Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:34 16.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Aндромеданови  
Автор nngv (минаващ)
Публикувано20.10.11 17:44



Такаа,чета ви тук от известно време,и виждам че някои от вас имат забележителни познания,и тъй като аз нямам такива

но все пак искам да знам,ще се обърна към вас,а въпроса ми е.

След като вселената се разширява и галактиките се разбягват една от друга,как аджеба Андромеда иде към Млечния Път с пълна скорост,че и се очаква в някакво далечно бъдеще да се сблъска с нашата галактика.Този въпрос ме мъчи от известно време и се надявам да получа отговор тук.



Тема Re: Aндромеданови [re: nngv]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано20.10.11 17:53



Когато скоростта на разбягване е недостатъчна да преодолее гравитационното привличане между две галактики, те се сблъскват.

Ето една колекция от снимки на сблъскващи се или най-малкото взаимодействащи си галактики:





Тема Re: Aндромеданови [re: nngv]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано20.10.11 21:19



След като вселената се разширява и галактиките се разбягват една от друга,как аджеба Андромеда иде към Млечния Път с пълна скорост,че и се очаква в някакво далечно бъдеще да се сблъска с нашата галактика.Този въпрос ме мъчи от известно време и се надявам да получа отговор тук.

Нищо странно, разбягването на галактиките нараства с разстянието до тях, забележимо е на по-големи разстояния. Ако раздуваме един балон като намаляваме налягането отвън, молекулите на въздуха вътре ще се разбягват, но това не значи че спрат да се удрят, само че ще се удрят по-рядко.



И преди е задаван този въпрос виж какво е отговорил geri тук:




Тема Re: Aндромеданови [re: Aтилea]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано21.10.11 23:15



Винаги съм се чудил дали не е по-правилно да се казва ,че се сливат вместо сблъскват?



Тема Re: Aндромеданови [re: Aбcoлют]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано21.10.11 23:21



Ако нарисувам галактики на един балон и тръгна да го надувам,те не само ще се раздалечават а и ще стават по-големи





Тема Re: Aндромеданови [re: Lenor]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано21.10.11 23:26



Защото като всяка аналогия и тази не е пълна. По-добра аналогия е балон със залепени стотинки върху него. Като го надуваш разстоянията между стотинките ще се увеличават, но стотинките няма да стават по-големи.



Тема Re: Aндромеданови [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано21.10.11 23:28



Хм, мисля си, ако тъмната енергия действа антигравитационно, т.е. раздалечаващо, то тя няма да действа така само върху куповете галактики, а и в самите галактики...



Тема Re: Aндромеданови [re: Aтилea]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано21.10.11 23:36



Не съм сигурен. Мисля, че тя не оказва влиание на привличането на масите, а само на разширението на самото пространство. Но не знам и не ми се чете уикипедията, ако имаш друг источник каже да му хвърлим едно око. Или ще изчакаме Гери да каже нещо.



Тема Re: Aндромеда [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано22.10.11 08:25



Шпага пусна в другата тема вчера линк към един материал:



където се коментират тъмната материя и тъмната енергия.



Тема Re: Aндромеда [re: Aтилea]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано22.10.11 09:32



...
Резюмирайки, можем да кажем, че във физиката на частиците и в космологията много от фундаменталните факти днес изглеждат като противоречащи на критериите за естественост. От една страна, еднородните параметри на теорията на елементарните частици се оказват разпръснати на много порядъци: един пример може да бъде енергетичният мащаб, характеризиращ различните взаимодействия и тъмната енергия;
друг пример са безразмерните константи, определящи масите на кварките и заредените лептони. От друга страна, разнородните характеристики на Вселената, например плътността на тъмната материя и плътността на обикновеното вещество, се оказват еднакви по порядъка, независимо от различието на механизма на тяхната генерация в ранната Вселена. Отделно стои проблемът за космологичната константа (енергията на вакуума), който остава нерешен в течение на няколко десетилетия, независимо от всичките усилия на теоретиците.
...


Това е, по-скоро, теоретичен мазохизъм.

... И не случайно се стига до антропния принцип като възможно обяснение... Не човекът е продукт на еволюцията на природата, а "някой" е направил природата такава, че да е удобна за възникване на човек?!
За да се изясни естествеността в наблюдаваното, трябва същност, стояща зад явленията. Тая същност може да се представи от работна хипотеза, косвено обясняваща резултати от експерименти, щото прякото експериментиране с достигане на параметрите на "вакуум", е мисия невъзможна!
Доказано от Церн! - вече.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.