Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:40 21.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Нова снимка на М51 и нещо странно  
Автор Baлepий (непознат)
Публикувано25.07.04 15:06





Това е последната ми снимка, която съм направил с помощтта на ESA/ESO/NASA Photoshop FITS Liberator.

Изобразява част от галактиката М51 "Водовъртеж" от Ловджийски кучета, която се намира на 23 светлинни години от нас. И това изображение е получено от обединяването на три кадъра. На синият цвят отговаря дължина на вълната от 439 nm и кадърът е с експозиция 1100 сек., на жълтият - 656 nm, 2000 сек. (отговаря на линиите на азота), на червеният - 814 nm, 1000 сек.

Предстои ми да направя детайлен анализ на всяка една част от това изображение, като правя сравнение с по-стари снимки на същия обект. Но това, което веднага ми направи впечатление е, че ядрото на галактиката е двойно - т.е. има съвсем обособено азотно ядро (жълтия цвят). Това може да се обясни, ако преди много години е станал сблъсък с по-малка галактика, като М51 все още не е "погълнала" напълно своята малка сестрица. Не знам дали това е забелязано преди мен и ще бъда благодарен, ако някой, който има информация за случая, сподели!!



Тема Re: Нова снимка на М51 и нещо страннонови [re: Baлepий]  
АвторES (Нерегистриран)
Публикувано25.07.04 21:32



Bravo Watson, mnogo si nabliudatelen
Imam obache slednite zabelejki.
1. 656nm e po-skoro vodorod otkolkoto azot.
2. Po kadri v takiva tesni ivici mojesh da dobiesh predstava primerno za tova kyde ima mygliavini i dr. no ne i za obshtoto razpredelenie na materiata. Izobshto kazano vsiakakvi spekulacii tuk sa neumestni.



Тема Re: Нова снимка на М51 и нещо страннонови [re: ES]  
Автор Baлepий (непознат)
Публикувано25.07.04 23:13



Interesno mi e otkade imash tezi danni, che na 656nm e vodorod??? Ne kazvam, che ne si prav - moje az da sam propusnal neshto i da sam se zabludil?... Ili pone iztochnika mi da greshi...



Тема Re: Нова снимка на М51 и нещо страннонови [re: Baлepий]  
Автор S©S (запознат)
Публикувано26.07.04 00:37



Това звучи като за публикация. Тичай преди да са те изпреварили.

Whenever you find yourslef on the side of the majority, it is time to reform.
~Mark Twain


Тема Малко уточнениенови [re: Baлepий]  
Автор mishaikin (непознат)
Публикувано26.07.04 09:42



М51 се намира на милиони светлинни години. (Различните автори дават 23-31 млн. св. години).
На снимките, които разгледах в Интернет на галактиката Whirlpool, никъде не видях двойно ядро. Да не е грешка в обработката? А и това, че това което виждаш е в края на снимката ме смущава. Филтрите какви са - wide-band или narrow-band?



Тема По повод казаното от E.S.нови [re: Baлepий]  
Автор mishaikin (непознат)
Публикувано26.07.04 10:01



Валерий, виж

- там има едно такова изречение "Това са преходите, които образуват спетралната линия Ha с дължина l = 656 nm, известна като червена линия."

Редактирано от mishaikin на 26.07.04 10:24.



Тема Re: Малко уточнениенови [re: mishaikin]  
Автор Baлepий (непознат)
Публикувано26.07.04 10:41



Филтрите са:
F439W / 1100 s
F656N / 2000 s (вярно е, че това "скандално" изображение е с по-дълга експоцизия, но имено това ми даде практическата възможност да забележа двойното Ha (благодаря за корекцията) ядро.
F814W / 1000 s

М51 се намира на 23 милиона светлинни години. Направо не знам как съм забравил тази дума!

Редактирано от Baлepий на 26.07.04 14:28.



Тема Re: Нова снимка на М51 и нещо страннонови [re: Baлepий]  
Автор Baлepий (непознат)
Публикувано26.07.04 14:39



Вече е ясно, че ядрото на галактиката не е двойно, защото самите ядра не излъчват в този диапазон от дължината на вълната, а в ренгеновия. Разбра се и че жълтото в непосредствена близост до ядрото е ГМО (Голям молекулярен облак). Самото му наличие също е странно, защото ГМОта обикновено се образуват в периферията на галактиките (вляво на снимката). Всъщност ГМОтата са газово прахови облаци, съдържащи CO, H и прах. Именно те се явяват звездни инкубатори (предимно на звезди клас OB). Странното в съществуването на ГМО в близост до ядрото е във факта, че скоростта му около центъра би била твърде голяма за да се образуват глобули.



Тема Re: Нова снимка на М51 и нещо страннонови [re: Baлepий]  
Автор mishaikin (новак)
Публикувано26.07.04 17:33



Ето една статия за изследване на М51 в инфрачервения спектър и резултатите от това -

. Накрая в статията пише: In the infrared image the spiral arms can be traced right into the heart of the galaxy, where there are hotspots of star formation on either side of a bright central nucleus. . Ето и една друга снимка на М51 (от Хъбъл) където ясно се виждат разни такива петна до центъра на галактиката .

Особено интересна ще ти е тази снимка предполагам:
.

За обяснение към нея виж

Още нещо за ядрото -
The central mass has a mottled structure, and breaks up into a number of separate clouds, divided by thin dust lanes. от статията

Редактирано от mishaikin на 26.07.04 18:23.



Тема Re: Нова снимка на М51 и нещо страннонови [re: Baлepий]  
АвторES (Нерегистриран)
Публикувано26.07.04 18:32



>защото самите ядра не излъчват в този диапазон от дължината на вълната, а в ренгеновия.

Dali? V iadrata zvezdi niama li?

>Разбра се и че жълтото в непосредствена близост до ядрото е ГМО

Dali? I zashto togava sveti v jylto (Ha) shtom e molekuliaren?

>Странното в съществуването на ГМО в близост до ядрото е във факта, че скоростта му около центъра би била твърде голяма за да се образуват глобули

Dali? Kakvo obshto imat dvete. I pak da pitam - v iadrata zvezdi niama li (i ako ima kak sa se obrazuvali)?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.