 100%, нито даже 70-80%, а е по-малка и от 50%. Но с времето на ползване вероятността нараства...

От друга страна, ако постнатите от Минчо снимки са дигитални, с оглед на условията, в които работи един такъв фотоапарат, много е вероятно това да са горещи пиксели. Впрочем такъв горещ пиксел може да "цъфне" и на тъмната страна на Луната... ако Абсолют се сеща какво имам предвид...



Тема Re: последен опитнови [re: Aтилea]  
Автор Hяkoй, koйтo ce шляe (тревно зелен)
Публикувано06.11.11 12:46



Вероятно с Бобо говорите за различни неща - той има предвид тока на тъмно, а ти - т.нар. мъртви пиксели. Уточнете си терминологията, преди да спорите за глупости.

М+З=ВЛ




Тема Re: последен опитнови [re: Hяkoй, koйтo ce шляe]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано06.11.11 13:01



Знам много добре какво е hot pixel. Той е винаги ярък, даже когато се снима съвсем тъмен, даже черен обект. Освен това той запазва мястото си в последователно снимани кадри. Мисля, че и Бобо говори точно за такива пиксели. Аз принципно съм съгласна, че онези ярки точки биха могли да са hot pixels. Възразих само срещу това, че са задължителни при всеки цифров приемник.

Ето я пак снимката:



П.П. Преди малко я отворих във фотошоп, за да я разгледам внимателно и по-скоро мисля, че са наистина звезди.

Не случайно земната атмосфера изглежда толкова преосветена. Само при такава по-дълга експонация може да излезе някоя звезда на снимката. Освен това толкова много горещи пиксели - ееееее... не смятам, че са възможни на една и съща снимка :-)


Редактирано от Aтилea на 06.11.11 13:07.



Тема Re: последен опитнови [re: Aтилea]  
Автор Hяkoй, koйтo ce шляe (тревно зелен)
Публикувано06.11.11 13:36



Ами щом знаеш какво е горещ пиксел, значи би трябвало да знаеш, че е напълно нормално да се открият много такива във абсолютно ВСЯКА една снимка, независимо дали апаратът е чисто нов или употребяван. Някои камери са по-шумни, други не толкова, но това вече зависи от конкретния чип, температура на околната среда, наличност на охлаждане и т.н.

М+З=ВЛ




Тема Re: последен опитнови [re: Hяkoй, koйтo ce шляe]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано06.11.11 13:55



Според теб каква е вероятността да ги открия групирани в кръгчета?




Страници по тази тема: << 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.