Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:30 27.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Тема Телескопнови  
АвторNick (Нерегистриран)
Публикувано02.06.03 10:18



Привет на всички тук! Моля ви, помогнете на един пълен аматьор. Искам да си направя телескоп, но не знам откъде мога да си набавя обективна леща или рефлектор. Сега се пробвам с просто стъкло за очила 1 dpt, но диаметърът му е адски малък (6 см) и образа е страшно кофти. Предварително благодаря на всички, които ми помогнат да "вляза в час".



Тема Re: Телескоп [re: Nick]  
Автор kavarmata (винаги)
Публикувано02.06.03 22:56



Виж в архива втория постинг може да те заинтересува.
С повече труд и знания можеш да се поздравиш с първия си телескоп и то не лош.



Тема Re: Телескопнови [re: kavarmata]  
АвторNick (Нерегистриран)
Публикувано03.06.03 11:52



Благодаря ти много! Цената на огледалото, сравнена с тези на разни специализирани сайтове е направо нищожна. Ще се опитам да изкомбинирам нещо, но за България и тези пари не са малко. Освен това съм виждал телескопи втора ръка за по 100-тина лева и при това положение не си заслужава да се мъча сам, въпреки че удоволствието от "Направи си сам" е незаменимо! Аз всъщност имам един далекоглед с увеличение 20x и се опитвам да си намеря по-скоро обективна леща с по-голямо фокусно разстояние и диаметър. Така като удължа тръбата се надявам да постигна добър резултат.



Тема Re: Телескопнови [re: Nick]  
Автормapoдep (Нерегистриран)
Публикувано08.06.03 22:00



Мисля че проблема е в това че ползваш какво да е стъкло за обектив, а не в това че диаметъра е малък. Мога да ти намеря истински двулещов обектив, d=63mm, f=480mm, за ок. 40 лв. Дай е-маил ако се интересуваш.



Тема Re: Телескопнови [re: мapoдep]  
АвторNick (Нерегистриран)
Публикувано09.06.03 13:20



Мерси, но с този обектив и окуляра, който имам (f=15 мм) ще постигна увеличение само около 32 пъти. Оттам следва да търся леща на Барлоу, друг окуляр.... Май ще е по-добре да си купя направо телескоп. Между другото ще съм ти благодарен, ако имаш представа за колко пари горе-долу може да се намери леща на Барлоу 2x, понеже имам качествен обектив f=380 мм и си мисля, че варианта с моя обектив + лещата на Барлоу е по-добър за мен.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.