Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:31 30.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Звезди-реликтинови  
АвторSwebus (Нерегистриран)
Публикувано02.11.02 18:27



Здравейте,

В последният брой на Nature, vol. 419,pp. 904-906 (от 31.10.2002) попаднах на една много интересна публикация:
"Група от германски, шведски, австралийски и бразилски учени са открили в Млечния път звезда на възраст 14 млд. години. Спектралният анализ показва че количеството на металите в нея е 200 000 пъти по-малко от това в Слънцето, което я причислява към реликтни звезди от популация 3. За този тип звезди се счита, че могат да са ценен източник на информация за синтезата на химични елементи в ранните етапи на еволюцията на Вселената.
Звездата е каталогирана под номер НЕ0107-5240 и има координати: RA (2000.0) = 01h 09m 29.1 s деклинация -52 градуса 24' 34". Звездата има маса 0.8 Мо, температура на повърхността 5100 +/- 150 К. Авторите са надяват да открият в нашата галактика и други звезди с малка маса, кои са формирани на ранни етапи от еволюцията на Вселената. "


Спомня ли си някой как се изчисляваше проблизителното време на "живот" на звездите? Имам бледи спомени че може да се изведе от диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел, но спомените ми са доста бледи. Мисълта ми е че тази звезда не е много по-малка от Слънцето. За негo се счита че ще е в главната последователност общо 10 млд години. Интересно ми е колко дълго можеха да функционират звезди от класове К и М?



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Swebus]  
Авторrado (Нерегистриран)
Публикувано04.11.02 17:27



I dori da razbere6 za kakvo ti e?I vse pak mislq 4e givota na zvezdata zavisi nai-e4e ot masata i,a klas K i M sa dosta izdarglivi



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Swebus]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано04.11.02 18:01



Какво значи "реликтни звезди от популация 3" ?

И защо, след като е на 14млрд години, е ценнен източник на информация за ранните етапи на еволюцията на Вселената? Звездата е създадена 8-9млд години преди Слънцето, но какво точно интересно можем да научим от нея за тези ранните етапи? Все пак е еволюирала 14млрд години..

Просто питам

-----------



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Zmeu]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано04.11.02 19:56



да, обаче поради разстоянието се вижда каква е била ПРЕДИ 14 млрд години.

но, наистина - що е то популация 3?



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Шapkaн]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано04.11.02 20:13



Ама, адаш, тя звездата май не е на 14млрд светлинни години от нас..

-----------



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Zmeu]  
АвторSwebus (Нерегистриран)
Публикувано04.11.02 21:08



Здравейте, доколкото мога да отговоря на въпросите:

За популациите (аз бих ги нарекъл генерация/поколение?) но в статията пише "популация":

Звездите от първа и втора популация са тези появили се (почти) веднага след Големият взрив. Счита се че те са били звезди с огромна маса и кратък живот. Експлозията на свръхнови от тази група е разпръснала по-тежки от водорода и хелия елементи във галактиките и Вселената и е дала начало на следващите (нека го наречем) генерации. Новооткритата реликтна звезда се е формирала 1-2 млд. години след Големия Взрив и от нея може да се изучава състава на матетията в НАШАТА галактика преди 14 млд. години.
Тези данни могат да се срявняват с данни за състава на звезди от по-късни "генерации" и са се съди как се е променял състава на галактическата материя през последните 14 млд. години. Освен това Звездата може да е съществувала 14 млд. години, но през всичкото това време в нея основната термоядрена реакция е синтеза на хелий от водород. Тя няма възраст, маса и температура за да синтезира желязо например. Т.е. като изключим нарастването на количеството на леките елементи (което може да се екстраполира) останалия елементен състав е както на веществото преди 14 млд. години.

Защо ме интересува колко е времето на живот: Ами ако правилно си спомням приблизителното време на живот се изчислива като частно на светимост/маса (в Слънчеви единици) умножено по 10 т.е. Слънцето е 10*1/1 = 10 млд. Ако тази звезда е на 14 млд. и има маса 0,8 слънчевата би трябвали да е съвсем на края на живота си в главната последователност т.е. предстои да стане интересното...

Да добавя че звездата не е на 14 млд. св. години, от нас - такива има, а е на 20 килопарсека. Напълно възможно е да има и други още по-близо. Не че ще идем до тях, но са по-достъпни източници на информация в целия спектър.

Все пак аз само преведох абстракта на статията, не твърдя нищо от себе си. Ако някой иска да прегледа статията да ми даде е-маил ще му я attachn-a



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Swebus]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано05.11.02 10:38



Четохте ли в един от последните броеве на в. Телескоп, че някакъв екип учени давали на Слънцето само още 6 години живот преди да се взриви?! Поменаваше се и снимка на Соно, в която се вижда гигантски протуберанс, несъразмерно голям със Самото слънце... Вътрешните пластове на Слънцето са се били нагряли почти двойно и затова то ставало нестабилно... абе статията беше със червено заглавие на първа страница, ама броя не го помня.



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Mapkишkи]  
Автор Swebus ()
Публикувано05.11.02 16:52



Маркишки,
Как мога да попрегледам това списание? Има ли го на web?

А иначе тук във Virginia Tech. има много як астрономически клуб, към департамента по астрофизика. Посещавам семинарите им когато мога, но не ги чувал да говорят за подобен феномен през изминалите няколко месеца.


Внишителна активност е регистрирана миналата година, март-април ето тук: http://isass1.solar.isas.ac.jp/http/20010326_20010407_dc_nhk/ малко снимки от това време

Последните изображения предадени от SOHO: http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/realtime-eit_304.html не изглеждат много обезпокоителни

Ето тук петната:http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/realtime-mdi_igr.html

и магнитограми за този период: http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/realtime-mdi_mag.html



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Zmeu]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано05.11.02 21:41



ми аз тъй го разбрах...



Тема Re: Звезди-реликтинови [re: Swebus]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано05.11.02 21:46



ясно. Аз пък като видях 14 млрд си рекох, че става дума за LY

Много ти благодаря за сведенията. Но понеже спомена, че са наблюдавани звезди на разстояние 14*10^9 LY, кажи няколко думи за тях (напоследък просто нямам време да ровя из линкове на английски и да ги чета, което си е усилие, понеже съм учил само немски и френски).

Редактирано от Шapkaн на 05.11.02 21:48.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.