Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:58 24.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пак малко снимкинови  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 09:20



На адрес:

съм пуснал най-добрите си до момента астроснимки с кратки описания на начините по който са заснети.



Тема Прекрасни са!нови [re: Mapkишkи]  
Автор 3aropka (непознат)
Публикувано16.09.03 10:45



Много ми харесаха!
Обаче сега ми се появиха няколко (десетки) въпроси в главата и
като ги систематизирам ще почна да питам ;-)



Тема Питайнови [re: 3aropka]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 11:29



.. чакам, пък има и други дето могат да отговарят.



Тема Re: Пак малко снимкинови [re: Mapkишkи]  
Авторrw (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 17:51



Да, определено фотографиите са доста добри.

Би ли казъл с какъв телескоп са правени? Може би ще е интересно освен фотографските детайли там да има и информация за увеличението и т.н.



Тема Re: Пак малко снимки [re: rw]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 09:15



Ами с никакъв телескоп не са правени, ползвана е само фототехника - телеобективи, нали съм го писал на титула отначало де!
Увеличение при снимки... как да ти кажа, обикновено се дават фокусните разстояния и светлосилата на оптиката, и типа/чувствителността на филма, щото ако взема да смятам увеличения то трябва да го сметна спрямо видимите ъглови размери на обекта, когато снимката се гледа от 25см разстояние примерно или нещо от рода... няма смисъл, но не че неможе! Пък и сам прецени:
Луната например е 0.5 градуса на небето, а на снимка с формат 13/18 (на която се вижда половината 1/3 от Луната) гледана от 25см е около 40 градуса снимката, т.е 120 градуса цялата Луна, което х2 е 240 пъти увеличение реално.



Тема Re: Пак малко снимкинови [re: Mapkишkи]  
Авторrw (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 14:47



Ахам, да съгласен - благодаря за уточнението и информацията.

Радвам се, че има хора които споделят наученото от тях, така че да е полезно и за останалите.



Тема Уточнениенови [re: Mapkишkи]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 17:10



По-горната ми сметка се отнася за снимка 13/18, на която по дължина се вижда 1/3 от диаметъра на Луната, а не "половината 1/3" както погрешно съм писал.



Тема bravo tiнови [re: Mapkишkи]  
Авторlubitel (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 18:53



4oveko,pozdravqvam te za tezi snimki.Opredeleno mnogo me kefqt.Oshte po-qkoto,e 4e sa naperaveni sus suvsem normalen aparat(ako ne se luja),koeto pravi udovolstvieto oshte po-golqmo.Bravo,davai v sushtiq duh!



Тема Re: bravo tiнови [re: lubitel]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 22:16



Магията рядко е в апарата (въпреки че с гаден апарат нещата се превръщат в мъка), обективът е един по-съществен момент, според мен, а майсторлъкът си е най-важното така или иначе...



Тема знаете ли?нови [re: Phoenix]  
Авторлюбитeл (Нерегистриран)
Публикувано22.09.03 22:14



По то4но,можете ли да ме упътите към някои заглавия на книги за астрономия?Даите ми някакви бг сайтове,защото от известно време се увлякох много по астрономията...но ми трябва насока.
Благодаря предварително!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.