Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:17 28.04.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Венера, Луна и Юпитернови  
Автор Ronson ()
Публикувано30.04.04 00:14




Телескоп 200/1000 + окуляр 10мм


Телескоп 80/500 + окуляр 25мм


Телескоп 100/1000 + окуляр 6мм



Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: Ronson]  
АвторИлиaн (Нерегистриран)
Публикувано30.04.04 09:23



Жестоки са!



Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: Ronson]  
Автор Danil (луда глава)
Публикувано30.04.04 10:52



Здравей,

Имам един въпрос относно снимките ти изобщо. Не знам с какъв телескоп ги снимаш тези снимки, но аз колкото и опити да правя не се получават добри резултати (примерно на Луната). Проблема според мене идва от там, че телескопа се клати много, или от апарата, или от вятър, или пък от нещо друго. По принцип монтировката на телекопа е доста стабилна но явно не достатъчно? Ти имаш ли го този проблем и, ако да, как се справяш с него? Ако някой друг има идеи или решение на пробела, нека сподели...

"В името на всички черни дупки на космоса!"


Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: Ronson]  
Автор mishaikin (непознат)
Публикувано30.04.04 11:40



Супер са. С какъв цифров фотоапарат ги правиш и как по-точно, искаме подробности ....



Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: Danil]  
Автор Ronson ()
Публикувано30.04.04 13:16



В обсерваторията, от където снимаме, монтировките не са от най-стабилните. Дори при най-лекото докосване, телескопа се клати неприятно, а ако телескопа ти е и на открито (без заслон), ситуацията става кофти. Затова снимам използвайки самоснимачката на апарата. Така, от натискането на бутона до отварянето на затвора минават 10 сек, които се предостатъчни, за да се успокои телескопа. По принцип в обсерваторията снимаме от купол, но когато времето е тихо, снимаме и от една тераса.



Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: mishaikin]  
Автор Ronson ()
Публикувано30.04.04 13:27



Ах, тези подробности, колко сме ги дъвкали вече Ще те помоля да се разровиш назад из темите. Писали сме достатъчно как и с какво снимаме, дори в една от темите съм сложил линк към доклада - "Цифрова астрофотография", който изнасяхме тази година.
Ето тука е самия текст:



Конкретно за тези снимки, повече ще напиша довечера.



Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: Danil]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано30.04.04 15:02



Преди всякакви опити бих ти предложил да си изработите някакъв преходник между апаратчето (цифрово?) и окуляра. Ако го държиш на ръка има шанс но малък. В краен случай залепи окуляра към обективчето на апарата с тиксо, но така трудно ще ги съосиш. Мисля, че се досещам, но не казваш с какво и как мислиш да снимаш. Дай повече конкретно инфо.

Основно си мисля, че проблемите ви идват от вибрациите на телескопа и това, че е неподвижен в момента на снимката.



Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: bobo]  
Автор Danil (луда глава)
Публикувано30.04.04 16:31



Нищо конкретно не искам да нимам. Просто много пъти досега сме се опитвали да направиме една що годе качествена снимка на луната. Мисля си, че специално за нея не е нужно водене на телескопа защото снимаме на 1/30 скорост, но колкото и снимки да сме правили, все изглеждат по-кофти отколкото ако погледнеш в окуляра. Едно, че фокуса през окуляра на апарата се хваща много трудно. Отделно от това телескопа се клати доста и картината мърда. А и като капак на всичко, самата атмосвера също трепти и размазва картината. Не знам дали това трептене се усеща при 1/30 слорост, но...не се полчава така както го искаме и това е!

Значи като обобщиме до тука излиза следното.
1. да се снима от закрито пространство или да няма вятър
2. да се снима с автоснимачка за да се успокои телескопа от клатенето
ами това с атмосверата. Как се разбира дали времето е годно за снимки?

Доколкото за цифровото апаратче, пробвахме и с него. Резултатите бяха по-добри от тези с лентовия. Проблемите с него са същите + още 1-2 :)
Фокуса се намира още по-трудно защото от LCD-то нищо не може да се разбере. То снима по-дълго от 1/30...Понякога държи към 10 че и повече секунди! Закрепването също е голям проблем. Не може да се направи преходник поради причината, че обектива на апаратчето не е издаден изобщо и няма за какво да се хване:)

Аз засега питам за лентовия. Цифровия по-нататък ще го мислим.

А да, сетих се и за още нещо. Винаги като снимаме ползваме окулярно увеличение. Възможно ли е окулярите които ползваме да са причина, че не получаваме добър образ? Всичките са със стъклени лещи, имат просветка...не знам.

"В името на всички черни дупки на космоса!"


Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: Danil]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано30.04.04 19:34



Ами и Ronson снима с окулярно, с цифровия. Не би трябвало това да е проблем, още повече, че окулярите ви са свестни. Специално за Луната мисля, че остават две главни причини, даже една главна - трепването на телескопа от удара на огледалото. Това, че телескопа е неподвижен не е толкова от значение, при условие, че не правите голямо окулярно увеличение. При вас просто е нужно фокусът да достигне до негатива, понеже нормално не може окулярът го пренася. Ако докарате така, че големинта на Луната да е около половината от височината на визьора и имате 200АСА лента може и 1/60 секунда да е достатъчна. За това време луната няма да се е преместила чак толкова много.

За да не трепка телескопа при сработването на затвора на апарата и огледалото понякога снимаме с капак пред обектива. Понеже 1/60 или 1/30 не може да стане на ръка сега се сещам нещо - вместо обикновен капак правите нещо такова:

 

ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
Х Х
Х Х
Х Х
Х Х
Х Х
Х Х
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ
ХХХХХХХХХХХХ



Това пак е картон, но отгоре и отдолу е плътен, а по средата е дупка. В началото телескопа е закрит с долната част, например, и с ръка го смъкваш така, че да дупката да премине пред обектива и спираш на горния заслон. Даже си мисля, че ако дупката е по-ниска (с по-малък вертикален размер) с едно сканиране ще се отработи по-висока скорост. Нещо подобно на пердето на зенита при високите скорости.

Ама това сега се сещам, не знам ще върши ли работа, пък и е доста... кукувско



Тема Re: Венера, Луна и Юпитернови [re: bobo]  
Автор mishaikin (непознат)
Публикувано30.04.04 21:53



Тъй, тъй. Доста шантаво. Но е cute, както казват хората. И аз имам въпрос по темата за Луната. Тъй като наближава Лунното затъмнение ми се иска тоя път да направя по-качествени снимки. Имам си специален преходник специално ръчно направен за тоя шантав телескоп Мицар дето фокуса му изглежда отива някъде в тръбата и не позволява да се снима в прекия фокус. Та смятам да снимам с окулярно увеличение, като по-груби сметки светлосилата пада на около 1/22 и като се има впредвид матовото огледало на Практиката и по-слабата яркост на Л. -та по време на затъмнение, точното фокусиране става доста трудно. Идеи? Маркишки предложи Хартманова бленда ама тя не е сигурна при такава светлосила , май.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.