Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:37 04.07.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: harish_chandra]  
Автор geri® (циник)
Публикувано10.08.11 02:19



Така е, примките са повече геометрична теория, по-близки по дух до ОТО отколкото струните, затова се харесват от съответният контингент. Не съм запознат в някакви детайли, но моето бегло запознанство със струните показва че при тях ОТО е едностранчиво застъпена. Биеща на очи разлика е, че при струните пространството е нещо като статичен декор, то се търси целенасочено с определена геометрия, при движението по която частиците да проявяват известното ни характерно поведение. Докато при примките много по-стриктно се спазва духа на ОТО, тоест движението на частиците променя геометрията на самото пространство.

Не мога да те насоча конкретно къде да четеш. Преди няколко години във връзка с един ангажимент се принудих да обърна доста литература по тези въпроси, основно чужди коментари на специалисти и обзори в специализираните списания. Но от тогава съвсем епизодично се интересувам от някои неща в тази насока.



Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: geri®]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано10.08.11 13:14



Е, аз само разни популярни неща съм виждал, и там обикновенно казват, че струнната теория съдържа ОТО, та ми се искаше да видя, но като ме препратят на конкретно място виждам нещо съвсем различно. Може и да не е никак лесно и аз просто да не съм разбрал.



Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: harish_chandra]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано10.08.11 21:53



Е, аз само разни популярни неща съм виждал, и там обикновенно казват, че струнната теория съдържа ОТО, та ми се искаше да видя, но като ме препратят на конкретно място виждам нещо съвсем различно.

На мен отдавна ми се иска да разбера повече за това, че според струнните теории принципът на еквивалентност се нарушава, тъй като материята поражда и някакви допълнителни "дългодействащи" полета. Нямам никакво понятие какви всъщност биха били тези полета, но ти ако потърсиш в Гугъла "long-range fields" може и да попаднеш на някоя интересна статия на английски.



Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: Шпaгa]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано12.08.11 01:17



Не успях да намеря нищо конкретно, ще пробвам пак някой път.



Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: harish_chandra]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано12.08.11 18:11



Не успях да намеря нищо конкретно, ще пробвам пак някой път.

Благодаря ти, че си потърсил

По-нататък и аз ще пробвам да намеря нещо интересно по този въпрос...



Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: Aбcoлют]  
Автор бай иван (непознат )
Публикувано15.08.11 20:09



при измерване в2004г. е измерена скорост 71км/сек за мегапарсек.1 парсек=3.2светлинни години. 1св.г.=9.5 трилиона километра.



Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: бай иван]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано16.08.11 23:30



при измерване в2004г. е измерена скорост 71км/сек за мегапарсек.1 парсек=3.2светлинни години. 1св.г.=9.5 трилиона километра.

Това е скоростта на разширение, значи галактика намираща се на 1000 мегапарсека (3.2 милиарда св.г.) ще се отдалечава от нас с 71000 км/с.
Добре, а какво е ускорението, с колко се е променила тази скорост за 100 години?



Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: Aбcoлют]  
Автор geri® (циник)
Публикувано17.08.11 00:02



Не може да се измери промяна за някакви 100 години.



Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: geri®]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано17.08.11 12:02



Не може да се измери промяна за някакви 100 години.

Ми като не може, защо ни баламосват че се ускорявало разширението.
Ускорение точно това значи промяна в скоростта. Щом скоростта е установена чрез червеното доплерово отместване, значи трябва да са забелязали промяна в червеното доплерово отместване щом твърдят че се ускорявала Вселената, в противен случай какви глупости бръщолевят.





Тема Re: Какво е ускорениетонови [re: Aбcoлют]  
Автор geri® (циник)
Публикувано17.08.11 12:31



"Ми като не може, защо ни баламосват че се ускорявало разширението.
Ускорение точно това значи промяна в скоростта. "

Защото ускорението може да се определи и по други начини :)

Промяна на скоростта означава отчитане на разширението в различни моменти от време. А това в случая е сравнително елементарно, само техническа е трудността, миналите моменти от време са отпечатани на небето, на съответното разстояние. И ускорението се установява при по-прецизното определяне на тези разстояния. Търси в Гугъл "SN cosmology project" без кавичките, за да намериш повече информация по въпроса.

Ето например

е споменат единия от двата основни проекта, открили разширението. В последствие възикват и други проекти, даващи съгласувани резултати, за WMAP вече споменах.

А във вид на постер е събрана много информация за Вселената и експерименталното и изучение, ако четеш внимателно ще си отговориш на въпросите. Написано е достъпно за студенти и ученици.

Ти продължаваш да си мислиш, че ограниченията ти светоглед и информация означавал че другите говорели глупости? Да беше Петков, това е обяснимо, той е елементарен, ама ти ме учудваш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.