Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:42 18.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Снимане на диапозитив?  
Автор Vladi (Фафлояд!)
Публикувано17.02.03 16:36



Гледам вашите снимки доста време и ми прави впечатление, че все на негативни филми снимате. Пробвали ли сте на диапозитив? Щото според мен тогава няма да се налага да се молите из фотостудиата да ви копират черното-черно ;-) Да не говорим за многократно по-добрите сканирани изображения дето се получават. Щото аз бая трябваше да се моля на едни познати да ми докарат що-годе прилично черно на снимките от затъмнението :-)
Та въпроса ми е има ли някаква сериозна причина, заради която да не снимате на диапозитивни филми?


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)

Тема Re: Снимане на диапозитив?нови [re: Vladi]  
Автор BloodeR (луда глава)
Публикувано18.02.03 01:13



Кинтите!
Аз поне за друга не се сещам :)

"В името на всички черни дупки на космоса!"


Тема Re: Снимане на диапозитив?нови [re: BloodeR]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 09:17



Аз съм снимал и пак мисля да снимам. Още през 1986г направих много успешни снимки на М42 на филм Orwo UK17 /само 17DIN!!!/ с телеобектив с фокусно 175мм /самоделен/ и въпреки това постигнах много добър резултат - тия филми се оказаха чувствителни към H-алфа, за разлика от много други:)) ...добрите стари времена!

Имат един недостатък: ако искаш повече копия на сникката трябва или да я скенираш, или да снимаш няколко пъти, ама с тия дълги експозиции от по 30-тина и повече минути...:)) Аз лично не съм доволен от скенирани негативи - май все не попадам на добър скенер!
Друг недостатък е, че лесно се драскат и трябва непременно да са в рамки със стъкла....



Тема Re: Снимане на диапозитив?нови [re: Vladi]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 09:18



Аз поне на времето минах на нгативи основно че бяха по лесни за "обслужване", по лесни за гледане (не ти трябва тъмна стая с бял екран), а ако решеш да ги покжеш някъде на приятели ... се трагваше с цялото оворудване ... А снимките ... слагаш ги в албумче и толкова. Друго предимство на негативите - по лесно се копират (снимките де). На времето (на един студентски празник) се бяхме снимали на диапозитив ... та тогава голямо обикаляне падна докато успея да ги превърля на негатив (имаше на няколко места но искаха и майка си и баща си. А за звездите, ами по навик си снимам на негатив и засега става.



Тема Вече ме е страх с непознати емулсии..нови [re: Xoнзиk]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 15:55



От опит вече имам някаква информация кой негативен филм как се държи, но за диапозитивните нито спектрални характеристики, нито друго знам! Ако случа някой дето е нечувтвителен към H-алфата - все едно че съм си губил времето на вятъра.
Бобо ми беше дал един хубав адрес, който горещо препоръчвам на астрофотаджиите:

но за диапозитивни - незнам



Тема Като стана дума за филми...нови [re: Mapkишkи]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 09:21



... къде мога да намеря поне един от следните филми, в София или във Варна, че другаде едва ли ще ги има:

Kodak 1000RF /или обратно - RF 1000, забравих/
Kodak ProFoto 400 PFG;
Agfa Optima II 400;
Kodak PG 400;
особено FUJI Nph 400
и Kodak Supra 400 ?

Това са филми с по-висока спектрална чувствителност към червената област, вкл. H-алфа на 6563 A.

Преди поне се намираше Kodak RF 1000, но онзи ден питах в няколко ателиета на Кодак в София - нямат, че даже и не са я чували момиченцата!!!



Тема Re: Като стана дума за филми...нови [re: Mapkишkи]  
Автор Vladi (Фафлояд!)
Публикувано19.02.03 10:11



в Кодак Про Центъра на Шипка пита ли?


Coming Back To Life (by Pink Floyd :-)

Тема Re: Като стана дума за филми...нови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 16:24



И аз ще питам тук, само да не забравя



Тема Re: Снимане на диапозитив?нови [re: Vladi]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано19.02.03 20:01



Негативите са по-толерантни от диапозитивите и малки грешки в експонацията не са проблем, предполагам и за това се ползват повече в астрофотографията.

Иначе е вярно че по-трудно се вади снимка от диапозитив, че е по-скъпо, че има по-малък избор филми (поне в БГ) и т.н.



ПП: Чудя се защо не се снима с инфрачервени филми? Или се снима? Не знам.. Погледнах в интернет, но не мернах някъде някой да е снимал. Между другото, докато търсех попаднах на

, там препоръчват диапозитивите пред негативите!


-----------


Редактирано от Zmeu на 19.02.03 20:07.



Тема Re: Снимане на диапозитив?нови [re: Zmeu]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 22:10



Бе, то верно, че негативите са по-толерантни, но за deepsky-снимки едва ли това има значение, там експонацията е широко понятие За мен цената е най-утежняващият фактор, както и възможността за обработка. Дори и във Варна, като един все пак по-голям град, проявяването на диапозитив се проточва няколко дни докато го пратят в София или намериш Росен Донев да ти го прояви




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.