Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:34 22.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Странно мое наблюдение близо до луната.  
Автор nebula (непознат )
Публикувано11.08.08 10:54



Всяка вечер наблюдавам небесните тела с телескоп (60мм) но вчера наблюдавах странно тяло близо до луната. Като го погледнах с просто око ми заприлича на звезда от звездна величина между 6 и 7m много на раницата да не го видя. След това го наблюдавах с телескопа от 21:23 до 22:20 часа. Мога да го опиша. Свтеше, но заради атмосферата примигваше като пламък наподобяваше триъгълна форма, и по средата (искам да кажа представете си триъгълник с ортоцентър или медицентър) имаше абсолютно малка черна точка. Скороста му беше доста голяма, като го хвана с окуляра се скриваше за 27 секунди. Ако някой има идеи какво може да бъде това. Аз разсъждавах и то не би могло да бъде планета защото скороста му бе6е много голяма по бързо се скриваше от Венера освен Меркурий но както казах имаше триъгълна форма с черна точка по средата. Ако е сателит: ако е сателит то всеки сателит се вижда като звезда не по ярка от Венера и се вижда с просто око как се движи. Вие ако искате разсъждавайте. И благодаря за мненията ви. Не бих казал, че това може да се отнесе към клубът за НЛО защото може и да е НЛО но може и да е нещо което се обяснява въз основа на Астрономията.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано11.08.08 11:20



"Като го погледнах с просто око ми заприлича на звезда от звездна величина между 6 и 7m"

С просто око не можеш да видиш звезда от 6-7 величина.


За останалите въпроси може някой да отговори, ако ти напишеш повече технически данни- вида телескоп, вида и фокусното на окуляра окуляра, посоката и височината, в която си гледал ("близо до Луната" е малко разтегливо), от къде си гледал.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: bObbO]  
Автор nebula (непознат )
Публикувано11.08.08 12:52



С грешка си. Звзди от звездна величина 6 се виждат това е границата с просто око. F=900mm D=60mm на около 30 м височина от гр. Шумен.
За да се подсетиш звездната величина на някои тела и звезди.
Слънце минус 26,8
Луна(при пълнолуние) минус 12,7
Сириус минус 1,46

Редактирано от nebula на 11.08.08 13:00.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор File99_ (оперативная )
Публикувано11.08.08 14:27



Какво беше увеличението на телескопа?С каква ъглова скорост се движеше обекта?



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано11.08.08 14:49



И аз видях нещо червено близо до Луната, но нямам телескоп и не мога да кажа за точна форма. Но това беше 9-ти срещу 10-ти. Приличаше на звезда такова, но ако беше такава, би трябвало да се загуби заради светлината, която идваше от Луната. Движеше се, но съм сигурна, че не беше самолет

.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: File99_]  
Автор nebula (непознат )
Публикувано11.08.08 15:59



Наблюдавам с окуляр SR 4mm Увеличение 225x и имам леща 3x което прави 675x поне така пише в книжката не знам това дали може да е така но така пише. Но не мога да определя ъгловата скорост на това тяло. Само знам че се скрива от наблюдателния ми образ за 27 секунди като е в центъра на окуляра. Траекторията му беше хиперболична. Посока от Изток - към запад.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор File99_ (оперативная )
Публикувано11.08.08 17:14



Да предположим, че увеличението е 225х - това е огромно увеличение наистина. Вероятно обекта е бил на огромно разстояние. Възможно е да е бил НЛО.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: ThunderGoddess]  
Автор File99_ (оперативная )
Публикувано11.08.08 17:16



Аз навремето през началото на 90те наблюдавах червен обект през зрителна тръба PZO 40x64. Движеше се в посока запад-изток. Не мога да твърдя със сигурност какво е било.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: ThunderGoddess]  
Автор nebula (непознат )
Публикувано11.08.08 19:30



Има вероятност да сме наблюдавали един и същ обект но както казва ThunderGoddess и аз бях сигурен че не беше самолет File също е прав. Не може да бъде самолет тъй като разстоянието е много голямо.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано11.08.08 21:11



>>С грешка си. Звзди от звездна величина 6 се виждат това е границата с просто око. F=900mm D=60mm на около 30 м височина от гр. Шумен.

Ти си в грешка. Шеста звездна може да видиш с очи, да, но не и от Шумен. Може би някъде високо в планината, далеч от светлините.


>>За да се подсетиш звездната величина на някои тела и звезди...

И аз ползвам справочници.


>>F=900mm D=60mm... Наблюдавам с окуляр SR 4mm Увеличение 225x и имам леща 3x което прави 675x

Ако щеш ми вярвай, но ако си гледал НЛО-то в тази комбинация не си видял нищо. За телескопче с диаметър 60мм пределното увеличение е около 100-120х, и то при условие, че оптиката - обектив, лещата на Барлоу (тази, която е 3х) и окуляра са качествени. Ако щеш ми вярвай, твоите не са. Просто си гледал нещо не добре фокусирано.


>>Само знам че се скрива от наблюдателния ми образ за 27 секунди като е в центъра на окуляра.

Тоест преминава през зрителното поле на окуляра за около минута. Като знаем, че за 1 времева секунда една неподвижна звезда изминава на небето разстояние от около 15 дъгови секунди (15") при теб се получава 60 сек х 15" = 900", което е 15' или 1/4 градус. Толкова излиза, че ти е зрителното поле на телескопа с тази леща и окуляр. При телескопа, окуляра и увеличението, за което пишеш мисля, че това не е много вероятно. Ако си гледал с по-малко увеличение може.

Или път НЛО-то се движи от запад на изток и изостава от звездите. Но ти пишеш "Посока от Изток - към запад".

Както File99 казва - 225х - това е огромно увеличение, да не говорим за 675х. Просто няма начин да хванеш и задържиш движещ се обект. Явно обектът ти е небесно тяло.


Като цяло, много по-качествени наблюдения ще имаш с по-слаби окуляри, например 10мм или 20мм. Въпреки, че увеличението и картинката ще са по-малки, обектът ще е по-светъл, по-фокусиран и по-контрастен. Ще можеш да видиш повече детайли, макар и по-дребни. Този окуляр 4мм можеш да го забравиш.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано12.08.08 16:59



Ха .. да ... беше странно. От една страна това, че видимо почти не се движеше, ме наведе на мисълта, че трябва да е звезда, но факта, че се виждаше въпреки ярката светлина на Луната, беше много странно. Беше червено, също като обекта, който File е наблюдавал. За втори път наблюдавам странен обект през живота си. Първия път видях нещо ярко като Венера, от което струеше синя светлина и видимо беше шестоъгълно!





Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: ThunderGoddess]  
Автор EvilSpirit (Diabolic force)
Публикувано12.08.08 17:23



da, da, pyrvia pyt, vtoria pyt.. Tia deto sa vijdali nlo, nikoga ne sa go vijdali samo 1 pyt..

Guardian, Evil Spirit


Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: EvilSpirit]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано12.08.08 19:05



. Може и така да е.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: ThunderGoddess]  
Автор sOLlNGEn (конфликтен)
Публикувано12.08.08 20:28



Въпрос на късмет,батка.





Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор Kaлoмaин (сестра Каинова)
Публикувано14.08.08 15:09



Сигурно е някоя глупост, ама чувал ли си за проекта "Аврора"? Ако не - все ще се намери някой любител на вонни конспирации, който ще ти го обясни. Аз само съм гледала за него по дискавъри.





Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано14.08.08 20:21



Може да го обясни, но в клуб НЛО, не тук, нали?



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: bObbO]  
Автор Kaлoмaин (сестра Каинова)
Публикувано14.08.08 21:58



Разбира се! Дори ще е най-добре на бележки или лична среща - да не се губи ефекта на конспирацията.





Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: bObbO]  
Автор Tony Stewart (smoke)
Публикувано16.08.08 17:47



в клуб нло им беше обяснено - гледали са антарес, по това време беше близо до луната, а от атмосферата всичко блещукаше баш като мигането на самолет

мен ме питаха какво може да е това, та проверих тогава какво е :)



Can you keep a secret?
Oh, indeed. Indeed!
So can I.


Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: Tony Stewart]  
Автор nebula (новак)
Публикувано16.08.08 23:24



Благодаря за мнението, но моежеш ли да обясниш бързата скорост на тази звезда.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор Tony Stewart (smoke)
Публикувано17.08.08 19:09



дефинирай "бърза скорост"

хората, които ме питаха, ме попитаха точно "абе това до луната самолет ли е", освен това ще е невероятно съвпадение по това време да има друг такъв червен обект близо до луната, който въпреки "бързата си скорост" да си стои до луната някак, че после да го опишеш "близо до луната" :)



Can you keep a secret?
Oh, indeed. Indeed!
So can I.


Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: Tony Stewart]  
Автор nebula (новак)
Публикувано17.08.08 20:28



Бърза скорост имам на впредвид движението му през телескопа ми D=60мм F=900mm от центъра на окуляра це скриваше за 27 секунди. А с просто око се виждаше до луната, но не се виждаше как се движи.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор Tony Stewart (smoke)
Публикувано17.08.08 20:39



ами съжалявам, но нло-то си е вече баш идентифициран обект :)



Can you keep a secret?
Oh, indeed. Indeed!
So can I.


Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: Tony Stewart]  
Автор nebula (новак)
Публикувано17.08.08 23:59



Не съм казал че е НЛО защото нямах необходимите доказателтсва това което казах го наблюдавах и разсъждавах какво може да бъде. И стигнах до заключението че може да бъде сателит или някоя планета, но според моите описание които са точни с моите наблюдения единствено може да е Меркурий. Но както казах ъгловата му скорост беше много голяма дори и за Меркурий.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор bObbOМодератор (член)
Публикувано18.08.08 11:02



nebula, заблуждаваш се - в окуляра и при неподвижен телескоп всички звезди са бързи. Колкото по-голямо е увеличението толкова по-бързи са.

А по времето на наблюдението ти Меркурий не се вижда, да не казвам, че Меркурий е доста трудно да се види.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор File99_ (оперативная )
Публикувано18.08.08 11:26



Сателит да е било е изключено. Сателитите имат много по-голяма ъглова скорост от порядъка на половин-един ъглов градус в секунда. Предвид на факта, че си гледал с увеличение над 200 пъти при 60 мм обектив зрителното ти поле е било много малка част от 1 ъглов градус, вероятно около 1/10 от него. Сателит би преминал през такова зрително поле за част от секундата, а не за 27 секунди.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: File99_]  
Автор nebula (новак)
Публикувано18.08.08 14:04



Aз изключих тази възможност да бъде сателит.



Тема Re: Странно мое наблюдение близо до луната.нови [re: nebula]  
Автор Tony Stewart (smoke)
Публикувано18.08.08 22:35



докато е неидентифицирано си е баш нло :)



Can you keep a secret?
Oh, indeed. Indeed!
So can I.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.