Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:11 02.07.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ето и моите снимкинови [re: KAП]  
Автор Vladi (съпруг)
Публикувано11.11.03 15:20



баси, къде ги видя тия метеори - аз едвам целех луната през дупките в облаците - само гледах някоя дупка и си виках - дано мине през луната! :-)
вече след пълното затъмнение почна да се поизяснява, ама се сещате ко напраих тогава :-)

А метеорите може би са били северните тауриди - поне Бик беше съвсем близо до луната та ако метеорите са сочели някъде в тая посока, като нищо са били тауриди...


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)

Тема Re: Ето и моите снимкинови [re: Vladi]  
АвторKAП (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 15:45



При мене, на около 50 км. от София, небето се изясни около 1 часа и беше кристално ясно. Късмет!

Досега не съм гледала истински метеорен поток и не мога много да ги локализирам метеорите. По-скоро не бяха от едно и също място, но в областта около луната. Първите три бяха в период от около 20 минути, по-ниско и на запад от Бик, струва ми се, а имаше по-късно още един високо откъм Орион. Ориониди също можело да се наблюдават до 7.11.



Тема Re: Ето и моите снимкинови [re: KAП]  
Автор Vladi (съпруг)
Публикувано11.11.03 16:54



идеята за определяне на принадлежността на метеорите е да се направи мислена линия - обратна на посоката на движение на метеора - така всички метеори от един поток изглежда, че идват от една и съща точка на набето (радиант) - в случая трябва да е някъде в телец (и оттам тауриди).
Специално за тях - ето къде са радиантите на двата таурида:




Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)

Тема Re: Ето и моите снимкинови [re: Vladi]  
АвторKAП (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 17:18



Така де, ама то сега луната беше събитието. Те просто си проблеснаха като допълнение към гледката. Откъде да знам, че ще има още, та да тегля мислени линии. Аз си представям потока да светка много и все от въпросния радиант. (Е, явно на известно разстояние от него.) А и май всеки път е различно.

Имате ли архив от предишни затъмнения - имам предвид различната яркост и цвят на пълната фаза?



Тема Re: тои и моя отиде по дяволитенови [re: KAП]  
Авторrado (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 18:19



На моя Зенит му се откачи пердето 2 дена преди затъмнението,така че пих една студена вода



Тема Re: тои и моя отиде по дяволитенови [re: rado]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 20:31



Жалко, ама поне вече знаеш - Втора Божа Заповед на астрофотографа - "...и винаги да имате по два Зенита..." :) - то майтап, майтап ама наистина не е лоша идея да си потърсиш нещо, пък било то и на старо (20-30 лв.) за ей такива случаи - освен това са полезни и ако дебнеш метеори... (аз си имам три - не, че съм хващал метеор, ама то и не съм се мъчил достатъчно) :)



Тема Re: Снимки от лунното затъмнение тази сутриннови [re: Ronson]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 23:38



Ето и две не много сполучливи снимки от мен.



Снимката е правена чрез многократна експонация върху един кадър. Апарата е статичен и е отворен на скорост "В", с капачка на обектива. Скоростите са отработвани на ръка, чрез отваряне на капачката. Тъй като на ръка е невъзможно да се достигне скорост от порядъка на 1/15sec на обектива е завит неутрален (сив) филтър. По време на четвъртата и петата експонации имаше облачна пелена и е трябвало да отварям за по-дълго време, затова фазите не се виждат. Мислех, че филтърът ще направи бликове, но май не се виждат. Размазването на луните го отдавам на нестабилния начин на монтиране на апарата - на метален парапет.

Обектив 37mm f/2.8, 200ASA, неутрален филтър 4х.

01:52 f/16 1/4sec
02:04 f/16 1/4sec
02:19 f/16 1/4sec
02:34 f/16 1/4sec
02:48 f/16 1/4sec
03:03 f/2.8 5sec
03:18 f/2.8 7sec
03:33 f/2.8 5sec
03:48 f/16 1/4sec
04:03 f/16 1/4sec
04:18 f/16 1/4sec





Пак съм снимал на един кадър, на парче лента, сложена така, че при зареждането на затвора на апарата лентата да не се премества. Първо е направена снимката на сградата, с 37mm, а след това са луните (може и обратно). Те са с обектив 200/2.8, апарата е Зенит. На прозрачно парченце фолио бях нарисувал линия с точки, където трябва да са луните. Това пърченце се слага под матовото стъкло на апарата, така че като се гледа във визьора то се вижда. После само остава луната да съвпадне със съответната точка. И тук има пропуснати две фази поради облаците и една поради недостатъчна експонация. Но поне техниката е отработена вече.



Тема Re: Ето и моите снимкинови [re: Vladi]  
Автор bObbOМодератор (новак)
Публикувано11.11.03 23:45



Абе, Влади, намали я малко тая картинка, трябва да скролираме, не всички сме с 2432424х3345345 резолюция Може да махнеш менюто вляво, например.



Тема Bravoнови [re: Ronson]  
АвторMajnata (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 08:00



Bravo dobe sa stanali , dobra rabota si svyrshil.



Тема Re: Снимки от лунното затъмнение тази сутриннови [re: bobo]  
Автор Ronson ()
Публикувано12.11.03 20:45



I dvete sa stanali. Na monitor pone vtorata po mi dopada, no drugo si e chovek da gi vidi na hartia. Za vtorata snimka probvaj da q zavyrtish na 4.7 gradusa po chasovnikovata strelka che taka sedi mnogo naklonena nalqvo :)

Dneska izvadih lunnoto zatymnenie, Mars, Slynceto i golqmoto pylnolune na hartia 20x30 cm. Stanali sa strahotno. Drugata sedmica da se vidim i shte ti gi pokaza, pyk ti na men tvoite




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.