Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:49 01.07.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Opredelqne na koordinatite na tochka  
АвторLU (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 13:47



Uvajaemi astronomi,

Moje li niakoi da mi kaje nai-lesnia nachin /s min. izchisleniq i visoka tochnost/ za opredelqne na geografskata shirina i duljina chrez nabludenie na nebesni svetila.

Predvaritelno blagodaria



Тема Re: Opredelqne na koordinatite na tochkaнови [re: LU]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 15:03



1. Купуваш си Астрономически алманах на Натурела (не зная дали в календара на БАН го има това), в него има начин на изчисление чрез измерване на зенитните отстояния на звезди. Но май не е лесно.

2. Купуваш си GPS. Вече няма ограничение на точността на гражданските модели.

3. Казваш от кой град/село си, а аз ще потярся приблизителни данни



Тема Re: Opredelqne na koordinatite na tochkaнови [re: bobo]  
АвторLU (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 15:10





1. Mojesh li na praktika da mi kajesh kak da izmeria zenitnite razstoiania s tochnost do 1 deseta ot minutata?

2. GPS e zavisim ot iztochnik na energia - na men mi triabva astronomicheski model

3. ami ako iskam da patuvam da drugo naseleno miasto? Ami ako se namiram dalech izvan grad/selo?



Тема Re: Opredelqne na koordinatite na tochkaнови [re: LU]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 16:29



Ако си далече извън град/село не виждам как! Нали трябва с нещо да измериш все пак зенитните разстояния, че пък ти искаш да е с 1/10 от минутата... хммм трудна работа за полеви условия:)) точния резултат иска първоначални точни измервания, нали така?





Тема Re: Opredelqne na koordinatite na tochkaнови [re: Mapkишkи]  
АвторLU (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 16:42



Da rechem che razpolagam sas sobstven sekstant i ne mi e problem da izmervam visochinata na svetilata nad horizonta /jiveia vav Varna/ s tochnost 0.1'

Triabva mi nai-prqk astronomicheski model /formuli/ za geografskata shirina i duljina.



Тема Re: Opredelqne na koordinatite na tochkaнови [re: LU]  
Автор BLKnight (неЗАпознат)
Публикувано26.02.03 17:03



Освен секстант, ще ти трябва и хронометър, или поне точен часовник... Точно в Варна ли няма кой да питаш за основи на навигацията?



Тема Re: Opredelqne na koordinatite na tochkaнови [re: BLKnight]  
АвторLU (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 17:46





Razbira se....

No me marzi da smiatam mnogo-mnogo zatova me interesuva nai-kratkia nachin...



Тема Ами щом си от Варнанови [re: LU]  
Автор bObbOМодератор (новак)
Публикувано26.02.03 18:41



Ами щом си от Варна - дай си адреса (на бележка) и ще ти кажа координатите с точност до секундата Ако случаят е конкретен. Иначе би могъл да погледнеш в някой учебник по навигация, поне тук ги има, но май ще ти трябват и едни таблици, не помня как се казваха.

Но едва ли има толкова кратък начин, освен GPS-a.



Тема Re: Opredelqne na koordinatite na tochkaнови [re: LU]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано27.02.03 00:43



Наистина, дето вика Бобо, това нещо се учи по навигация в Морското. Преди време и аз се интересувах, не помня защо, и ми обясняваха, но нищо не съм запомнил. Трябва ти карта, мери се височината над хоризонта на няколко звезди, драскат се едни линии.. нещо такова.

Питай някой в Морското - или ще ти дадат отговор или ще препоръчат литература.

Успех! Какво си наумил да праиш?

-----------



Тема Re: Opredelqne na koordinatite na tochkaнови [re: Zmeu]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 14:00



То на море добре, ама как ще намериш хоризонта в гората?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.