Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:00 01.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Aндромеда  
Автор nngv (минаващ)
Публикувано20.10.11 17:44



Такаа,чета ви тук от известно време,и виждам че някои от вас имат забележителни познания,и тъй като аз нямам такива

но все пак искам да знам,ще се обърна към вас,а въпроса ми е.

След като вселената се разширява и галактиките се разбягват една от друга,как аджеба Андромеда иде към Млечния Път с пълна скорост,че и се очаква в някакво далечно бъдеще да се сблъска с нашата галактика.Този въпрос ме мъчи от известно време и се надявам да получа отговор тук.



Тема Re: Aндромеданови [re: nngv]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано20.10.11 17:53



Когато скоростта на разбягване е недостатъчна да преодолее гравитационното привличане между две галактики, те се сблъскват.

Ето една колекция от снимки на сблъскващи се или най-малкото взаимодействащи си галактики:





Тема Re: Aндромеданови [re: nngv]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано20.10.11 21:19



След като вселената се разширява и галактиките се разбягват една от друга,как аджеба Андромеда иде към Млечния Път с пълна скорост,че и се очаква в някакво далечно бъдеще да се сблъска с нашата галактика.Този въпрос ме мъчи от известно време и се надявам да получа отговор тук.

Нищо странно, разбягването на галактиките нараства с разстянието до тях, забележимо е на по-големи разстояния. Ако раздуваме един балон като намаляваме налягането отвън, молекулите на въздуха вътре ще се разбягват, но това не значи че спрат да се удрят, само че ще се удрят по-рядко.



И преди е задаван този въпрос виж какво е отговорил geri тук:




Тема Re: Aндромеданови [re: Aтилea]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано21.10.11 23:15



Винаги съм се чудил дали не е по-правилно да се казва ,че се сливат вместо сблъскват?



Тема Re: Aндромеданови [re: Aбcoлют]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано21.10.11 23:21



Ако нарисувам галактики на един балон и тръгна да го надувам,те не само ще се раздалечават а и ще стават по-големи





Тема Re: Aндромеданови [re: Lenor]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано21.10.11 23:26



Защото като всяка аналогия и тази не е пълна. По-добра аналогия е балон със залепени стотинки върху него. Като го надуваш разстоянията между стотинките ще се увеличават, но стотинките няма да стават по-големи.



Тема Re: Aндромеданови [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано21.10.11 23:28



Хм, мисля си, ако тъмната енергия действа антигравитационно, т.е. раздалечаващо, то тя няма да действа така само върху куповете галактики, а и в самите галактики...



Тема Re: Aндромеданови [re: Aтилea]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано21.10.11 23:36



Не съм сигурен. Мисля, че тя не оказва влиание на привличането на масите, а само на разширението на самото пространство. Но не знам и не ми се чете уикипедията, ако имаш друг источник каже да му хвърлим едно око. Или ще изчакаме Гери да каже нещо.



Тема Re: Aндромеданови [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано22.10.11 08:25



Шпага пусна в другата тема вчера линк към един материал:



където се коментират тъмната материя и тъмната енергия.



Тема Re: Aндромеданови [re: Aтилea]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано22.10.11 09:32



...
Резюмирайки, можем да кажем, че във физиката на частиците и в космологията много от фундаменталните факти днес изглеждат като противоречащи на критериите за естественост. От една страна, еднородните параметри на теорията на елементарните частици се оказват разпръснати на много порядъци: един пример може да бъде енергетичният мащаб, характеризиращ различните взаимодействия и тъмната енергия;
друг пример са безразмерните константи, определящи масите на кварките и заредените лептони. От друга страна, разнородните характеристики на Вселената, например плътността на тъмната материя и плътността на обикновеното вещество, се оказват еднакви по порядъка, независимо от различието на механизма на тяхната генерация в ранната Вселена. Отделно стои проблемът за космологичната константа (енергията на вакуума), който остава нерешен в течение на няколко десетилетия, независимо от всичките усилия на теоретиците.
...


Това е, по-скоро, теоретичен мазохизъм.

... И не случайно се стига до антропния принцип като възможно обяснение... Не човекът е продукт на еволюцията на природата, а "някой" е направил природата такава, че да е удобна за възникване на човек?!
За да се изясни естествеността в наблюдаваното, трябва същност, стояща зад явленията. Тая същност може да се представи от работна хипотеза, косвено обясняваща резултати от експерименти, щото прякото експериментиране с достигане на параметрите на "вакуум", е мисия невъзможна!
Доказано от Церн! - вече.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: "Теоретичен мазохизъм" или хипнотичен садизъм?нови [re: 3opниk2]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано22.10.11 10:12



Това е, по-скоро, теоретичен мазохизъм.... И не случайно се стига до антропния принцип като възможно обяснение... Не човекът е продукт на еволюцията на природата, а "някой" е направил природата такава, че да е удобна за възникване на човек?!

Зорник, къде в статията видя твърдение или поне намек за това, че "някой" е направил природата такава, че да е удобна за възникване на човек?!

Ето какво всъщност е казано там:

"Ако е верен първият възглед, то антропният принцип просто отразява факта, че нашето съществуване е възможно не в произволно място във Вселената, а само там, където за това има подходящи условия. Както го е формулирал през 1974 г. Брендън Картър: “нашето местоположение във Вселената по необходимост е привилегировано в смисъл, че то е съвместимо с нашето съществуване като наблюдатели”. Това, че константите, които ние считаме за фундаментални, имат съвсем не най-естествените стойности, може да бъде също такъв ефект на селекция, както “неестествени” относно характерните температури във Вселената са резултатите, получени при измерването на тази температура от Земята."

Аман от критикарстване. Вие с Петков, за да си "докажете" хипНотезите, сте готови на всякакви теоретични... садизми спрямо Физиката и Астрономията. А специално ти и към Биологията немаш никаква милост





Тема Re: Aндромеданови [re: Aтилea]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано22.10.11 11:36



Хм, мисля си, ако тъмната енергия действа антигравитационно, т.е. раздалечаващо, то тя няма да действа така само върху куповете галактики, а и в самите галактики...


Казват че тъмната енергия е равномерно разпределена, това обяснява защо в галактиките и в галактичните купове гравитацията превъзхожда антигравитацията, докато между нишките на Вселената изградени от гравитационна материя има огромни празнини (празни от материя) в които си има тъмна енергия, затова нишките се разпъват и раздалечават.





Тема Re: тъмна енергия=етернови [re: Aбcoлют]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано22.10.11 11:45



всъщност защо смятат някои физици че етерът не съществува ? а в същото време допускат че съществува тъмната енергия , която си е етер и не може да бъде тълкувана като нещо по различно .



Тема Re: Критиката не е отрицание...нови [re: Шпaгa]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано22.10.11 11:58



Аман от критикарстване.

Критиката не е отрицание, нито подиграване с казаното от автора.
(Ако липсва критика, човекът би си обидил на безразличие, си мисля

)
Уважавам огромния труд на специалиста, за достигане на изразяване в символи (както официално е прието в научните среди), но зад това изразяване се крие безпомощност: вижте колко много знам, а колко малко се доказва за естеството!
И не е крив (или виновен) човекът, че до това дередже е достигнала науката - много знае, необходимо е, но е недостатъчно за обяснение.

Зорник, къде в статията видя твърдение или поне намек за това, че "някой" е направил природата такава, че да е удобна за възникване на човек?!

В прав текст не го е казал, но е намекнал, че антропният модел противоречи на досегашната наука, намекът го има - и очаква несъгласие от официалната критика.
И антропният принцип не започва от него (от тая статия) - отдавнашна мечта на креационистите е да "докажат" научността на схващанията си! Че официалната наука признава, че не може да се справи с измисляне на природата, значи - Бог е сътворил нещата! специално за човека. Извънземни - е по-модерното.

Вие с Петков, за да си "докажете" хипНотезите, сте готови на всякакви теоретични... садизми спрямо Физиката и Астрономията. А специално ти и към Биологията немаш никаква милост

Приемам критиката към мен, но за казаното от Петков - не отговарям, с извинение!
(Щото тука, всеки имаше хипотеза - да не ви изреждам отегчително, но само моята хипотеза ви е "крива", щото обяснява ... всичко дето е питано!? - друг е въпросът, че за да се разбере хипотезата ми е нужно да се познава официалното становище на официалната физика, по дискутираните проблеми.)
Ако забелязваш и аз му критикувам схващанията за физичните проблеми. Чакам да се пооправи, да се върне в релативизма и ... тогава, може нещичко да се разисква - за сега, не желае да разбира обясненията.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Aндромеданови [re: Lenor]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано22.10.11 12:06



Ако нарисувам галактики на един балон и тръгна да го надувам,те не само ще се раздалечават а и ще стават по-големи

Въпросът ти е детински, но като на много умно дете, което не могат да го излъжат че щъркела носи бебетата.
Или на някой който си мисли че аз не мога да отговоря, нямам собствено мнение, а само повтарям нещо прочетено.

Аналогията не е пълна, нарисуваните галактики не изпитват сили на привличане.
При балона има сили на привличане между молекулите на материала от който е направен и сили раздалечаване причинени от въздуха с който го надуваме, двете сили са равномерно разпределени по повърхността на балона.
При балона е разпъване на дълги нагънати молекули, колкото повече ги разпъваме толкова повече се съпротивляват, докато при галактиките обратното с увеличаване на разстоянията силите на привличане намалят.



Тема Re: тъмна енергия=етернови [re: ribarqt_]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано22.10.11 12:35



всъщност защо смятат някои физици че етерът не съществува ? а в същото време допускат че съществува тъмната енергия , която си е етер и не може да бъде тълкувана като нещо по различно .

Що питаш мене, аз не съм физик.
Питай geri.

Доколкото знам етер са наричали средата нужна за разпространение на светлината, според СТО светлината не се нуждае от среда за разпростанението си.
За тъмната енергия казват че ускорявала разширението на Вселената, това какво общо има с етера (средата за разпространение на светлината)



Тема Re: тъмна енергия=етернови [re: Aбcoлют]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано22.10.11 12:40



е не е задължително светлината да се разпространява по етера , но пък е задължително да има етер при условие че има тъмна енергия





Тема Re: тъмна енергия=етернови [re: ribarqt_]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано22.10.11 12:56



е не е задължително светлината да се разпространява по етера
а само по параметрите му ли, както казва Петков
Под една или друга форма Петков се опитва да възроди етера.
, но пък е задължително да има етер при условие че има тъмна енергия
а сега де, не знаем какво е тъмната енерия (измислили са я да обяснят нещо чрез нея), а ти твърдиш че се нуждае от среда, пространството не е ли достатъчно.



Тема Re: тъмна енергия=етернови [re: Aбcoлют]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано22.10.11 14:04



а само по параметрите му ли, както казва Петков
Под една или друга форма Петков се опитва да възроди етера.

СТО проповядва че светлината не се разпространява по етера , затова и казвам че не би било задължително същата да се разпространява по етера, но според мен не е задължително светлината да не се разпространява по етера.
а сега де, не знаем какво е тъмната енерия (измислили са я да обяснят нещо чрез нея), а ти твърдиш че се нуждае от среда, пространството не е ли достатъчно.
Има обаче наченки за това какво представлява тъмната енергия , свързва се със универсалната космологична константа на Айнщайн ,ламбда, това е нещо което навсякаде е еднакво , няма електричен заряд , но има маса следователно и гравитация



Редактирано от ribarqt_ на 22.10.11 14:05.



Тема Re: Aндромеданови [re: harish_chandra]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано22.10.11 21:03



Хубаво.Прав си!Ако надувам един балон със залепени по него стотинки или без стотинки,прекалено много в един момент ще се спука обаче

.



Тема Re: Aндромеданови [re: Lenor]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано22.10.11 22:14



остави този айнщанистки зомб





Тема Re: Aндромеданови [re: nngv]  
Автор Banditoo ()
Публикувано23.10.11 11:45



Защото Андромеда и Млечният път са от една си съща галактическа група. Разстоянието между тях е много малко и този фактор не влияе тук.



Тема Re: Aндромеданови [re: Banditoo]  
Автор nngv (минаващ)
Публикувано23.10.11 15:23



И с други думи гравитацията надделява над скороста на разширение,а след като това не е изолиран случай,защо си мисля че в крайна сметка вселената е обречена на колапс,вместо да се разширява безкрайно.



Тема Re: Aндромеданови [re: nngv]  
Автор geri® (циник)
Публикувано23.10.11 15:29



Гравитацията надделява само на близки разстояния. Силата на отблъскване, която разширява вселената, расте с разстоянието.



Тема Re: Aндромеданови [re: geri®]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано23.10.11 17:32



Гравитацията надделява само на близки разстояния. Силата на отблъскване, която разширява вселената, расте с разстоянието.


Какво значи силата на отблъскване расте с разстоянието, само колкото по-далече от нас е една галактика толкова по-голяма е силата на отблъскване, или освен това и че колкото повече се отдалечава от нас една галактика (в резултат на разширението) толкова повече ще се увеличава силата на отблъскване.
Това са две различни неща, за да е вярно и второто, това значи тъмната енергия да нараства.



Тема Re: Aндромеданови [re: Aбcoлют]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано23.10.11 17:38



Какво значи силата на отблъскване расте с разстоянието
ми много просто , за антигравитацията не си ли чувал ? или се правиш на ударен . Майче е второто





Тема Re: Aндромеданови [re: ribarqt_]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано23.10.11 18:12



Какво значи силата на отблъскване расте с разстоянието
ми много просто , за антигравитацията не си ли чувал ? или се правиш на ударен . Майче е второто


Виж целият ми въпрос:

"Какво значи силата на отблъскване расте с разстоянието, само колкото по-далече от нас е една галактика толкова по-голяма е силата на отблъскване, или освен това и че колкото повече се отдалечава от нас една галактика (в резултат на разширението) толкова повече ще се увеличава силата на отблъскване.
Това са две различни неща, за да е вярно и второто, това значи тъмната енергия да нараства."


Ако не го разбираш по-добре не се обаждай да не се изложиш като в темата за електрогравитацията.


Задал съм въпроса си на човек който разбира тия неща много повече от тебе и мене взети заедно, изчакай да видим отговорът му.



Тема Re: Aндромеданови [re: Aбcoлют]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано23.10.11 18:50



"Какво значи силата на отблъскване расте с разстоянието, само колкото по-далече от нас е една галактика толкова по-голяма е силата на отблъскване, или освен това и че колкото повече се отдалечава от нас една галактика (в резултат на разширението) толкова повече ще се увеличава силата на отблъскване.
Абе абсолюте , ти май наистина се правиш на ударен от гръм


ами че с увеличаването на растоянието се увеличава и силата бре , каква разлика от това че при по голямо растояние силата ще е по голяма ?
я се вземи в ръце



Тема Re: Aндромеданови [re: ribarqt_]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано23.10.11 21:47



"Какво значи силата на отблъскване расте с разстоянието, само колкото по-далече от нас е една галактика толкова по-голяма е силата на отблъскване, или освен това и че колкото повече се отдалечава от нас една галактика (в резултат на разширението) толкова повече ще се увеличава силата на отблъскване.

Абе абсолюте , ти май наистина се правиш на ударен от гръм
ами че с увеличаването на растоянието се увеличава и силата бре , каква разлика от това че при по голямо растояние силата ще е по голяма ?
я се вземи в ръце


И как се увеличава силата, пропорционално на разстоянието, или пропорционално с разстоянието на квадрат.
Ако силата нараства с увеличаване на разстоянието това значи не само ускоряване на разширението, но и увеличаване на ускорението, ако ускоряването е почнало преди милиарди години ускорението сега щеше да е огромно.





Тема Re: Aндромеданови [re: Aбcoлют]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано23.10.11 21:52



Ако силата нараства с увеличаване на разстоянието това значи не само ускоряване на разширението, но и увеличаване на ускорението, ако ускоряването е почнало преди милиарди години ускорението сега щеше да е огромно.
Да , и то би трябвало да надминава C=300000k/s какво ще кажат Айнщанистите


Аз знам че те се отървават със разширяващото се пространство

Редактирано от ribarqt_ на 23.10.11 21:54.



Тема Re: Aндромеданови [re: nngv]  
Автор бай иван (непознат )
Публикувано23.10.11 21:55



Разширението на вселената е 71км./с за мегапарсек. 1мегапарсек=3,2млн.светлинни години.Разстоянието до Андромеда е 2,3 млн.св.г .т.е. би трябвало разбягването да е към 48км./с.Това разбягване се компенсира от разширението на млечния път и Андромеда,които почти са в една плоскост.



Тема Re: Aндромеданови [re: бай иван]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано23.10.11 22:05



аз го разбирам това ускорено разширение като следствие от антигравитацията която на микроскопично и мегаскопични растояния е толкова незначителна че не оказва практически никакво действие на обектите . Затова и гравитацията наделява нат антигравитацията , но на макроскопични растояния антигравитацията нараства значително за разлика от гравитацията която намалява с увеличаване на растоянието.
А какво ли ще е ускорението породено от антигравитацията на растояния 100 мегапарсека ?



Тема Re: Aндромеданови [re: Aбcoлют]  
Автор geri® (циник)
Публикувано23.10.11 22:32



"Какво значи силата на отблъскване расте с разстоянието, само колкото по-далече от нас е една галактика толкова по-голяма е силата на отблъскване, или освен това и че колкото повече се отдалечава от нас една галактика (в резултат на разширението) толкова повече ще се увеличава силата на отблъскване. "

Силата зависи от разстоянието, по този параметър и двете твърдения са еднакви.



Тема Re: Aндромеданови [re: ribarqt_]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано23.10.11 23:49



аз го разбирам това ускорено разширение като следствие от антигравитацията която на микроскопично и мегаскопични растояния е толкова незначителна че не оказва практически никакво действие на обектите . Затова и гравитацията наделява нат антигравитацията , но на макроскопични растояния антигравитацията нараства значително за разлика от гравитацията която намалява с увеличаване на растоянието.
А какво ли ще е ускорението породено от антигравитацията на растояния 100 мегапарсека ?


Не казват какво е ускорението, бай Иван казва че разширението е 71 км/с за мегапарсек.

Разбираш ли, ако галактика намираща се от нас на 100 мегапарсека бяга от нас с 7100 км/с, ако силата нараства като се отдалечи на 200 мегапарсека и скоростта и стане 14200 км/с, кво става ми то и сега галактиките които са на 200 мегапарсека от нас бягат с 14200 км/с, ще изчисляваме и тогава пак същата възраст на Вселената, само че ще е по-разредена.


Само че ти не се мъчи, geri трябва да отговори на този въпрос.



Тема Re: Aндромеданови [re: geri®]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано24.10.11 00:46



"Какво значи силата на отблъскване расте с разстоянието, само колкото по-далече от нас е една галактика толкова по-голяма е силата на отблъскване, или освен това и че колкото повече се отдалечава от нас една галактика (в резултат на разширението) толкова повече ще се увеличава силата на отблъскване. "

Силата зависи от разстоянието, по този параметър и двете твърдения са еднакви.


Казваш че силата нараствала с разстоянието, това значи че и ускорението нараства!!!
Ама нали са установили че разширението се ускорява защото са открили че галактики на няколко милиарда св.г. от нас се отдалечават с малко по-малка скорост отколкото би трябвало според

, оттам и преценили че сега разширението се е ускорило.

Константата на Хъбъл сега е 71 (km/s)/Mps това е скоростта с която бягат от нас галактики намиращи се на 1 Мегапарсек разстояние от нас.
Ако приемем че скоростта на разширение е постоянна, преди 7 млрд.г. константата трябва да е била двойно по-голяма 142 (км/с)/Мпс, а след 14 млрд.г. двойно по-малка 35,5 (км/с)/Мпс
Разбираш ли с течение на времето (говоря за млрд.г.) константата трябва да намалява, ако не се променя ще отчитаме една и съща възраст на Вселената.
А ти ми казваш че силата нараствала, това значи че скоростта не само ще нараства (ще се ускорява), ами и ускорението ще нараства, ами при такива условия константата ще спре да намалява (ако е намалявала) и ще започне да нараства, а това значи да отчитаме все по-малка възраст на Вселената.



Тема Re: Aндромеданови [re: Aбcoлют]  
Автор geri® (циник)
Публикувано24.10.11 12:12



Всичко зависи от величината на ускорението. Едва за звезди на 5 милиарда св. г. е установено че го има, т.е. преди толкова време вселената е достигнала размер, при който това ускорение започва да се проявява видимо (видимо за апаратурата, иначе е много слабо).

Константата на Хъбъл е величина, която зависи от времето във всички модели на разширяваща се вселена - с или без ускорение. Нарича се константа, защото в даден момент е една и съща на всички места на вселената.

Колкото за възрастта на вселената, времето за разширение до сегашният момент се дава като 1 делено на константата на Хъбъл според теорията за разширение без ускорение. При ускорено разширяваща се вселена възрастта се развързва от константата на Хъбъл, свързани са с посочената връзка само в първо приближение на нулево ускорение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.