Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:04 30.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Тема Въпрос за обективинови  
Автор Danil (луда глава)
Публикувано31.03.04 11:11



Здравейте,

Имам 2 въпроса...

Първият е следният. Имам цифрово фотоапаратче, което според характеристиките, обектива му е еквивалентен на 35мм. Има ли някакъв начин, чрез поставяне на определени лещи пред обективчето му, да го направя еквивалент на 50мм? Ако трябва, мога да разглобя някой стар обектив за да му ползвам лещите...примерно от Смена-8? Въпроса със закрепването не е толкова важен, просто искам да знам дали е възможно и какви лещи трябва да се изплзват...

Другият ми въпрос горе доло пак е свързан със същото апаратче. Искам да използвам матрицата му и с обективи от SLR апарат (M42) да експонирам (?!) директно върху нея. За целта евентуално пак ще трябва някава система от лещи, тъй като самата матрица е доста малка...

Та, ще можете ли да ми помгнете?

"В името на всички черни дупки на космоса!"


Тема Re: Въпрос за обективинови [re: Danil]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано31.03.04 13:02



За въпрос 1: Бе то може, ама се захващаш малко с предварително обречена работа, щото едва ли ще можеш да гарантираш фабрично качество... за целта трябва да сложиш пред обективчето на дигиталката система наподобяваща Галилеева тръба, с положителна леща - обектив и отрицателна - окуляр. Желателно е също поне първата събирателна леща да е ахроматична /дублет-ахромат/. После, както казах, слагаш това чудо пред обектива на дигиталката и гледаш на LCD-то, кога зрителният обхват ще стане толкова, колкото е на снимка правена с нормален 50мм фотообектив на класически апарат. Вземаш някоя стара Практика или Зенит и сравняваш обхвата по визьора му, като гледаш и с двата апарата от едно и също място в една и съща посока, към едни и същи обекти. В това време, разбира се, фокусираш ръчно оптиката пред дигиталката и ако трябва - сменяш лещите с други, с различна пречупваща сила. Играчка си е и крайния резултат не е много сигурен, щото едва ли по LCD-дисплея може да се съди за качество на фокусиране, за аберациите и пр. Някои все пак твърдят че може - пробвай ако искаш.

За въпрос 2: Ами по подобен начин. Първо трябва да сложиш разсейваща система лещи пред обективчето на дигиталката, с които да събориш пречупващата сила на оригиналното обективче до нула, все едно че няма обектив. После слагаш другите обективи. При това обаче не е ясно какво качество ще получиш и дали по целия кадър ще е добро... най-добре е да се махне обективчето, но не е ясно кво ще стане с апарата после.

Моя съвет е да не си пипаш дигиталката, а да ползваш класически фотоапарат с филм, за по-специалните задачи.



Тема Re: Въпрос за обективинови [re: Mapkишkи]  
Автор Danil (луда глава)
Публикувано31.03.04 13:18



За втория въпрос точно това имах предвид, да махна оригиналното обективче. Дигиталния апарат е леко казано обречен, така че ми се иска да си поиграя малко с него. Какво точно представлява тази Галилеева тъба? Някакъв чертеж или нещо подобно? И какво ще рече лещата да е ахроматична?

"В името на всички черни дупки на космоса!"


Тема Re: Въпрос за обективинови [re: Danil]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано31.03.04 13:39



Бло, кво пак замисляш

За да направиш представка 35->50мм трябва пред обективчето да сложиш далекогледче/телескопче, което увеличава 1.4 пъти. Друг е въпросът за какво ти е. А за пробите с махнат обектив - имай предвид, че реалното фокусно на апаратчето е много по-малко и ако сложеш един 50мм М42 обектив то за него този обектив ще е телеобектив.

А какво е апаратчето и работи ли без обекива си?



Тема Re: Въпрос за обективи [re: bobo]  
Автор Danil (луда глава)
Публикувано31.03.04 14:28



Апарата е PhotoClip 5000, един от първите модели. Яко очукан, тропа, хлопа...ама работи!

Я ми го обясни това за тлеобектива. На мен по принцип ми е ясно, че фотоелемента на апарата в сравнение с кадъра на обикновенна лента е много малък и ще има много малък зрителен ъгъл (май не се изразих както трябва...) и затова си мислих, че може да се направи нещо с лещи за да се пригоди?

За далекогледчето/телескопчето ясно, ама как да си го направя, ако е възможно изобщо в домашни у словия?

"В името на всички черни дупки на космоса!"


Тема Re: Въпрос за обективинови [re: Danil]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано31.03.04 15:03



Ами ти почти си отговори сам на въпроса. Ако един обектив е нормален за даден формат кадър, то за по-малък формат /матрицата/ ще е телеобектив - най-общо казано.
Телескопче, далекогледче или Галилеева тръба - все едно е кво ще му сложиш. Галилеевата тр. е пак вид телескоп, при това най-примитивния и има оптична схема точно обратна на тая на шпионките по вратите или на визьорите на някои по-стари любителски фотоапарати.



Тема Re: Въпрос за обективинови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано31.03.04 17:02



За визьорите и аз си помислих, само че май доста ще се орязва полето (винетира) и кадъра ще представлява кръгче.

Бло, що не опитате да снимате през телескопа, сега има Луна, веднага ще стане ясно върши ли работа. Махате окуляра и приближаваш апаратчето на неговото място. Айде, чакаме снимки довечера

Пък за кадъра и обектива - нарисувай си един равностранен триъгълник със страни 36мм, горния му ъгъл С ще е мястото на обектива, а страната АВ ще е негатива. Височината на триъгълника е равна на фокусното разстояние 31мм, а ъгловия обхват е ясен - 60° (ъгълът АСВ). Сега ако заместиш негатива АВ с по-къса отсечка MN в средата му, под върха С, ще видиш, че ъгълът MCN е доста по-малък: ето ти телеобектив.



Тема Re: Въпрос за обективинови [re: Mapkишkи]  
Автор Danil (луда глава)
Публикувано31.03.04 17:32



На твоята страница имаш ли я как изглежда тази схема (на Галилеевата тръба)? Аз гледах но не успяхда се орентирам много добре ...

"В името на всички черни дупки на космоса!"


Тема Re: Въпрос за обективинови [re: Danil]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано31.03.04 18:25



Ахъм, "Телескопи" -> "Оптични системи" или нещо подобно беше.



Тема Re: Въпрос за обективинови [re: bobo]  
Автор Danil (луда глава)
Публикувано31.03.04 23:42



Ммм, супер :)

"В името на всички черни дупки на космоса!"



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.