Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:07 30.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема optika na teleskopнови  
Автор jvc ()
Публикувано15.07.04 21:31



Здравейте всички
Наскоро ми направиха подарък телескоп - EDEN ASTRO 114/1000
http://www.mistergooddeal.com/v2/V2_produit.asp?num=0&productid=0130007300017420&cplib=leguide2_extract
Изглежда добре но като го разпечатах се оказа че не е кой знае какво. Иначе е снабден с 3 окуляра 20, 8 и 4 мм. + леща Barlow, но са от обикновенно стъкло, така че едва ли ще постигна голямо качество. Механизма на окуляра за фокусиране е пласмасов а освен това и леко хлопа. четох из интернет че на този телескоп не са точно перпендикулярни осите на окуляра и на обектива - огледало(114мм.).
Искам да ви попитам как да тествам дали са перпендикулярни осите, за да се опитам да коригирам това ако не е така, има ли някакав оптичен метод?
Мога ли да подобя качеството на изображението ако си купя друг/и окуляри, как да модифицирам тези които имам



Тема Re: optika na teleskopнови [re: jvc]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано15.07.04 23:14



От телескоп на цената на един истински окуляр не може да се очакват чудеса. Все пак на картинката изглежда добре.

Преди да почнеш да настройваш осите провери как се вижда през него - насочваш към някоя ярка звезда и я разглеждаш. В зависимост от това, което виждаш ще продължиш нататък. Ако звездата е близо до точка (не очаквай идеалното) всичко е наред. Може да разфокусираш от двете страни на фокуса и да разгледаш петното. Хубаво ще е ако е симетрично спрямо центъра му. Ако забележиш, че петното е малко ветрилообразно има вероятност наистина осите да не са ОК. Перпендикулярността се постига чрез юстиране на двете огледала, това се прави със всички нютони.

Трябва да знаеш, че част от лошата картина може да е причинена и от окулярите, особено по-силните (4мм). Дори и да си купиш други окуляри с размер 1" са най-евтините и се използват само в най-ниския клас телескопи. Най-вероятно не са просветлени и най-вероятно са с най-елементарните оптични схеми.

Разгледай





Тема Re: optika na teleskopнови [re: bobo]  
Автор jvc ()
Публикувано16.07.04 14:44



А какво е юстиране? Как се прави това?
До колкото знам на телескопите нютон най-важното е главното огледало, което по принцип има по-малко оптични дефекти отколкото лещите. Ако успея да настроя максимано добре перпендикулярността на осите окуляр-обектив качеството на изображението ми се свежда до окуляра, което значи че ако си купя хубав окуляр ще получа що годе сносен телескоп - правилно ли разсъждавам? Ако е така би ли ме опътил къде, в кой магазин мога да намеря окуляри.



Тема Re: optika na teleskopнови [re: jvc]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 18:54



Качеството на изображението зависи от качеството и на трите части на оптиката - обектив, диагонално и окуляр, както и от юстирането. Ако можеш пробвай с нечии чужд окуляр, преди да купуваш. Потърси окуляри от микроскоп, много вероятно е те да са по-добри от твоите.

Окуляри вероятно можеш да купиш от Астрономическата асоциация (купи си вестник "Телескоп") и от Инстант.

Все пак, виж

, има отговори на много от въпросите ти, включително и за юстирането.



Тема Ето какво имам точно предвиднови [re: jvc]  
Автор FileO99 (оперативная)
Публикувано17.07.04 19:44



Ето този постинг напълно разкрива какво имам предвид, когато съветвам начинаещите решили да закупят телескоп или бинокъл. Пазарът е пренаситен с всякакви евтини и долнопробни ментета и ако човек не е поне малко компетентен почти сигурно ще купи негоден телескоп или пластмасов бинокъл. Какво означава това да се направи телескоп с оптика от обикновено стъкло и окулярът да сключва ъгъл с обективът? Това е все едно да се направи автомобил от картон и гумите да не са успоредни - точно толкова такава кола ще е годна за експлоатация колкото и гореописаният “телескоп”. Изправянето на оптичните елементи в идеалните им геометрични позиции може да се окаже много трудна, прецизна, скъпа и може би нецелесъобразна операция, която трябва да се извърши само от добре оборудвани специалисти. Некомпетентен в областта може да постигне идеална успоредност за определен период от време докато тя отново не се наруши поради несъвършенството на избраният конструктивен метод за корекция неустойчив физически и на най-малки въздействия. Да не говорим, че едно единствено изправяне на успоредността трябва да се провери с десетки експериментални наблюдения! И след като оптиката принципно е несъвършена, качеството на изображението едва ли ще се подобри с нови окуляри - най-много човекът да се ухарчи допълнително и накрая да разбере, че това е нямало никакъв смисъл. А окулярите са скъпи и е направо безсмислено да се купуват с такава цел. Все едно на картонената кола с криви гуми да се сложат лети джанти - това не прави трабантът мерцедес! Само го оскъпява и го прави смешен! Освен това съм сигурен, че изображението на “телескопът” не отговаря даже и на минималните изисквания за резолюция и контрастност, след като оптиката е от обикновено стъкло. Затова продължавам ви пиша - купувайте ЗРТ 457 М - това е направо идеалният прибор за начинаещи астрономи. По света не се произвежда никъде зрителна тръба със сила на телескоп(60х), кристално изображение разделящо 3” и на цена 100-150EU. Да се купуват пластмасови боклуци с хлопащи механизми(!!!) при условие, че стотици ЗРТ чакат своите купувачи е все едно да предпочиташ черешово топче пред калашник.



Тема Re: Ето какво имам точно предвиднови [re: FileO99]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано17.07.04 23:49



Файле, стига подвежда народа - в цял свят любителите си юстират нютоните без това да е "много трудна, прецизна, скъпа и може би нецелесъобразна операция".



Тема Re: Ето какво имам точно предвиднови [re: bobo]  
Автор jvc ()
Публикувано18.07.04 23:09



blagodarja za savetite



Тема FileO99 май общо взето е правнови [re: jvc]  
АвторNuke (Нерегистриран)
Публикувано19.07.04 08:39



Май наистина е по добре да се купи нещо такова а не някакъв съмнителен телескоп, който вероятно ще убие интереса към астрономията. Пък и една зрителна тръба винаги може да се позва като допълнение ако в бъдеще се закупи сносен телескоп. Така че инвестицията се запазва.



Тема Re: FileO99 май общо взето е правнови [re: Nuke]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано19.07.04 10:56



може и така да е, ама може и да не е... предполагам, че ТАЛ-1 Мицар минава за приемлив телескоп и при положение, че цената му (на старо) е около 200$ къде остава файдата от ЗРТ за 150 евро... е, сега ако всички са манияци като Файла и купуват само нови неща, това си е друг въпрос - всеки има право на избор...



Тема Re: FileO99 май общо взето е правнови [re: Nuke]  
Автор FileO99 (оперативная)
Публикувано21.07.04 13:11



Много точни изводи, Nuke. Специално ЗРТ 457 М е призматична зрителна тръба с увеличение и резолюцията на малък телескоп. Никъде в астрономията или приборостроенето я няма дефинирана точната граница между зрителната тръба и телескопът, макар че зрителните тръби по принцип(не винаги) са на призмена система и имат по-късо фокусно разстояние на обективът(примерно 420мм на ЗРТ), а телескопите нямат призми и на същата арпертура имат по-голямо фокусно разстояние и разбира се конструктивна възможност за смяна на окулярите. Освен това зрителната тръба може да изпълнява не само ролята на допълнение до моментът на покупка на сериозен телескоп, тя си е направо перфектен учебен прибор за всеки начинаещ и има много по-улеснено обслужване и транспорт от всеки телескоп. Какво му трябва на младият астроном ако не ЗРТ 457 М, малък бинокъл и звездна карта! Накрая поради ниската си цена, високите си характеристики и общата си функционалност зрителната тръба може много по-лесно да се продаде на старо отколкото пластмасов телескоп купен за 700-800 ЛВ - същият трябва да се продава на 30-50% от първоначалната си стойност и понеже пазарът е пренаситен с евтини най-често повредени телескопи на старо е съмнително дали изобщо продажбата му е реалистична. Така че е разбираемо защо съм клиент на оръжейните магазини, където освен всичко не се плаща никакво капаро и имам възможност за щателна инспекция на тръбата без да се налага да търся и наемам опитни астрономи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.