Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:42 27.09.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Тема idea za fokusirova4en mehanizam  
Авторrado (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 13:27



Predlagam vi slednata idea za fokusirova4en mehanizam,koqto realizirah tezi dni.
Izpolzvah povreden fotoobektiv,i po -to4no negoviq fok.mehanizam.Izvadih le6tite i 4rez malko prisposobleniq go prigodih za tubusa na teleskopa.Fokusiram grubo 4rez priplazvane na trabata na fokus. ustroistbo v tubusa na teleskopa ,a 4rez ustroistvoto izvar6vam fina fokusirovka,koqto e mnogo plavna,bez satreseniq,i ima napalno dostata4en hod ot 10mm.Dano zam dal polezna ideq na nqkoi.
4akam komentari.



Тема Re: idea za fokusirova4en mehanizamнови [re: rado]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 16:52



Да, това е удачно и освен всичко, предполагам, че при фокусировката самият окуляр не ти се върти /всъщност това зависи от обектива, който си пригодил/, То въртенето на окуляра не че е голям проблем, но си е едно предимство ако самия той не се върти. Аз по същия начин ползвам външен тубус на Helios-44M-4, с който фокусирам една самоделна тръба-търсач 12х50. Ето я тука на адрес:

както съм я монтирал до МТО-то. Самото тяло на Хелиоса се вижда да се белее.



Тема Добра идеянови [re: rado]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 23:07



Ами моето фокусировъчно устройство (на телескопа, с който са правени снимките на Марс от Ronson) е точно механичната част от фотообектив Хелиос. Хода му е малък, наистина, но върши работа. Самата тръбичка, в която влиза окуляра може да се завива на този обектив, а грубото фокусиране става със слагане/ махане на стандартни макропръстени. Може да се завива и фотоапарат. Фотоконвертор може да се използва като леща на Барлоу.

Идеята е добра, но не съм я срещал често из нета, да не кажа въобще

ПП Какъв е твоя телескоп?



Тема Re: idea za fokusirova4en mehanizamнови [re: Mapkишkи]  
Авторrado (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 19:02



To4no taka,okulqra ne se varti,a i pri zakrepvane na fotoaparata ,toi sa6to ne se varti.Ne sam izpolzval "HELIOS",a s po-malak diametar na le6tite i se polu4ava leko sadiafragmirane na obraza predi okulqra,no mislq 4e tova ne mi vliqe na qrkosta na obraza.Poradi izpolzvaneto na nqkoi elementi koito ne sa v 4erno se polu4avat leki blikove.4akam idei za po4ernqne



Тема Re: Добра идеянови [re: bobo]  
Авторrado (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 19:16



Kato u4enik hodeh na kragok po astronomiq.Rakovoditelkata mi podari na kraq gotov obektiv 50/540,Carl Ceiss (GDR),i edin ortoskopi4en okulqr 16mm (pak na sa6tata firma).S tqh si sglobih refraktor4e,sled koeto si sglobih nqkolko okulqr4eta.Obrazat ot tozi obektiv e perfekten.Ne zna dali e vazmogno no s nego sam vigdal zvezda ot 9,5m(pone tkava be6e po kataloga).Maksimum uveli4ene postigam 82x.Pri nabludene na lunata imam 4uvstvoto 4e sam na neq.Stiga sam go hvalil tozi obektiv,no si e mnogo dobar(Da ne se ottarve ot zdrave tazi gospoga



Тема Re: idea za fokusirova4en mehanizamнови [re: rado]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 23:57



За почернянето може да пробваш с някакъв мат лак, но при такива ъгли на отражение едва ли ще свърши работа. Може и с черна блажна боя, в която има някакъв прахообразен пълнеж, например сажди Но най-добре, ако мястото е подходящо, залепи му едно черно кадифе или хартия от велурено блокче, едно време имаше такива, сега не знам.



Тема Re: idea za fokusirova4en mehanizamнови [re: rado]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 08:59



Вземи един матово-черен спрей и го боядисай вътре, ама с четчица - не пръскай директно, че да не отиде боята където не трябва....
Ама ако ти прави вигнетинг на образа не е много добре, особено ако ще е с фотоапарат накрая! Виж дали не може да се свалят вътрешните тръби/гривни на обектива, който си пригодил, щото то обикновено фокус-винта е на най-външните гривни, което позволява обектива да бъде максимално "изкормен":)



Тема Re: за почернянето ...нови [re: Mapkишkи]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 09:58



в момента и аз използвам един дуралов пренодник за окулярна проекция ... от мерак не го оксидирах и за планети става, но за луна и слънце - едни отблясъци ... взех и го боядисах уж с матова черна боя, но пак не беше добре. Следващата стъпка - с фина шкурка минах най-осветяваните части, а за да стане още по-добре му залепих и една диафрагма да му прови сянка ... като изкарам лентата ще кажа дали има ефект. Наи-доброто разбира се е оксидация ... потърси дали няма галванично някате около теб ... става като от магазина.



Тема Re: idea za fokusirova4en mehanizamнови [re: Mapkишkи]  
Авторrado (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 12:23



"Izkormil" sam vsi4ko vazmogno,i polzvam samo van6nite grivni,koito sa 4erni ot vatre.Sno6ti po4ernih laskavite 4asti isega sahnat.Nai-dobri sagdi polu4ih ot isgarqneto na PVC-fini i matovi,koito smesih s bezcveten lak.Polu4i se dobre-mqstoto za proba sled izsahvane e matovo i ne capa.O6te ne sam nabludaval,no tazi ve4er 6te go napravq,vapreki 4e Lunata izgrqva mnogo kasno




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.