Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:13 26.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Къде ще може да се наблюдава ...  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано05.08.03 10:42



Знаете ли къде може да се иде, да се плати и да се наблюдава с мощен телескоп Марс по време най-голямото приближаване?


Това си струва

Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: Лaнc Линk - тaйният]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано07.08.03 13:00



Абе то за мощност - и големите и малките любителски телескопи вдигат почти едни и същи увеличения - до около 300 - 400 пъти да кажем. При по-големи увеличения турбуленцията прави образа отвратителен. Разликата е, че с по-големи диаметри на огледалото ще видиш и по-качествен образ. За платено - незнам, но каквато и по-дългофокусна оптика да избереш, все ще видиш нещо. Аз карам на фотографски телеобективи макар това да не е най-доброто за целта, но става.



Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано07.08.03 23:41



Бе то май е верно, че разликата на картинката в големите и малките телескопи не е кой знае колко голяма. Преди месец можах да погледна Марс през 2-метровия телескоп (ама не през търсача, а в RC-фокуса, не знам с какво увеличение, но окулярът си беше нормален, не можеше да се гледа с двете очи едновременно) и да си призная бях разочарован в очакванията си. С телескопчето на хидрофора при 450х картинката беше почти същата, е, по-размазана, но като се сравнят размерите...



Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: Лaнc Линk - тaйният]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано08.08.03 01:17



във вестник Телескоп четох обяви за обсерваторията на Белоградчик и от някакъв астроклуб от Троян, които канеха за такива наблюдения.
ако научиш нещо повече, пиши тук, аз също се интересувам.
имаме в къщи един малък телескоп, уж 500х макс.увеличение, но явно е с много некачествена оптика и просто нищо не се вижда :((



Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: Mapkишkи]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано08.08.03 13:03



Проблема е, че единствената "по-дългофокусна оптика" до която мога да се докопам е един детски телескоп "Оптик 90" с който и съседите си не можеш да наблюдаваш.
Варианта за платено наблюдение ми изглежда добре, защото надали някога ще имам собствен телескоп - такъв с увеличение под 100 не си струва, а по-голям струва повече отколкото съм склонен да дам.
По центъра на София съм виждал понякога телескопи, дано не са ги занесли всичките по морето.


Това си струва

Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: Лaнc Линk - тaйният]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано08.08.03 21:07



Нямя ли клубари-софианци с телескопи, които биха могли да поканят на едно наблюдение хората без телескоп. Пък тя почерпката се подразбира



Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: bobo]  
Автор Vladi (Фафлояд!)
Публикувано09.08.03 12:02



Организирам наблюдения на Марс с далекоглед 30х50 :-))))))))))))
Една много хубава червена точица се вижда :-))))))))))))))


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)

Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: Vladi]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано11.08.03 10:30



Като се замисля Марс е съвсем малко под два пъти по широк от Луната и ще се приближи грубо на 140 пъти по-голямо разстояние, което ще рече, че диаметъра му на небето ще е към 1/70 от този на Луната. Това би трябвало да се вижда като планета дори и с твоя дълекоглед, както и с един бинокъл дето се мотае тук из фирмата. Ама друго си е да се гледа през професионална техника.


Това си струва

Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: bobo]  
Автор stargazer (астро-маниак)
Публикувано11.08.03 11:35



Абе то софиянци с телескопи има, ама точно моя хич не е професионален както знаеш:)

Иначе ако човека е навит може да спретнеме едно наблюдение - и без тва в края на тази седмица смятам да наблюдавам...

Гледайте звездите...



Тема Re: Къде ще може да се наблюдава ...нови [re: Лaнc Линk - тaйният]  
Автор Vladi (Фафлояд!)
Публикувано11.08.03 12:16



определено се вижда като дискче, не е просто точка, но тия 30х съвсем не са достатъчни за каквото и да е, щото колкото и да е близо, си остава по-малък от диска на Юпитер примерно (какъвто беше преди 2-3 месеца де, оттогава не съм го гледал, а и не мое :-). В момента бих определил големината на Марс точно толкова, колкото Сатурн без пръстена в края на зимата...


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.