Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:56 23.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Материя и антиматерия..........нови  
Автор Ищap_ ()
Публикувано05.03.08 10:09



Общоприетата дефиниция на антиматерия е - огледален образ на материята с различни характеристики на елементарните частици.Като начало на историята на антиматерията се явява едно мат.уравнение на физика Пол Дирак, с което обединява СТО и квантовата теория, та уравнението имало две решения- първото с отрицателен електрон, а второто с положителен .Обяснение на това Дирак дал с ъс съществуването на нова Вселена от антиматерия.
Е, открита ли е антиматерия във Вселената, създаването и изкуствено чрез ускорителите на частици, доказателство ли е ?Може ли да съществува паралелна АнтиВселена/от антиматерия/?



това!
Ако намерите друга интересна информация, копнете я тук!



Тема Re: Материя и антиматерия..........нови [re: Ищap_]  
Автор Numberous (минаващ)
Публикувано05.03.08 23:53



Това което знам аз например е че при определени обстоятелства квантите (най-малките порцийки енергия) могат да преминават във веществена форма съгласно уравнението на Айнщайн е=мс^2. Когато такова превръщане бъде осъществено от кванта се раждат две частици - една от материя и една от антиматерия. Разбира се целият процес протича при стогите условия на закона за запазване на енергията (в релативисткия му вид, а именно формулата на Айнщайн). Ако двете частици материя и антиматерия отново се срещнат те анихилират и отново се образува квант по същия закон. Всички елементарни частици, а също и квантите притежават характеристика, наречена релативистка маса. Това е пълната енергия на една частица/квант приведена в еднаккъв вид. За частица, това са собствената и маса+кинетичната и енергия+потенциалната и енергия (тоест масата + общата механична енергия). За квант - просто цялата му енергия (в джаули или електронволти). Примерно от един високоенергетичен гама квант могат да се образуват две доста масивни частици материя и антиматерия (тоест частица и античастица). Още нещо важно, при процеса образуваните частица-античастица винаги имат равна маса. Казват че големият взрив се състоял само от кванти и никаква материя (или антиматерия). Но във сегашната вселена никъде не се наблюдава антиматерия. Казват че имало битка (с много анихилация) и материята надделяла над антиматерията. Но нали от един квант винаги се образуват равни части материя-антиматерия? Още една от големите неизвестни на големия взрив. Още един довод против него...

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Тема Re: Материя и антиматерия..........нови [re: Ищap_]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.03.08 00:31



грубо казано - електрон и позитрон анихилират до гама лъчи /фотон/. Обратният процес също е възможен.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Материя и антиматерия..........нови [re: Numberous]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано06.03.08 15:14



Хехе, той големият взрив си е една химера, както за атеистите е Бог.
След големия взрив се е образувало еднакво количество материя и антиматерия, а пък по законите на физиката е трябвало да влезнат в съприкосновение да се самоунищожат и да се отдели огромно количество енергия, а пък то останала материя ,достатъчно за образуването на Вселената, че и антиматерията изчезва мистериозно - кой да ти каже къде?!

Както винаги си изчерпателен в отговорите си.



Четох някъде , че антивеществото може да се окаже огледално отражение на конвенционалното вещество, възможно ли е?!

ЦЕРН създавали по 50 000 частици антивещество и то атоми антиводород.
Ще решават енергийната криза на света или искат да създадат машина на времето , пък и приказките за космически кораб задвижван от антиматерия и невероятните скорости , които щял да развива?!


Знае ли човек?

А ако така създадените атоми на водорода и антиводорода се окажат асиметрични, какво следва?



Тема Re: Материя и антиматерия..........нови [re: Ищap_]  
АвторLast Roman (Нерегистриран)
Публикувано06.03.08 16:05



щом големият взрив бил химера, как тогава ще ми обясниш фоновото лъчение?





Тема Re: Материя и антиматерия..........нови [re: Last Roman]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано06.03.08 16:42



Какво можеш да ми кажеш за това- какво се е случило, преди да изтече 10-43 от секундата след Големия взрив?





Тема Re: Материя и антиматерия.......... [re: Last Roman]  
Автор Numberous (минаващ)
Публикувано06.03.08 17:32



Щом мислиш че големият взрив не е химера, имаш ли някаква идея какво е станало с антиматерията?

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Тема Re: Материя и антиматерия..........нови [re: Ищap_]  
Автор Numberous (минаващ)
Публикувано06.03.08 17:35



Мисля че не ми е съвсем ясно какво имаш предвид под "огледално отражение".

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Тема Re: Материя и антиматерия..........нови [re: Numberous]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано06.03.08 17:41



В статията беше употребен този израз, затова те питам.
И на мен не ми стана ясно.



Тема Re: Материя и антиматерия..........нови [re: Ищap_]  
Автор Numberous (минаващ)
Публикувано06.03.08 19:10



Отдавна съм уловил твоят афинитет към мистиката. Антиматерията в крайна сметка не е нищо особено, просто материя, чиито частици имат някои "обратни" характеристики. Антиелектронът (позитронът) има положителен заряд, обратно на електронът, и равна на него маса. Същото е с антипротонът. Антинеутронът няма заряд, но кварките от които е изграден са с противоположен цветен заряд за разлика от неутрона. И така е с всички останали аничастици - масата им е същата като на съответните частици, но имат други противоположни характеристики - заряд, цветен заряд, може би в някои случаи и друго. Не знам до колко си даваш сметка но масата е твърде съществена характеристика за една частица (или античастица). Всъщност масата "удостоверява" съществуването на частицата, и определя вида и. Още нещо интересно - масата винаги е положителна. Разбира се от време се появяват някакви митове за частици с отрицателна маса (натимаса), които наричат тахиони. Но аз не съм привърженик на тези идеи и ги смятам за несъстоятелни. Въпреки това подозирам (доколкото те познавам) че на теб може да ти допадне идеята за антимаса

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.