Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:20 22.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Бъдещето е в полимерната оптика  
Автор SSD^ (Щази)
Публикувано24.06.06 22:49



Много сериозно е подценяването на полимерните оптични изделия, които се конструират и пускат през последните години. На преден план на световният пазар излизат Cеlestron с техните изключително мощни и качествени за парите си бинокли. Поради особените качества на американската оптика на пръв поглед изделието Celestron Skymaster 15x70 заблуждава с външният си вид на менте, което е напълно негодно за сериозни наблюдения. Всъщност това далеч не е така - оптиката макар и изработена от полимер абсорбира всички цветове на палитрата и дава плътно и изключително добре наситено на цветове изображение. Изцяло продукт на глобализацията с огромните си 70 мм обективни лещи Celestron Skymaster 15х70 е напълно годен за провеждането на сериозни оптични наблюдения над небето.


Технически данни:

Диаметър на обективите - 70 мм

Увеличение - 15х

Изходен лъч - 4,8 мм

Приближение на 1000 метра - 100 метра

Зрителен захват - 4,4 ъглови градуса

Тегло - 1280 грама


Друго авангардно изделие на Celestron е мощният Schmidt-Cassegrain Optical Design C-5 Spotter. С огромната си за преносим прибор апертура от 5" този рефлекторен телескоп има реален технически потенциал за постигането на огромни над 200х увеличения, който в практически условия биха дали в детайли по-обемни орбитални обекти като МКС. Ако с една 60х зрителна тръба се постига пълен наблюдателен обзор над авиацията
в оперативен радиус от 80 км, то с този прибор вече имаме
пълен наблюдателен обзор над суборбитални обекти в един
оперативен радиус от 700-800 км и частичен наблюдателен
обзор над по-обемни и масивниорбитални конструкции. А и
изискванията за използването на специална хидравлична
тринога се запазват при мощни прибори от този клас като
паричната им равностойност може сравнително лесно да
надмине цената на приборът, който държат над себе си.



General

5" Schmidt-Cassegrain Optical Design
StarBright Multi-Coating
25mm (50x) Eyepiece
45° Erect Image Diagonal
8x20 Erect Image Finderscope
Water-Resistant Soft-Sided Case
Limited Lifetime Warranty



Типична мишена за наблюдение с телескопът на Celestron е белият обект,
който често е засичан да минава над България. Става въпрос за
поредната блестяща руска конструктурска идея в областта на
ракетостроенето, която при специфичното сумрачно
осветяване на Слънчето съответно избор на
подходящ прибор може да бъде
наблюдавана в детайли.





Тема Re: Бъдещето е в полимерната оптиканови [re: SSD^]  
АвторES (Нерегистриран)
Публикувано26.06.06 10:58



az pyk sym chul che polimerite potymniavali sled 2-3 godini, za izdraskvane da ne govorime. A vsichko po-masivno sigurno i se razticha. Apropo mnogo silno obache se symniavam che v toia binokyl ima kakvoto i da bilo polimerno, osven oblicovkata na tubusa.



Тема абсолютно вярнонови [re: ES]  
Автор SSD^ (Щази)
Публикувано26.06.06 14:08



По мои лични оценки животът на един бинокъл като Celestron Skymaster 15х70 не е по-дълъг от животът на едни оригинални слънчеви очила Sisley - тоест 2-3 години максимум. За издраскванията също си напълно прав - още на второто чистене имам две издрасквания на лявата леща, което налага изобщо да не се чистят през период от 6 месеца независимо от замърсяванията, за да не се увреди повърхността. Това налага интензивна едва ли не ежедневна експлоатация на бинокълът, за да може да се оправдае парите си при поне 100 наблюдения. Тук изниква въпросът за финансовата рентабилност на изделието - ЗРТ 457 М излиза по мои оценки 25 стотинки на наблюдение, Kronos 20х60 50 стотинки на наблюдение(200 наблюдения, цена при покупка 200 ЛВ/продажба 100 ЛВ = 0,50 лв/наблюдение), а Celestron 15x70 цели 1,80 ЛВ/наблюдение(260 ЛВ цена при покупка, 80 ЛВ цена при продажба = 180 ЛВ:100=1,80 ЛВ/наблюдение). Системата има предвид купуване на приборът, експлоатацията му и продажбата на пазарни цени на "Ал.Невски" или по обяви. В крайна сметка ЗРТ 457 М както винаги излиза най-рентабилният прибор от абсолютно всички гледни точки. От друга страна ако купиш Kronos 20x60 ще гледаш максимално да го пазиш във времето надявайки се на 8-10 години експлоатация в рамките на 200 наблюдения, но ако купиш Целестрон 15х70 ще гледаш с него всеки ден година-година и половина и после си купуваш нов като при абонамент, защото знаеш че полимерът бързо ще се скапе. Все едно си купуваш 15х70 направен от оптично стъкло за 500 EU с четири пъти по-дълъг експлоатационен ресурс примерно 8 години/400 наблюдения. Както е казано евтиното излиза скъпо но в дадената ситуация предвид ситуацията на пазарът просто няма начин. Лещите на бинокълът са полимерни подобни на Юкон 20-50х50 и ако се съмняваш ще ти го донеса лично в Младост 4 да го разгледаш и да си кажеш мнението. Тъкмо ще пием по водка.







Тема Re: абсолютно вярнонови [re: SSD^]  
АвторAstronom (Нерегистриран)
Публикувано26.06.06 16:32



Ми доста странни ми се струват тези сметки, но едно ще ти препоръчам - виж на заглавната страница на

съм сложил четката на Celestron LensPen, която се използва точно за почистване на оптика. Да не говорим, че Baader Planetarium имат и специален разтвор и кърпа за почистване на оптика, който ще имам наличен началото на следващия месец.

Виж и долните линкове със съвети за почистване на оптика







Тема Re: абсолютно вярнонови [re: SSD^]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано26.06.06 17:36



Е браво - вчера го купи бинокъла и вече го надраска





Тема почистване или направо lens protectorнови [re: Astronom]  
Автор SSD^ (Щази)
Публикувано27.06.06 17:00



С почистването на оптика имам особено голям опит най-малкото защото по този начин съм съсипал оптика има няма за 1000 лева. Най-добрият начин за съхранение на оптичната повърхност е тя да не се чисти. Следователно не трябва и да се замърсява изобщо или ако се замърси да се остави до следващото регулярно почистване. Може да звучи абсурдно но е точно така. Един път омазнената леща провокира да я почистиш с кърпичка. Всяко почистване с кърпичка обаче влече съществен риск от издраскване. Единствените лещи на бинокли, които не се драскат от почистване даже с груб материал като обикновена фланелка са на Carl Zeiss и руските бинокли TENTO, Kronos. Всичко останало включително обективните лещи на зрителната тръба ЗРТ 457 М и телеобективът Tair-300 се драскат от почистване независимо от старанието и прилежанието. Единственото спасение е да се почистват през определен 6 месечен за биноклите и 12 месечен за зрителните тръби период. И при тази система особено при интензивно ползване няма начин през по-голяма част от времето да няма някое мазно петънце на обективите, да не говорим за прах. Но съгласете се е по-добре отколкото лещите непрекъснато да се чистят и амортизират. Друг вариант е използването на ленс-протектор или прозрачен филтър, който предпазва лещите от външни въздействия. И понеже такъв не се продава трябва да се търсят два еднакви прозрачни d=70 mm филтъра, които да се монтират по един или друг начин на обективите и да ги предпазват.



Още на второто наблюдение на 25 юни вечерта засякох аномален обект. Подчертавам, че ако бях използвал друга оптика, а не мощният Celestron 15x70 нямаше да засека и проследя обекта. В 22:55 часа както стоях и фокусирах по Юпитер на наблюдателната ми площадка видях с просто око бяло проблясване на светлина каквото съм виждал и друг път. След второто проблясване насочих Skymastera и наблюдавах 5-6 пъти въпросното бяло проблясване, което присветваше през определен интервал от време ~ 8 сек като всяко следващо проблясване беше с ~ половин ъглов градус по на изток. Ще кажете обикновен изкуствен спътник, който се върти около оста си и слънчевият панел отразява светлината. Да но проблясването изобщо не приличаше на такова от сателит, защото беше плътно и освен това проблясванията не вървяха в права линия, а направо на зиг-заг! И така бинокълът Celestron 15x70 се оказа високорезултатен прибор особено за нощни наблюдения, когато се дебнат сателити и отдалечени самолети. Вечерно време нищо по-добро за skywatch няма от мощен широкоарпертурен светлосилен бинокъл.



Тема Re: почистване или направо lens protectorнови [re: SSD^]  
Автор Julian (инженер)
Публикувано28.06.06 21:47



С почистването на пластмасата работата е много зле. Преди година си направих очила от полимерни стъка(преди това не бях носил очила) и ги надрсках ое след няколко дена. Трябва да се избягва почистването ако е възможно, защото поняког зацапването е досат голямо. Иначе при мен един китайски бинокъл за около три години се скапа. Лещите на окуляра му се пре***ха. За капак взех че ми и посчупих малко(металнатз разба където е завит обектива). Пак си взех китайски бинокъл, но този пък за много по ниска цена, направо от склада на едро. Направо ме е яд, че предния го купих от фото. Цената е три пъти по ниска на едро. Иначе за какво ми е да давам повече пари пак за пластмаса Celestron, като няма да издържи по дълго. Вярно, че в началото ще е много по добър от китайката.

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: почистване или направо lens protectorнови [re: Julian]  
АвторAstronom (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 09:09



Еми то е ясно, че някои винаги ще предпочитат по-евтиното и по-некачественото. Пък си представям какъв е този бинокъл, дето струва в склада на едро 3 пъти по-евтино.!!!! При мен дойде даже един клиент дето си беше купил бинокъл за 20лв. Разбира се истинско менте - и го даде на дъщеря си.

Но какво да се прави - за всеки влак си има пътници!
Като ти е скъп 15х70 си купи 10х50, но ти си знаеш.

Успех



Тема Re: почистване или направо lens protectorнови [re: Julian]  
Автор Vladi (съпруг)
Публикувано29.06.06 09:52



Абе стига с тия полимерни глупости - Celestron правят стъклени неща, зарежи какви глупости говори файла... полимери, пластмаси, бабината му трънкина


Кажи баба тенкю

Тема защо купувате ментетанови [re: Julian]  
Автор SSD^ (Щази)
Публикувано29.06.06 11:12



Не мога да разбера защо купувате евтини китайски ментета, който изобщо не са истински бинокли и не дават коректен образ при условие, че можете за 260 ЛВ да си поръчате Celestron. Той също е изцяло изработен от пластмаса, но за разлика от китайката е истински бинокъл с напълно нормално изображение. Бинокъл от такъв клас 15х70 направен от качествено оптично стъкло даже и без метално тяло ще да е несъръзмерно скъп в сравнение с него 350-400 EU базова цена. Тройна цена при два пъти по-дълъг живот от 6-8 години.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.