Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:52 27.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема ?нови  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано18.08.11 08:51



Как ОТО обяснява еклиптиката на слънчевата система и сплеснатостта на някой видове галактики?

Каква е тази сила която ги държи в една плоскост приблизително. И има ли общо с оста на въртене на ядрото в дадената система?



Тема Re: ?нови [re: Military_MinD]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано18.08.11 09:19



Според мен това зависи от условията при образуването. Какво обяснение търсиш? Не съм сигурен дали самото твърдение е вярно. Например орбитата на Плутон не е в същата равнина. Галактиките също не са в една равнина. Просто са 'сплеснати'. Има звездни купове, мисля и галактики, които са доста сферични.



Тема КОЙ ТИ Е КРИВ ЧЕ СИ ПРАВ?нови [re: harish_chandra]  
Автор Петко Марков Петков (рекордьор)
Публикувано18.08.11 09:40





цитат:

Според мен това зависи от условията при образуването. Какво обяснение търсиш? Не съм сигурен дали самото твърдение е вярно. Например орбитата на Плутон не е в същата равнина. Галактиките също не са в една равнина. Просто са 'сплеснати'. Има звездни купове, мисля и галактики, които са доста сферични.
край на цитата.


Кой ти е крив , че си прав ?..





Тема Re: ?нови [re: Military_MinD]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано18.08.11 11:14



При свиването си в повечето случаи газовият облак от който са създадени се завърта. Водата от чешмата като се оттича в мивката що се завърта.



Тема Re: ?нови [re: harish_chandra]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано18.08.11 15:43



Меркурий
Inclination
7.005° to Ecliptic
3.38° to Sun’s equator
6.34° to Invariable plane

Венера
Inclination
3.394 71° to Ecliptic
3.86° to Sun’s equator
2.19° to Invariable plane

Земя
Inclination
0° to Ecliptic
7.155° to Sun's equator
1.57869° to invariable plane

Марс
Inclination
1.850° to ecliptic
5.65° to Sun's equator
1.67° to invariable plane

Юпитер
Inclination
1.305° to Ecliptic
6.09° to Sun's equator
0.32° to Invariable plane

Сатурн
Inclination
2.485 240° to Ecliptic
5.51° to Sun’s equator
0.93° to invariable plane

Уран
Inclination
0.772 556° to Ecliptic
6.48° to Sun's equator
1.02° to Invariable plane

Нептун
Inclination
1.767975° to Ecliptic
6.43° to Sun’s equator
0.72° to Invariable plane

Плутон
Inclination
17.141 75°
11.88° to Sun's equator

Една птичка пролет на прави. Може Плутон да е пришелец, може силен сблъсък да е променил драстично наклона му спрямо еклиптиката. 17° наколон на мен не ми звучи дори като 45°.



Добре подскажи ми, какви ще са тези услови при образуването за да има толкова малки наклони спрямо тая еклиптика. Газовия облак е бил дисковиден? Дори да е бил дисковиден, което според мен е упсурдно, при многото сблъсъци, ще станат значителни отклонения. Метеоритния пояс има наклон от 0° до 30° ?
За галактиките е ясно. Има неправилни и други. И все пак да помислим малко. Нашата галактика е спирална. Сравнително голяма е, следователно е поглъщала някакви по-малки галактики. Тези по-малки галактики не се "сблъскват под ъгъл 0° спрямо равнината в която са разположени ръкавите... Следователно, нашата галактика се стреми към такава форма. Има някаква сила която диктува тази форма.



Тема Re: ?нови [re: Aбcoлют]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано18.08.11 15:47



Добре облака дисковиден ли е или кълбовиден? Първо да уточним. Имам предвид как така гравитацията при завъртането ще направи дисковиден газовия облак?



Тема ОТ ОБРАЗУВАНЕТО ЗАВИСИ..нови [re: Aбcoлют]  
Автор Петко Марков Петков (рекордьор)
Публикувано18.08.11 16:01





цитат:

При свиването си в повечето случаи газовият облак от който са създадени се завърта. Водата от чешмата като се оттича в мивката що се завърта.
край на цитата.


Така е .. предполага се че планетите в слънчева
та система са се образували от газов пръстен около слънцето и затова се намират в една плоскост орбитите им .. Ако ли обаче около слънцето е имало газова сфера малко вероятно е тая сфера да е орбитирала на пластове около слънцето около много оси за да се образуват орбитиращи около тия оси планети.. Но макар и малко вероятно е възможно във вселената да се срещнат и такива планетни структури или пък галактически структури.. Възможно е да се получат и структури по пътя на прихващането .. ако някакво крупно тяло мине покрай слънчевата система нищо чудно да бъде прихванато и неговата орбита да не е в плоскоста на останалите планети..



Тема МОЖЕ ЛИ ОБЛАКЪТ ДА ИМА СФЕРИЧНА ОРБИТА?нови [re: Military_MinD]  
Автор Петко Марков Петков (рекордьор)
Публикувано18.08.11 16:06





цитат:

Добре облака дисковиден ли е или кълбовиден? Първо да уточним. Имам предвид как така гравитацията при завъртането ще направи дисковиден газовия облак?
край на цитата.


А как си представяш че сферичния облак орбитира около слънцеро , без орбитата на частиците да минава през центърът на слънцето ли ?

Редактирано от Петко Марков Петков на 18.08.11 16:07.



Тема Re: ?нови [re: Military_MinD]  
Автор geri® (циник)
Публикувано18.08.11 16:34



Кълбовиден облак еволюира до дисковиден с ос максималният момент на въртене, под действие на гравитацията и ударите между частиците.

Ако няма гравитация, при въртенето облакът ще се разпръсне. Центробежната сила държи частиците далеко от центъра, тези струпани по оста на въртене отиват в равнината на въртене под действие на гравитационната сила и така се сплесква с времето. Ударите спомагат да се елиминират частиците със силно изкривена траектория. И когато няма вече удари, някои отклонения, като Плутон, могат да живеят дълго.



Тема Re: ?нови [re: geri®]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано18.08.11 16:50



А ако някой планети не произхождат от слънчевата система, какво правим? Нещо ми се губи логиката ти, тези които били струпани по оста на въртене отивали в равнината под действието на гравитацията, как така? Точно когато има удари след като са се образували масивни тела, отклонението от еклиптиката ще е голямо, щото иначе трябва да приемем че тялото приема импулси от сблъсъци който взаимно се компенсират, няма как да стане.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.