Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:04 13.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Да ви се похваля и да питам за Марс  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано25.08.03 17:18



Първо да се похваля - видях едно телескопче и като му разбрах цената направо отидох и си взех и аз, та вече се причислявам към клуба като официален новобранец

Телескопа е рефлектор от тип Нютон, 76мм диаметър и 700мм фокус на огледалото, с три окуляра 20мм, 12.5мм и 4мм, и нещо което не знам дали е точно леща на Барлоу, ама дава 1.5x и обръща образа в правилната посока.
В крайна сметка имам увеличения 35x, 52.5x, 56x, 84x, 175x и 262.5x.

Изпробвах го срещу Луната и Марс. Луната се вижда супер, само дето на най-голямото увеличение ми бяга много бързо, ама това са дребни кахъри. С Марс обаче нямах особени услехи: първо се вижда прекалено малък - би трябвало при 84x да го виждам по-голям от Луната с просто око, а тя изглежда към 10 пъти по-голяма дори при 262.5x. Че окото лъже хубаво, ама пък чак толкова ...
Другото е, че не мога да изясня добре образа. Въпреки че гледах от сравнително тъмно място (къмпинг Арапя) Марс си остана една мазна оранжева точка и единственото което с малко повече въображение можеше да се види беше полярната шапка.
Смятам да го изпробвам от Витоша, ама не съм особено оптимистично настроен. Някой ще ми даде ли някое полезно съветче как да подобря образа? Нормално ли е според вас това или огледалото не е особено чисто?


Това си струва

Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: Лaнc Линk - тaйният]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 19:03



Поздравления!

Сега отговорите:
Това нещо дето дава 1.5х и обръща образа не би трябвало да е барлоу. Погледни през него на разстояние от очите 20-30см и виж дали образът след него е обърнат, като при окулярите. Ако да то това трябва да е някакво окулярно увеличение. Барлоу-лещата е просто отрицателна леща и през нея образът се вижда умален но прав. Тъй като окулярното увеличение се използва за да увеличи фокуса на телескопа 5 или 10 пъти, примерно, това твоето не си заслужава да се използва, така просто вмъкваш още един ненужен оптически елемент без особен резултат. А ако и лещите в него са пластмасови, както подозирам, въобще не си играй с него. Пластмасови ли са? Просветлени ли са?

Защо Марс не се вижда ясно - ами пак вероятно причината е лошата оптика на окулярите. А и колкото повече вдигаш увеличението толкова по-лош става образа. За твоя диаметър максималното увеличение е около 150х, тъй че не се учудвай на това което (не) виждаш.

Луната бяга - не ти ли е екваториална монтировката?

Дали огледалото е чисто - ами то се вижда с просто око. Една препоръка: дори и да е леко запрашено не се впускай да го миеш, по-добре само издухай внимателно праха. От много миене може да се надраска, а така образът ще е по-лош отколкото ако е напрашено леко.



Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: bobo]  
Авторblue (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 22:47



Мда, така си е. Между другото аз имах точно такъв телескоп - юстировката му бяга много. Само че... ако незнаеш какво правиш не бързай да я пипаш :)).

Друго което можеш да направиш (освен юстирането на огледалата) е да пробваш с по-добри окуляри. Огледалото на моя 76мм-ов беше прилично, но окулярите бяха кофти.

Иначе - честито! :) Този телескоп може да ти покаже доста работи :).



Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: bobo]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано26.08.03 11:26



Ще ги погледна довечера, ама мисля, че не са пластмасови. Въпреки това и аз установих, че само пречи, да не говорим колко неясен е образа при 262.5x.

Според означенията окулярите са два вида на по-малките пише H20ММ и H12,5MM, а на големия SR4MM. Не знам какво значи това, ако ти знаеш кажи. Снощи ходихме с колеги на Витоша да гледаме Марс - виждаше се добре, макар от време на време да се появяваха облаци. С H12,5MM Марс е малък, но се виждат детайли по повърхността и си мисля, че просто големия окуляр е от по-некачествен вид.

Сега като новобранец следва да попитам какво е това екваториална монтировка. Между другото телескопа няма моторче за компенсиране вътенето на Земята - за 100 лева толкова.

На огледалото има една точица като наплюто от муха заради нея ме съмнява, иначе ми се струва идеално чисто, но все пак го гледам през 70 сантиметрова тръба.

И да те питам още нещо - мога ли да наблюдавам обекти от дълбокия космос. До колкото си спомням за М31 се казваше, че на небето е два пъти по-голяма от Луната, а и светимостта и е достатъчна за да я видя, само дето не знам къде и как да търся нея и подбните и.


Това си струва

Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: Лaнc Линk - тaйният]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано26.08.03 17:19



За сто лева - толкоз

Буквата Н на окулярите означава, че са система Хюйгенс, а SR не знам точно, но вероятно някакъв Рамсден. Тоест от най-елементарните (като се знае, че един свестен струва 100-500лв).

Екваториална монтировка е такава, на която едната ос (в твоя случай вертикалната) е наклонена и е успоредна на земната ос. Така като въртиш само нея можеш да следиш звездите.

Точицата на огледалото не пречи въобще, ако е наистина точица недей да се опитваш да я махаш.

Обекти от дълбокия космос можеш да наблюдаваш, но трябва да си намериш тъмно местенце.


Погледни тези сайтове, там има доста написано за телескопите:

и



Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: bobo]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано26.08.03 18:09



Тези сайтове вече ги прочетох, има доста интересни неща. Дори си инсталирах една от програмите за позициите на планетите.

Вече два пъти пробвам да налучкам нещо по небето и двата пъти от сравнително тъмно място, ама без успех. Явно трябва да знам какво и къде търся за да го намеря.


Това си струва

Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: Лaнc Линk - тaйният]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано26.08.03 23:35



При "налучкването" първо слагай най-слабия окуляр, а после по-силен. За deep-sky обектите не използвай много голямо увеличение.

Понеже е малко дълго да се описва тук кое къде се намира най-добре да си дръпнеш отнякъде някоя програма-планетариум и да я разгледаш. Може да си вземеш и звездна карта, продават едни големи кръгли, като за начало ще свършат работа.

За твоя телескоп търси обекти под 10m (това в планетариума).

А, сетих се - на

май бях сложил атлас, там ги има "твоите" обекти. За някои имаше и по-подробни карти.



Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: bobo]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано27.08.03 09:45



За окулярите знам, дори си мисля, че ако сложа по-силен няма да имам достатъчна светимост за да видя каквото и да било.

Не си спомням да е имало атлас, ама ще го потърся и ще си дръпна още някоя от програмите дето си сложил линкове.


Това си струва

Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: Лaнc Линk - тaйният]  
Автор Sony^- (love)
Публикувано27.08.03 11:21



Мога да ти препорь4ам програмата Starry Night. Официалният адрес е

Преди можеше да се тегли от този сайт ама сега маи са махнали линка...По принцип сьм я виждала в техно линк. Потьрси я няма да сьжаляваш



Тема Re: Да ви се похваля и да питам за Марснови [re: Sony^-]  
Автор Vladi (Фафлояд!)
Публикувано27.08.03 13:04



http://free.techno-link.com/zfiles/_Soft/StarryNightPro4/


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.