Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:46 01.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Ще станат ли лъвовете риби?нови  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано20.09.08 20:23



Обикаляйки форумите, попаднах на интересно твърдение в астрологическия. Там един знаток критикуваше астролозите, че са си объркали зодиите. Казваше, че е роден на 22 февруари, когато слънцето е във Водолей (от 6 дни, наскоро напуснало Козирог), а астролозите му казвали, че е зодия Риби, защото по тяхната система не било важно съзвездието, а знакът. Те си броели зодиите по някакъв тропически зодиак, като започвали винаги от пролетното равноденствие и първата зодия винаги е Овен, макар че сега равноденствието е в Риби. Същият твърдеше, че не са си коригирали зодиите, равноденствието е било в Овен преди 2-3 хиляди години. След десетина хиляди години заради прецесията на земната ос датата 22 февруари ще се пада в съзвездието Лъв и ги питаше пак ли родените на тая дата ще бъдат Риби според тях. Отговори му някакъв не особено интелигентен астролог и му каза, че нямало никакво значение къде е слънцето (смятам, че такова твърдение е смешно), 22 февруари винаги ще е зодия Риби. Никой не му даде никакъв отговор, явно не са компетентни. И аз ги попитах дали е прав, и на мен не отговориха.
Да оставим астролозите, обръщам се към истински познавачи да ми обясните правилни ли са моите разсъждения. (Аз съм фотограф, ама се интересувам от астрономията любителски, купих си наскоро и добър телескоп).
Разсъждавам така:
1. Поддържаме си календара, така че винаги на 21 март да е денят на пролетното равноденствие, иначе ще се объркат сезоните. С григорианския календар този въпрос е решен задоволително.
2. Вследствие на прецесията на земната ос денят на пролетното равноденствие се измества с около 50 дъгови секунди на изток всяка година. На всеки 2600 години този ден се появява в ново съзвездие.
3. Сега равноденствието е в Риби (а не в Овен). До Дева имаме 6 зодии. Т.е. 6x2600 =15600. Значи, че тогава равноденствието ще бъде в Дева, а 22 февруари ще се пада в Лъв.

Т.е. на 22 февруари след 15 хиляди години слънцето ще бъде в Лъв. На родените на тази дата астролозите пак ще кажат, че са риби, което е много смешно.
Прав ли съм?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Флинcи на 20.09.08 20:25.</EM></FONT></P>

Редактирано от Флинcи на 20.09.08 20:33.



Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: Флинcи]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано21.09.08 23:56



Общо взето си прав. Не съм търсил къде точно ще се пада равноденствието, но логиката е тази. А за астролозите - ще си загубиш времето, ако спориш.



Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: bObbO]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано22.09.08 08:19



И аз смятам така, но мисля че съм сбъркал посоката. Равноденствието се измества не на изток, а на запад май? За да отиде от Овен в Риби, после във Водолей и т.н. Иначе всичко си остава същото в разсъжденията ми.



Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: Флинcи]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано22.09.08 21:29



О,спокойно, има време ... 15 000 години като минат ... ехееее ....

. До тогава може да има нова зодия - котка. Защото ще се съгласиш, че Лъв с характер на Риби си е котка :D. Иначе е така, прав си, работите се променят, но всяка малка промяна в сегашния календар обърква супер много други неща ... ако вземем да сверяваме датите от книгите ... ехеее ... ще стане сълга и широка ... така че да оставим нещата такива, каквито са си и просто да си знаем, че слънцето се поизмества всяка година полека-лека



Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано22.09.08 22:11



Промяна в календара не трябва да има - равноденствията си остават по местата, както лятното и зимното слънцестоене. И мен не ме интересува какво ще бъде след 15 хиляди години. Въпросът е само теоретичен и касае заблудите на астрономията. А и не забравяй, че 15 хиляди години са един миг в астрономически план. Астрономията борави и с милиарди години. От Големия взрив до смъртта на Слънцето, че и по-нататък. Нали сме клуб по астрономия :)



Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: Флинcи]  
Автор Флинcи (непознат )
Публикувано23.09.08 06:01



Разбира се, говоря за заблудите на астрологията, много смешно се получи.





Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: Флинcи]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано14.10.08 16:00



Астролозите са си яко за бъзик.
Ето темата която им пуснах преди време за същото



----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!

Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
Автор nick_22O2 (минаващ)
Публикувано25.10.08 20:30



Защо повечето, които пишат във форума на астролгията са жени? Защо няма жени астрономки? Защо няма жени - велики композиторки, художнички, ученки, писателки, поетеси, философки, математички, инженерки, конструкторки, даже няма и готвачки. 90% даже от главните готвачи са мъже. Предполагам, че жените са първи по плетене и хвърляне на метла, ама кой знае. Не мога да си обясня защо никога не бих дал на жена да ми оправя диференциала на колата. Знае ли някой?



Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: nick_22O2]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.10.08 20:51



Защо няма жени - велики композиторки, художнички, ученки, писателки, поетеси, философки, математички, инженерки, конструкторки, даже няма и готвачки.
Има.
Колкото за астрологията - просто жените са по-суеверни и неуверени в себе си.

Queen's only



Тема Re: Ще станат ли лъвовете риби?нови [re: nick_22O2]  
Автор bObbOМодератор (понякога bobo)
Публикувано25.10.08 23:05



Защото дори до преди няколко десетки години "главната" задача на жените е била да си седят в къщи и да гледат децата и кухнята. Обществените и професионални занимания са им били общо взета табу, с редки изключения, разбира се.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.