Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 20.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Беркут или Барска?  
Автор speed_y (непознат )
Публикувано02.09.08 12:45



Здравейте,
Наскоро,съвсем случайно ми попадна бинокъл Гъливер(или нещо такова),чието увеличение беше 10-90х80.Предвид цената(110лв.) и изработката ми се стори несерозно.Това обаче ме накара да се разровя малко и така попаднах на биноклите Барска и в часност на топ модела Гладиатор(20-140х80).Оказа се обаче,че този модел в България го няма.Единсвения начин е с поръчка,което излиза около 560лв.По разни интернет магазини намерих по-макия вариант 20-100х70,за околко100$.В момента имам Беркут БПЦ 20х50.
Въпросът ми е дали си заслужават въпросните Барска,спрямо Беркута и като цена/качество?


По-принцип го ползвам предимно с туристически и по-рядко с астрономически цели.



Тема Re: Беркут или Барска?нови [re: speed_y]  
Автор File99_ (оперативная )
Публикувано02.09.08 13:04



Не си заслужават. Беркута БПЦ 20х50 е много добър бинокъл и според мен не трябва да хвърляте пари за друг. Особено ако е за туристическа цел.



Тема Re: Беркут или Барска?нови [re: speed_y]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано02.09.08 13:04



Ползвай си Беркута със здраве.

Ако това "20-140х80" означава, че увеличава от 20 до 140 пъти - бягай далеч. Няма причина, нито смисъл, нито физическа възможност един класически бинокъл да увеличава над 20-30х и да се вижда нещо свястно. Още повече пък за астро. А за туристически цели - пак едва ли ще успееш да се справиш без статив при над 10-15х.



Тема Re: Беркут или Барска?нови [re: bObbO]  
Автор speed_y (непознат )
Публикувано02.09.08 14:41



File99_ ,
Да,предимно с туристическа цел ще е.Преди време си говорихме с един човек,който работи в оберваторията в Борисовата градина и за мое голямо учудване,телескопът,който изглежаше сравнително внушителен като размери,увеличаваше някъде около 50х?!Въпреки това момчето каза,че образът който се вижда,не може да се сравнява с този от който и да е бинокъл...та така...



bObbO,
Съгласен съм за закрепването,но в повечето случаи има на какво и как.Притеснява ме качеството на изображението.Разгледах няколко от зуум - биноклите,които се продават по и около Пиротска.Повечето при "пълен" зуум или ставаха кривогледи или не можеха да фокусират хубаво,а тия с оранжевите лупи ми се стори,че украсяват образа...
Това което ми направи впечатление е,че Беркута има обхват 52м/1000м,а Барската едва 18м/1000м.и то пр 20х.Доколкото разбрах,това трябва да е "полезрението" на бинокъла при определено разстояние.

Мерси за бързите отговори.



Тема Re: Беркут или Барска?нови [re: speed_y]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано02.09.08 15:58



Да, това би трябвало да е зрителното им поле.

А тези с цветните обективи - чрез търговски трик - не знам какво си покритие - се опитват да прикрият ниското качество на оптиката. Ако го няма това цветно покритие хроматичната аберация (тоест оцветяването на образа в червено и лилаво) ще е отчаиваща. Цветното покритие играе като цветен филтър и притъпява този хроматизъм. Не е никакво просветляване и само вреди. Истинското просветляване изглежда като при фотообективите или Беркута.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.