Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:43 11.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: ниkoдим]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано09.01.04 13:53



да се опитам да вкарам малко ред.
Прав си че всяко понятие, включително нищото, сочи към нещо. Към някакъв обект. Разликата обаче се състои в това, че обектът "нищо" не притежава никакви качества (включително и празнота). Празното пространство все пак притежава качествата празнота, както и n на брой измерения. Разбира се глупаво е да се говори за измерения в празното пространство, но все пак празното пространство е една математическа абстракция. Измеренията ще имат смисъл само ако поставим в празното пространство нещо. Празнотата като качество също има смисъл само по отношение на "непразнотата", т.е. двете качества сами за себе си са безсмислени. Нищото на свой ред не притежава никакви качества, дори абстрактни такива.



Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: Phoenix]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано09.01.04 14:17



Е, и аз ще се включа, като опитам малко по-практично да погледна на нещата. Защо се смятало, че възрастта на Вселената е 12 млрд. години? Ами защото според най-разпространеното схващане, до разстояние 12 млрд. светлинни години днес можем да виждаме други обекти. На такова разстояние са днес най-отдалечените галактики. Но ако зад тази граница има още нещо, то на практика то не ни влияе /още/. Разбира се, в някакъв следващ момент ще видим светлина от по-далечни обекти. Тъй че ако "отатък" тази граница на видимата вселена има нещо, то просто не ни интересува!



Тема Един линк /на български/нови [re: Mapkишkи]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано09.01.04 14:59



Който иска, може да погледне тука:

- част от книга на още един Стивън, само че Уайбърг, която на моменти ми харесва повече от "Кратка история на времето" на Хокинг.



Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: Phoenix]  
АвторXaoc (Нерегистриран)
Публикувано10.01.04 11:23



В отговор на:

Последно уточнение, когато говорим за начало и край на вселената имаме предвид началото и края на времето и пространството взети заедно т.нар. пространство-време... а дано не съм те дообъркал...





Значи пространство-времето се вмества в самото себе си.

А как се е зародила материята от нищото, ако няма Творец на всичко видимо и невидимо.

Защото неясен остава и отговорът на въпроса КАК е избран началният момент на възникване на пространство-времето. Дали това е станало случайно - ей, така, "от само себе си".


Поздрави.



Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: ниkoдим]  
АвторXaoc (Нерегистриран)
Публикувано10.01.04 11:31









Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: Xaoc]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано10.01.04 14:16



тъкмо си мислех, че сме поизчерпали темата... мислех си също и че ми е писнало да говоря по теми, които включват Твореца - явно, обаче не е, докога ли...
Малко по-горе (не ми се търси къде точно) споменах, че материята не се е зародила от нищото, а просто, че това, от което се е зародила не е материя, нито енергия, нито нещо друго, което ние можем да наречем с дума (т.е. понятие), защото то е съвършено невъзприемимо за нас и следователно в този смисъл то е еквивалентно на нищо. Можеш да си зададеш и въпроса - кое наричаш материя, защото известно време след големия взрив не са съществували елементарни частици...
Що се отнася до началния момент той не е избран случайно, защото въобще не е избиран и въобще не е момент - да избереш кога да стане нещо е възможно само ако съществува измерение-време, а "преди" този "момент" такова не е имало , не е имало и "преди" (тук също се повтарям), така че твоят въпрос въобще не може да бъде зададен.
А случайността има много голяма роля в цялата тази работа, но ти не задаваш правилния въпрос. Все пак ако държиш да разбираш нещата така то - да, възникването на вселената, такава каквато е, е случайност - със също такъв успех (макар и с друга вероятност) нашата вселена можеше да е 5-измерна, а ние да се чудим няма ли и 6-то измерение...
А Творец - няма...



Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: Phoenix]  
АвторXaoc (Нерегистриран)
Публикувано10.01.04 16:22



В отговор на:

случайността има много голяма роля в цялата тази работа




То тогава и човекът, в частност, е съвсем "случайно" явление, според някакъв си там "случай." Следвайки тази т е о р и я, и Вие, и аз, и всички хора сме следствие на случайността, т.е. на безмислието. Какви истини търсим тогава,
ако основата на къщата ни е съградена на пясък и рано или късно ще рухне.





Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: Xaoc]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано10.01.04 22:36



Безсмислието, истините... я ми кажи какъв е глобалният, вселенският смисъл от съществуването на човека?



Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: Phoenix]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано11.01.04 18:58



още нещо - може и да се твърди, че големия взив се е случил преди 14 млрд. год, но това все още нищо не ни говори за възрастта на Вселената. Първо всички часовници са част от нея и са зависими от нея, така че не можем да ги ползваме за да измерваме възрастта на Вселената. Второ моментът t=0 не може да бъде нито извън Вселената, нито "вътре във" Вселената. Единственият начин да се реши този парадокс, е да се заключи, че Вселената няма начало въобще. Тя няма нито начало, нито възраст. Тези понятия са безсмислени когато се прилагат към нея.
а , и още нещо - когато някой вземе да изчисли колко е възрастта на вселената (времето от Г.Взирв) той получава стойност да речем - Т. Обаче като правило той пропуска да спомене един весел факт - че грешката от изчислението, която се допуска е +-Т. Това само по себе си говори за безсмислието на величината Т. някой физик да каже дали съм прав.



Тема Re: размишления - отвъд веригите на човешкотонови [re: Xaoc]  
Автор Phoenix (ГоривенМатериал)
Публикувано11.01.04 19:11



тук си много прав - всичко, вкл. ние с теб е следствие на случайност, но не си прав, че случайността е безмислие - за вселената, която няма разум като теб и мен - смислено и безмислено са принципно еднакви - различава ги само вероятността да се случат...
а истини търсиш ти, аз нищо не търся - а къщата я рухе, я не - въпрос на вероятност.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.