Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:59 23.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Странно мое наблюдение близо до луната.  
Автор nebula (непознат )
Публикувано11.08.08 10:54



Всяка вечер наблюдавам небесните тела с телескоп (60мм) но вчера наблюдавах странно тяло близо до луната. Като го погледнах с просто око ми заприлича на звезда от звездна величина между 6 и 7m много на раницата да не го видя. След това го наблюдавах с телескопа от 21:23 до 22:20 часа. Мога да го опиша. Свтеше, но заради атмосферата примигваше като пламък наподобяваше триъгълна форма, и по средата (искам да кажа представете си триъгълник с ортоцентър или медицентър) имаше абсолютно малка черна точка. Скороста му беше доста голяма, като го хвана с окуляра се скриваше за 27 секунди. Ако някой има идеи какво може да бъде това. Аз разсъждавах и то не би могло да бъде планета защото скороста му бе6е много голяма по бързо се скриваше от Венера освен Меркурий но както казах имаше триъгълна форма с черна точка по средата. Ако е сателит: ако е сателит то всеки сателит се вижда като звезда не по ярка от Венера и се вижда с просто око как се движи. Вие ако искате разсъждавайте. И благодаря за мненията ви. Не бих казал, че това може да се отнесе към клубът за НЛО защото може и да е НЛО но може и да е нещо което се обяснява въз основа на Астрономията.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано11.08.08 11:20



"Като го погледнах с просто око ми заприлича на звезда от звездна величина между 6 и 7m"

С просто око не можеш да видиш звезда от 6-7 величина.


За останалите въпроси може някой да отговори, ако ти напишеш повече технически данни- вида телескоп, вида и фокусното на окуляра окуляра, посоката и височината, в която си гледал ("близо до Луната" е малко разтегливо), от къде си гледал.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: bObbO]  
Автор nebula (непознат )
Публикувано11.08.08 12:52



С грешка си. Звзди от звездна величина 6 се виждат това е границата с просто око. F=900mm D=60mm на около 30 м височина от гр. Шумен.
За да се подсетиш звездната величина на някои тела и звезди.
Слънце минус 26,8
Луна(при пълнолуние) минус 12,7
Сириус минус 1,46

Редактирано от nebula на 11.08.08 13:00.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор File99_ (оперативная )
Публикувано11.08.08 14:27



Какво беше увеличението на телескопа?С каква ъглова скорост се движеше обекта?



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано11.08.08 14:49



И аз видях нещо червено близо до Луната, но нямам телескоп и не мога да кажа за точна форма. Но това беше 9-ти срещу 10-ти. Приличаше на звезда такова, но ако беше такава, би трябвало да се загуби заради светлината, която идваше от Луната. Движеше се, но съм сигурна, че не беше самолет

.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: File99_]  
Автор nebula (непознат )
Публикувано11.08.08 15:59



Наблюдавам с окуляр SR 4mm Увеличение 225x и имам леща 3x което прави 675x поне така пише в книжката не знам това дали може да е така но така пише. Но не мога да определя ъгловата скорост на това тяло. Само знам че се скрива от наблюдателния ми образ за 27 секунди като е в центъра на окуляра. Траекторията му беше хиперболична. Посока от Изток - към запад.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор File99_ (оперативная )
Публикувано11.08.08 17:14



Да предположим, че увеличението е 225х - това е огромно увеличение наистина. Вероятно обекта е бил на огромно разстояние. Възможно е да е бил НЛО.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: ThunderGoddess]  
Автор File99_ (оперативная )
Публикувано11.08.08 17:16



Аз навремето през началото на 90те наблюдавах червен обект през зрителна тръба PZO 40x64. Движеше се в посока запад-изток. Не мога да твърдя със сигурност какво е било.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: ThunderGoddess]  
Автор nebula (непознат )
Публикувано11.08.08 19:30



Има вероятност да сме наблюдавали един и същ обект но както казва ThunderGoddess и аз бях сигурен че не беше самолет File също е прав. Не може да бъде самолет тъй като разстоянието е много голямо.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано11.08.08 21:11



>>С грешка си. Звзди от звездна величина 6 се виждат това е границата с просто око. F=900mm D=60mm на около 30 м височина от гр. Шумен.

Ти си в грешка. Шеста звездна може да видиш с очи, да, но не и от Шумен. Може би някъде високо в планината, далеч от светлините.


>>За да се подсетиш звездната величина на някои тела и звезди...

И аз ползвам справочници.


>>F=900mm D=60mm... Наблюдавам с окуляр SR 4mm Увеличение 225x и имам леща 3x което прави 675x

Ако щеш ми вярвай, но ако си гледал НЛО-то в тази комбинация не си видял нищо. За телескопче с диаметър 60мм пределното увеличение е около 100-120х, и то при условие, че оптиката - обектив, лещата на Барлоу (тази, която е 3х) и окуляра са качествени. Ако щеш ми вярвай, твоите не са. Просто си гледал нещо не добре фокусирано.


>>Само знам че се скрива от наблюдателния ми образ за 27 секунди като е в центъра на окуляра.

Тоест преминава през зрителното поле на окуляра за около минута. Като знаем, че за 1 времева секунда една неподвижна звезда изминава на небето разстояние от около 15 дъгови секунди (15") при теб се получава 60 сек х 15" = 900", което е 15' или 1/4 градус. Толкова излиза, че ти е зрителното поле на телескопа с тази леща и окуляр. При телескопа, окуляра и увеличението, за което пишеш мисля, че това не е много вероятно. Ако си гледал с по-малко увеличение може.

Или път НЛО-то се движи от запад на изток и изостава от звездите. Но ти пишеш "Посока от Изток - към запад".

Както File99 казва - 225х - това е огромно увеличение, да не говорим за 675х. Просто няма начин да хванеш и задържиш движещ се обект. Явно обектът ти е небесно тяло.


Като цяло, много по-качествени наблюдения ще имаш с по-слаби окуляри, например 10мм или 20мм. Въпреки, че увеличението и картинката ще са по-малки, обектът ще е по-светъл, по-фокусиран и по-контрастен. Ще можеш да видиш повече детайли, макар и по-дребни. Този окуляр 4мм можеш да го забравиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.