Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:47 17.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема още снимки...нови  
Автор Vladi (съпруг)
Публикувано13.02.04 08:17



Получена е чрез наслагване на 4 снимки:



И един от оригиналите:


Определено от наслагването има сериозна полза - шумът е намален сериозно, като за сметка на това са се "показали" някои звезди, които са толкова слаби, че са почти шум - най-вече 9.9m TYC1799-978-1 (отдолу и малко вляво от Maia)

Още разни опити са снимки от същата вечер (7. февруари) има - двойният куп в персей, М42, М41...

И едно пожелание от Майк Олдфийлд: :-)


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Vladi на 13.02.04 08:26.</EM></FONT></P>

Редактирано от Vladi на 13.02.04 08:27.



Тема Re: още снимки...нови [re: Vladi]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 09:03



Абе ще ми се да попитам теб или Ронсон, ако вместо да снимате по няколко пъти, насложите в няколкото леъра една и съща снимка няма ли да е същото? Просто с клипбоарда изпействаш в няколко слоя и правиш нататък обичайната обработка. Кво ще стане?



Тема Re: още снимки...нови [re: Mapkишkи]  
Автор Vladi (съпруг)
Публикувано13.02.04 09:35



идеята е да се отстрани шума - т.е. да се вдигне съотношението сигнал/шум - шума във всеки кадър е различен - про наслагване ще се запази само полезния сигнал - т.е. там където на всеки кадър има звезда.
Ако насложиш една снимка върху себе си, ще вдигнеш и шума колкото и сигнала и няма да има никакъв ефект.
Бтв. същото е и за нормални снимки - само че при условие да е сканиран негатива - по-вярно се получава - сканираш няколко негатива на един и същ обект и ги наслагваш.

го е описал много много подробно (ако не се лъжа ти също го беше пускал като линк тук). И при твоите умения за снимане все си мисля, че би постигнал наистина впечатляващи резултати (не като моите патетични опити :-)))


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)

Тема Re: още снимки... [re: Vladi]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 12:25



Добре, ясно, само дето не мога да скенирам от негативи... то има и друг смисъл, че ако се снима с различни филми един обект после при наслагването се получават по-добри цветове и пр. работи. На Джери Лодригус съм му разглеждал нещата - той чрез цифрова обработка прави от "мухата - слон", но добре го прави. Аз още разчитам на обикновени дълги експозиции, но отдавна съм усетил ограничените възможности на масовите филми и на този метод. Дори съм мислил да се откажа от хобито - един вид: "видях кво може, айде стига толкоз"...



Тема Re: още снимки...нови [re: Mapkишkи]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 12:27



моите снимки на Юпитер от другата тема са правени с наслагване на един и същи кадър два пъти - втория е с 50% прозрачност и блендинг метод soft light - не че много голям напредък спрямо оригиналния кадър просто е малко по-добре - в този случай резултатите с два различни кадъра и с метод screen бяха по-лоши.



Тема Re: още снимки...нови [re: Vladi]  
Автор Ronson ()
Публикувано13.02.04 12:50



Vladi е прав за шума. Лично съм пробвал идеята на бобо, но полза няма :)
Дори тока на тъмно, който се ползва за премахване на шума при дълги експонации не е 100% ефективен.
Canon в последно време имплементира интересен подход за премахване на шума при техните цифрови SLR-и с CMOS матрици - а именно премахване на шума в реално време докато тече експонацията. Това така или иначе за сега е възможно само при CMOS матриците поради спецификата им на изработка. Но то технологиите се развиват с такава скорост, че нищо чудно скоро да видим нещо подобно и при CCD матриците.

PS: Vladi, то само с текст не е интересно, ето и

.

Редактирано от Ronson на 13.02.04 12:52.



Тема Re: още снимки...нови [re: Ronson]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 13:04



Идеята на bobo? Коя идея?

А за да се избегнат трековете на звездите при липса на водене дали не може да се снима видео, макар че чувствителността е малка? После отделните кадри ще се стиковат, нали Registax-a го прави автоматично.



Тема коя идея? оная с филмчето ли?нови [re: Ronson]  
Автор Vladi (съпруг)
Публикувано13.02.04 13:05



нея всъщност трябваше да я пробвате по опозицията на Марс - казват че като се изберат кадрите със стабилна атмосфера се получавало много по-добре - аз даже май съм си дръпнал някви програмчета за тая цел.
Иначе за каноните - доколкото знам всичките дето имат ръчни режими при експонация от над секунда (или 1,3 сек за по-обикновените) имат noise reduction технология - поне в A70 пише че има.


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)

Тема Re: още снимки...нови [re: bobo]  
Автор Vladi (съпруг)
Публикувано13.02.04 13:08



е да де - ама ей тука при 2,5 сек експонация на ISO 400 едва се виждат звезди от 9 величина - не виждам възможност да се получи иначе...
Ама все пак бих помолил братовчед ми да направи едно филмче и да ми го прати - от Банкя тия дни би трябвало да е доста тъмно (без луната - ако нея я нямаше, можеше и на моите снимки да има мъничко повече) , пък и в момента е доста чисто небето, ако се задържи до довечера, ще е много добре...


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)

Тема Re: коя идея? оная с филмчето ли?нови [re: Vladi]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 17:12



Е да де, процедурата с Марс беше точно такава - филм, подбор на кадрите (тя програмката си го прави автоматично), наслагване (пак автоматично) и получаване на една крайна снимка, която се побутва с ФШ.

А за звездите - идеята е дали въпреки, че на отделните кадри няма да се вижда (почти) нищо след обработката да излязат скритите детайли, в следствие от това наслагване на кадрите. А тъй като програмката сама си стикова кадрите звездичките (от видеото, с кратки експозиции) няма да станат чертички, както ако се снима дълго на един кадър.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.